Seferihisar Nerede?

1
4827

İzmir‘in turistik ilçelerinden Seferihisar, kentin güneybatısında, güneyinde ve batısında Ege Denizi, kuzeyinde Urla ve Güzelbahçe, doğusunda ise Menderes ile çevrili.

Türkiye‘de Sakin Şehir Ağı’na (Cittaslow) katılan ilk yerleşim yeri olan Seferihisar, ilçe merkezine 5 km uzaklıktaki Sığacık, Teos Antik Kenti, mavi bayraklı plajları ve konaklama tesisleri ile yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğruyor.

Seferihisar Nerede?

İzmir’in 30 ilçesinden biri olan Seferihisar, İzmir şehir merkezine 48 km uzaklıkta. İsmini Sakin Şehir Ağı’na (Cittaslow) katıldıktan sonra dünya çapında duyuran Seferihisar’da özellikle şirin kalesi, kale içindeki ev pansiyonları ve pazar günleri kurulan üretici pazarı ile Sığacık ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yer.

Seferihisar haritası

Seferihisar ne kadar uzaklıkta?

İzmir kent merkezine 48 km uzaklıkta olan Seferihisar, Urla’ya 20 km, Çeşme’ye 80 km, İstanbul’a 522 km, Ankara’ya ise 645 km uzaklıkta. İzmir’den özel araçla Seferihisar’a gelmek isteyenlerin İzmir-Güzelbahçe-Seferihisar yolunu takip etmeleri gerekiyor.

Yolculuk, trafik durumuna bağlı olarak 50 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Seferihisar’a gitmek için İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak Güzelbahçe çıkışından çıktıktan sonra Seferihisar’a devlet yolu üzerinden devam ediliyor.

Seferihisar’a nasıl gidilir?

Seferihisar’a İzmir şehir merkezinden ESHOT belediye otobüsü ve ilçe dolmuşları ile toplu ulaşım hizmeti veriliyor. Belediye otobüsleri Fahrettin Altay Aktarma Merkezi ve Cumaovası Aktarma Merkezi’nden kalkıyor. Dolmuşlar ise Üçkuyular Semt Garajı’ndan hareket ediyor.

İzmir dışından Seferihisar’a gelmek isteyenlerin İzmir Adnan Menderes Havalimanı ya da İzmir Otogar’a geldikten sonra toplu taşıma araçlarını kullanmak için aktarma merkezlerine gitmesi gerekiyor. Şehirlerarası otobüsler Seferihisar’a uğramıyor.

Seferihisar’ın mahalleleri

Seferihisar’ın 21 mahallesi bulunuyor. Bu mahalleler Turabiye, Camikebir, Çolak İbrahimbey, Hıdırlık, Tepecik, Sığacık, Ulamış, Cumhuriyet, Payamlı, Atatürk, Bengiler, Mersinalanı, Turgut, Beyler, Düzce, İhsaniye, Çamtepe, Gödence, Kavakdere, Gölcük ve Orhanlı.

İzmir çevresindeki en gözde kaçış rotalarından biri olan Seferihisar’ın çevresinde gezilecek görülecek onlarca alternatif var. Sığacık Kalesi, Sığacık Kaleiçi, Teos Marina, Teos Antik Kenti, Lebedos Antik Kenti, Çıfıt Kalesi, Akarca ve Akkum plajları, Ata Demirer’in Olanlar Oldu filmine sahne olan Değirmen’in yanı sıra Seferihisar’ı keşfettikten sonra Gümüldür, Özdere, Kuşadası, Urla, Güzelbahçe gibi yerlere de kısa sürede ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sitenizi yeni fark ettim…İnsana davet sitesine de beklerim, blog ailesi olarak daha çok geniş kitlelere yayılmak bizim elimizde…Selam ve Dua ile…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz