Şehir Stresinden Kaçılabilecek 5 Rota

Büyük şehirde yaşamın bir çok avantajı olsa da kalabalık ve stresten uzak durmak neredeyse imkansız. Zaman zaman şehirden uzaklaşmak, doğanın içinde bir nefes almak hem iş hem de özel yaşamda rahatlık ve mutluluk getirir. İçinizde tutmakta zorlandığınız seyahat etme isteği varsa yakın bölgelere kaçmanın tam da zamanı!

Sonbaharda yorucu bir haftanın sonunda cuma akşamı veya cumartesi sabahı yola koyulup pazar akşamı evde olacak şekilde hareket ederek harika bir hafta sonu seyahati yapmak mümkün. Eğer arabanız yoksa, keyifli vakit geçirebileceğiniz arkadaşınızı da alıp araç kiralamak iyi bir tercih. Araç kirasını ve benzini bölüşerek ekonomik bir kaçamak yapmış olursunuz.

Sonbaharda Şehir Stresinden Kaçılabilecek 5 Rota

1. Çavuşin, Nevşehir

Ankara şehir merkezi kötü görünse de çevresi çok güzel seçeneklerle dolu. Ankara’nın yakın bölgesinde kültür gezisine veya hafta sonu doğa yürüyüşüne imkan veren çok sayıda yer var.

Kapadokya‘nın eşsiz coğrafyasında yer alan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin Köyü iyi bir rota olabilir. Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km olan köy biribirinden ilginç kaya oluşumları, tarihi dokusu, sabahın erken saatlerinde gökyüzünde süzülen onlarca balonu ve enfes trekking rotaları ile harika bir yer.

Hemen yanıbaşında Ürgüp, Göreme Milli Parkı, Kaymaklı Yeraltı şehri de görülecek yerler listesine ekleyin. Ankara – Çavuşin arası 280 km mesafede ve araçla 3 saatte biraz fazla sürüyor.

2. Uçmakdere, Tekirdağ

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere, İstanbul yakın bir mesafede, doğanın kalbinde bir yer. Bu eski Rum köyünün en büyük sürprizi ise yamaç paraşütü yapılması. İstanbul’a bu kadar yakın mesafede bulunan muhteşem doğanın içinde, son derece ekonomik ücretlerle yamaç paraşütü yapmak yetmezmiş gibi üstüne bir de kamp yapmaya uygun bir yer.

Uçmakdere’ye toplu taşıma ile ulaşmak maalesef zorlu bir seçenek. Tekirdağ’dan minibüsle ulaşmak mümkün olsa da haftanın sadece belirli günlerinde servis olduğu söyleniyor. Bu yüzden özel araçla ulaşım şart. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanıp Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmeniz gerekiyor. Tekirdağ’ı geçtikten sonra Kumbağ’a devam edip burayı da geçerek orman yolundan önce Yeniköy ardından Uçmakdere’ye varabilirsiniz. İstanbul – Uçmakdere arası yaklaşık 180 km mesafede.

3. Selçuk / Şirince / Efes, İzmir

Selçuk küçük ve şirin bir kasaba olmasının yanında merkezinde yer alan müzedeki eserler ile dikkat çekici bir yer. Çok ünlü Artemis heykeli burada sergileniyor. Selçuk merkezden araçla 5 dakika mesafede ise Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti yer alıyor. Mermer kaplı sokaklarında salına salına yürümek, tiyatronun en üst basamaklarına oturup manzarayı izlemek, kütüphane girişindeki heykellerin ve sütunların her detayına hayran kalmak, şaheser niteliğindeki mozaikleri incelemek vazgeçilmezlerim arasında. Antik kentten 10-15 dakika mesafede ise Meryem Ana Evi yer alıyor. Küçük, mütevazi kilise aynı zamanda Hristiyanların hacı oldukları yer.

Öğleden sonra ise tabii ki Şirince’ye çıkılır. Adı gibi şirin bu köy herkesin bildiği gibi meyve şarapları ile ünlü. Size önerim önce köyün dar ve inişli, çıkışlı sokaklarında kaybolmanız. Ne kadar yokuş çıkarsanız o kadar harika manzaralar sizi bekler. Çarşısında teyzelerin yaptığı ürünler, çeşitli aromatik sabunlar, leziz baharatlar sizi bekler.

İzmir merkezden Selçuk’a ulaşmak için otobüs, tren gibi alternatifler bulunuyor. Birbirinden farklı lokasyona sahip 4 yeri araç kiralayarak gezmek en iyisi, aracınız yoksa tabi.

4. Yanartaş, Kemer

Bir taşla çok kuş vurmak için Yanartaş seyahati harika bir hafta sonu etkinliği sunuyor. Antalya’da yaşayanların rahatlıkla ulaşabileceği Yanartaş, Kemer ilçesinin Çıralı Köyü yakınlarında yer alıyor. Biraz dikkat gerektiren yarım saatlik patika yürüyüşünün sonunda içinden alevler çıkan kayaları görünce çok şaşıracağınıza eminim.

Çıralı girişindeki köprüyü geçin ve sol tarafa doğru devam edin. Burada pansiyonların ve portakal bahçelerinin olduğu alandan devam eden yol 3.5 km sonra sizi Yanartaş ören yerinin girişine ulaştıracaktır. Burada aracınızı bırakıp hafif eğimli patika yollardan yürüyerek yarım saat sonra dağın zirvesine ulaşabilirsiniz. Tavsiyem gün batımından kırk dakika, bir saat önce yürüyüşe başlamanız. Patikada molalar vererek muhteşem manzaranın tadını çıkarın. Tepeye vardığınızda gün henüz batıyor ise göreceğiniz manzara karşısında hayran kalacağınızdan eminim.

5. Datça, Muğla

Yunan mitolojisine konu olan Datça olağanüstü nitelikler taşıyan ülke olarak biliniyor. Ege denizinin dillere destan güzelliğe sahip ilçesi Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında yer alıyor. Özellikle yelkenciler arasında son derece ünlü olan Datça için tüm kaptanlar görmeden ölme diyor.

Ege ile Akdeniz’in birleştiği Marmaris Yarımadası’nın en uç noktası olan Datça 1999’da WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından korunması gereken 100 yeryüzü noktasından biri olarak belirlenmiş. Ege ve Akdeniz’in muazzam birlikteliği olan yarımadada Eski Datçayı, Knidos Antik Kentini gezin.

Dört mevsim ayrı güzelliğe sahip bu güzel ilçeye Marmaris’ten minibüslerle ulaşmanız mümkün. Alternatif olarak Ankara ve İstanbul’dan Dalaman Havalimanına ulaşabilirsiniz. Dalaman havalimanı araba kiralama ile buradan Datça merkeze ulaşmak mümkün. Havalimanı Datça merkeze 155 km uzaklıkta.

Eğer arabanız yoksa şehirden uzaklaşıp kırsal kesimlere, köy ve kasabalara ulaşmak için otobüs, minibüs kullanmak zaman kaybına sebep olabilir. Hafta sonu zaman kısıtlı görünse de bu durumu avantaja çevirmek oldukça kolay. En uygunu araç kiralamak olabilir. Küçük kaçamağınızın vereceği keyif ve rahatlık size bir kaç haftalık sakinlik olarak geri döner.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like