Seferihisar’a Nasıl Gidilir?

Seferihisara-Nasil-Gidilir

Türkiye‘nin ilk sakin şehri (Citta Slow) Seferihisar, yemyeşil mandalina bahçeleriyle çevrili, Ege Denizi’nin mis gibi kokan havasını içine çekebileceğiniz, tarihi kentleri ve kültür sanat etkinlikleriyle zengin bir ilçe.

İzmir‘in güneybatısında konumlanan Seferihisar, batısında Ege Denizi, kuzeybatısında Çeşme, kuzeyinde Urla ve Güzelbahçe, doğusunda ise Menderes ile çevrili. Seferihisar, birçok film ve dizinin çekildiği Sığacık Mahallesi, el değmemiş koy ve plajlarının yanında huzur dolu bir yerleşim yeri.

Seferihisara-Nasil-Gidilir

Seferihisar’a Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezine 48 km uzalıkta bulunan Seferihisar’a İzmir’den ulaşım için belediye otobüsü, minibüs ve özel araç kullanılabiliyor.

1. İzmir’den Seferihisar’a belediye otobüsü ile ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT’un denetiminde hizmet veren İZTAŞIT’ın 975 (Narlıdere- 9 Eylül Üni) ve 985 (Ulamış-Narlıdere-9 Eylül Üni) numaralı Seferihisar-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi otobüsü, 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi, Narlıdere ve Ulamış güzergahını izleyerek Seferihisar’a ulaşıyor.

985 ve 975 numaralı İZTAŞIT otobüsünde gittiğin kadar öde sistemi uygulanıyor. Otobüsü kullanacak kişilerin İzmirim Kart sahibi olması gerekiyor. Otobüsle ilk duraktan son durağa kadar gidilmesi halinde yetişkinler 15.61 TL, öğrenciler 6.63 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı sahipleri ise 11.98 TL ücret ödüyor. 35 Kart kullanan kişiler ise bu otobüsü kullandığında 2 kontör ödemek durumunda. İzmirim Kart ile yapılan binişlerde otobüse binerken ve inerken kartın okutulması gerekiyor.

985 ve 975 numaralı İZTAŞIT Seferihisar-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi otobüsleri pazartesiden cumartesiye haftanın 6 günü Seferihisar’dan ilk seferi 05.15’te, Fahrettin Altay’dan ise 06.00’da, son seferi ise Seferihisar ve Fahrettin Altay’dan 00.30’da yapıyor. Pazar günleri Seferihisar ve F.Altay’dan ilk sefer 06.00’da son sefer ise 00.30’da. Otobüsler 30 dakika sefer sıklığına sahip.

Seferihisar’a seferi bulunan diğer belediye otobüs hatları ise şu şekilde: 829 Cumaovası İZBAN-Seferihisar, 640 Sığacık-Seferihisar, 731 Çamtepe-Seferihisar, 732 Urla-Seferihisar, 739 Beyler-Seferihisar ve 778 Özdere-Seferihisar.

Seferihisar-Nasil-Gidilir

2. İzmir Otogar’dan Seferihisar’a ulaşım

İzmir Otogar’dan Seferihisar’a direkt ulaşım imkanı yok. Otogar’dan Seferihisar’a ulaşmak için Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne ya da Seferihisar’a belediye otobüs seferinin yapıldığı Cumaovası İZBAN İstasyonu’na gitmek gerekiyor.

3. Üçkuyular’dan Seferihisar’a dolmuşla ulaşım

Üçkuyular Semt Garajı, bölgede yapılan düzenlemeyle İnciraltı’na taşınsa da İnciraltı’ndan kalkan Seferihisar dolmuşları Üçkuyular Semt Garajı’nın olduğu cadde üzerinden yolcu alıyor. Fahrettin Altay Metro çıkışı da tam da bu noktada. Gün içerisinde 30 dakika sefer sıklığı ile hareket eden Seferihisar dolmuşları ilçeye en hızlı ulaşım için tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarından.

4. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Seferihisar’a ulaşım

Havalimanından Seferihisar’a ulaşım için Havalimanı İZBAN İstasyonu’ndan İZBAN trenine binip metro aktarması yaparak Fahrettin Altay İstasyonu’nda inmek de alternatifler arasında. Fahrettin Altay metro çıkışında İnciraltı Semt Garajı’ndan gelen Seferihisar dolmuşları ya da 975-985 numaralı Seferihisar-Fahrettin Altay Aktarma ESHOT otobüslerini kullanarak Seferihisar’a ulaşabilirsiniz.

5. İzmir şehir merkezinden özel araçla Seferihisar’a ulaşım

Seferihisar, İzmir şehir merkezine 48 km, Urla’ya 20 km, Çeşme’ye 80 km, İstanbul’a 522 km, Ankara’ya ise 645 km uzaklıkta. İzmir’denözel araçla Seferihisar’a gelmek isteyenlerin İzmir-Güzelbahçe-Seferihisar yolunu takip etmeleri gerekiyor. Yolculuk, trafik durumuna bağlı olarak ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like