Seferihisar’dan Samos’a Feribotla Ulaşım

3
10861

Yunan Adaları arasında Türkiye‘ye en yakın konumda bulunan Samos (Sisam) adasına Kuşadası ile birlikte Seferihisar Sığacık‘tan da feribot seferleri düzenleniyor. Birbirinden güzel plajları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik kentleri, manastır ve kiliseleri, hoş mekan ve kafeleri, lezzetli deniz ürünü sunan restoranları ile Samos adasını her yıl binlerce Türk ziyaret ediyor.

Samos adasında 3 farklı liman bulunuyor. Adanın merkezinde bulunan Vathi, ismini ünlü matematikçi Pisagor’dan alan Pythagorion ve Karlovasi limanlarına Türk kıyılarından feribotla ulaşım mümkün. Kuşadası’ndan kalkan feribotlar Vathi ve Pythagorion’a, Seferihisar’dan kalkan feribotlar ise Karlovasi ile karşılıklı sefer düzenliyor.

seferihisar-samos

Seferihisar-Samos Feribotu

Seferihisar Sığacık Teos Marina’dan kalkan Tursem firmasına ait (Samos Star) Dedetaş I Feribotu bu güzergahta hizmet veren tek araç. İzmir şehir merkezi sınırlarından Yunan adalarına en yakın çıkış noktası olan Seferihisar, Samos’un Karlovasi Limanı’na 1 saat 55 dakika uzaklıkta.

seferihisar-samos-feribotu
Dedetaş I (Dentur Avrasya)

Seferihisar Samos Feribotu Günleri

Seferihisar ile Karlovasi arasındaki feribot seferleri 1 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında haftanın 6 günü gerçekleştiriliyor.

Feribot her pazartesi Seferihisar’dan 08.00’de, çarşamba Karlovasi’den 08.00’de, Seferihisar’dan 19.00’da, perşembe Karlovasi’den 19.00’da, cuma Seferihisar’dan 08.00’de, Karlovasi’den 19.00’da, cumartesi ve pazar günleri ise Seferihisar’dan 08.00’de, Karlovasi’den 19.00’da sefer düzenliyor.

seferihisar-samos-pasaport
Feribot bileti gidiş-dönüş 29€’ya satılıyor

Seferihisar Samos Feribotu Ücreti

Seferihisar Samos feribot bileti yetişkinler için gidiş dönüş 35€, 6-12 yaş arası çocuklar için gidiş dönüş 25€’ya satılıyor. Feribot hizmeti veren tek firma Tursem. Tursem‘in internet sitesinden online bilet almak mümkün. Ayrıca firmanın Alsancak ya da Teos Marina ofisinden de bilet alınabiliyor.

Dönüşün açık tarihli olması halinde bilet fiyatı yükseliyor. Ayrıca firmanın otel ve ada turu seçenekleri de mevcut. 1, 2 ya da 3 gün konaklamalı turlar döneme göre 50 ile 100€ arasında değişiyor.

teos-marina
seferihisar-sigacik-limani
Sığacık Yolcu Salonu

Seferihisar Teos Marina

Bu güzergahın yeni açılması ve gümrük kapısının diğer limanlara göre daha yeni olması nedeniyle Teos Marina’da zaman zaman yoğunluk yaşanabiliyor. 2 ile 4 arasında polis memurunun görev yaptığı Teos Marina Sığacık Kaleiçi’ne yaklaşık 1.5 km mesafede.

Teos Marina Nerede

Seferihisar Samos Yolculuk Süresi

Seferihisar ile Samos’un Karlovasi Limanı arasındaki yolculuk normal feribotla 1 saat 55 dakika, hızlı katamaran ile 55 dakika sürüyor.

karlovasi-limani
Karlovasi Limanı (Uluslararası Gümrüklü Saha)

Samos Karlovasi Limanı

Karlovasi, Samos adasının merkezden sonraki en büyük şehri. Aynı zamanda diğer Ege adaları ile bağlantı sağlayan önemli bir limana sahip. Seferihisar ile feribot seferlerinin başlamasıyla birlikte limana pasaport kontrol ve gümrük memurları için bir bina inşa edildi. Limanda 2 pasaport polisi ile bir gümrük muhafaza memuru çalışıyor. Gümrük mevzuatı konusunda henüz yeteri kadar bilgisi olmayan memurlar nedeniyle giriş-çıkış işlemleri oldukça uzun sürüyor. Özellikle Yunan adaları kapı vizesi ve gri pasaportla adaya giriş yapmak isteyenler birkaç saat beklemek zorunda kalıyor.

Karlovasi Limanı Nerede

Samos Vizesi

Yunanistan Türk vatandaşlarından vize istiyor. Schengen vize rejimine dahil olan ülkeye seyahat etmek isteyenlerin Yunanistan Hükümeti’nin yetki verdiği aracı kurumlara başvurarak Yunanistan vizesi alması gerekiyor.

karlovasi-pasaport-kontrolu
Karlovasi Pasaport Kontrol Noktası

Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf. Yunan adaları kapı vizesi alarak vize sürecini kısaltmak mümkün. Ancak kapı vizesi ile adaya girenler, bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle en az 2-3 saat bekletiliyor.

Karlovasi Limanı’nın yetersizliği, duty free olmaması, Karlovasi’de özellikle yoğun dönemde kiralık araç bulmanın zorlaşması, yolculuk süresinin uzunluğu gibi sebepler nedeniyle Samos’u ziyaret etmek isteyenlerin Kuşadası’ndan Vathi Limanı güzergahını kullanmalarını öneriyorum.

3 Yorumlar

  1. Merhaba, Samos Adası Feribot seferleri muhtemelen bu yaz tekrar başlayacak, Seferihisar, Sığacık üzerinden. Yunanistan gerçekten çok güzel bir yer

  2. Yolculuk çok uzun sürüyor. Gümrük kapısı yeni olduğundan daha sistem tam olarak oturmamış. Kuşadası üzerinden gitmek daha mantıklı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz