Seferihisar Sığacık Nasıl Gidilir?

Seferihisar-Nasil-Gidilir

İzmir‘in sokakları deniz kokan, şirin kasabası Sığacık, Seferihisar’a bağlı bir mahalle. Her hafta pazar günleri kurulan üretici pazarı, Kaleiçi’ndeki birkaç odalı ev pansiyonları ve deniz kıyısında sıralanan kafe ve balık restoranları ile Sığacık, özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Dünyada Sakin Şehir (Citta Slow) ağına Türkiye‘den katılan ilk yerleşim yeri olan Seferihisar’la birlikte sinema filmleri ve fotoğrafçıların doğal platosu haline dönüşen Sığacık’ın tadına doyabilmek için hafta içi ziyaret edin.

Seferihisar-Nasil-Gidilir

Sığacık ve Seferihisar’a Nasıl Gidilir? 🚖

Seferihisar’a 5 km, İzmir kent merkezine 52 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 70 km uzaklıkta olan Sığacık’a İzmir’den özel araçla 1 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor.

1. İzmir’den Sığacık’a nasıl gidilir?

İzmir’den Sığacık’a gitmek için öncelikle Seferihisar’a ulaşmak gerekiyor.

İzmir-Sığacık otobüs: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT’un denetiminde hizmet veren İZTAŞIT’ın kent merkezinden Seferihisar’a direkt seferi var.

975 hat numaralı Seferihisar-F.Altay Aktarma Merkezi (Narlıdere- 9 Eylül Üni) ve 985 hat numaralı Seferihisar-F.Altay Aktarma Merkezi (Ulamış-Narlıdere-9 Eylül Üni) otobüsleriyle Seferihisar girişindeki Sığacık Yol Ayrımı otobüs durağında inmeniz gerekiyor.

Bu noktadan Sığacık’a gitmek için ya Seferihisar merkezden kalkan Sığacık dolmuşlarını ya da 640 numaralı Seferihisar-Sığacık belediye otobüsünü kullanmanız gerekiyor.

Bu duraktan geçen diğer ESHOT otobüsleri: 986 numaralı Ürkmez-Seferihisar, 987 numaralı Ürkmez-F. Altay Aktarma Merkezi ve 990 numaralı Beyler-Sseferihisar.

Kent merkezinden Seferihisar’a ve Seferihisar’dan Sığacık’a giden ESHOT otobüslerinde gittiğin kadar öde sistemi kullanılıyor. Bu otobüslerde hem binerken hem de otobüsten inerken kart gösterilmesi gerekiyor. İzmirimkart dışında nakitle bu otobüsle binemiyorsunuz.

İzmir-Sığacık dolmuş: Üçkuyular İlçe Terminali ya da İzmir Otogarı’ndan kalkan Seferihisar dolmuşları ile Sığacık yol ayrımına kadar gelinebiliyor. Yol ayrımında indikten sonra Sığacık dolmuşları aracılığıyla bu şirin mahalleye gidebilirsiniz.

Kiralık araç ya da özel otomobille Sığacık: Sığacık’aözel araçla gelmek isteyenlerin İzmir-Güzelbahçe-Seferihisar yolunu takip etmeleri gerekiyor. Yolculuk, trafik durumuna bağlı olarak ortalama 1 saat sürüyor.

Sigacik-Nasil-Gidilir

2. Seferihisar’dan Sığacık’a nasıl gidilir?

Seferihisar-Sığacık dolmuş: Seferihisar ilçe merkezi ile Sığacık arasında 5 km’lik bir mesafe var. Bu güzergahta düzenli olarak dolmuş seferleri var. Seferihisar’dan ilk dolmuş 06.00’da ve 23.00’teki son sefere kadar her yarım saatte bir sefer var. Sığacık’tan 07.00’de Seferihisar yönüne kalkan dolmuşlar her yarım saatte sefer yapıyor. Son sefer saati ise 23.30.

Seferihisar-Sığacık belediye otobüsü: 640 numaralı Seferihisar-Sığacık ESHOT belediye otobüsü haftanın 7 günü sefer yapıyor. İlk sefer Seferihisar’dan 06.35, Sığacık’tan 06.00; son sefer ise Seferihisar’dan 22.40, Sığacık’tan ise 23.20. Belediye otobüsünde Gittiğin Kadar Öde ücret tarifesi geçerli.

Bu güzergahta 0-10 km arasında İzmirimkart ile biniş yapan tam 12,24 TL, öğrenci 4,38 TL, 60 yaş kart ve öğretmen 10,22 TL.

Özel araçla gelenler Sığacık tabelasını takip ederek 10 dakika içinde şirin mahalleye ulaşabilir. Bu güzergahta taksi de kullanabilirsiniz. Yapılacak pazarlığa göre taksi ücreti ortalama 150 TL civarında tutuyor.

3. Havalimanından Sığacık’a nasıl gidilir?

Sığacık’a en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes. Havalimanı ile Sığacık arasındaki mesafe 70 km. Havalimanından Sığacık’a ulaşmak için birkaç farklı alternatif var.

Havalimanından Sığacık’a geçmek için ilk alternatif İZBAN+metro+otobüs ya da dolmuş. Havalimanı İZBAN İstasyonu’ndan İZBAN’a binip Hilal durağından Fahrettin Altay yönüne giden metroya aktarma yaparak son duraktaki Üçkuyular İlçe Terminali’ne ulaşabilirsiniz.

Üçkuyular İlçe Terminali’nden Seferihisar dolmuşları kalkıyor. Üçkuyular İskele’den kalkan 985 numaralı ESHOT otobüsü de Seferihisar’a gidiyor. Dolmuş ya da belediye otobüsü ile Sığacık yol ayrımında inip araç değiştirerek hedefe varabilirsiniz. Benim önerim bu alternatifi kullanmanız.

Seferihisar ve Sığacık, şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşmak ve gerçek hayata kısa bir süreliğine mola vermek isteyenler için ideal bir rota. Tam anlamıyla dinlenmek ve bu güzel yerleri keşfetmek isterseniz planınızı hafta içi yapın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like