Selanik’te Gezilecek Yerler

4
874

Yunanistan‘ın en büyük ikinci kenti Selanik, Balkan coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik, Osmanlı Dönemi’nde de bölgenin en önemli şehirlerinden biriydi.

Thermaikos Körfezi’nin kıyısında kurulu Selanik, sahil şeridi, çok kültürlü yapısı, hoşgörü atmosferi, tarihi ve turistik noktaları, müzeleri ve kumsalları ile onlarca alternatife sahip. İzmir’e benzerliği nedeniyle İzmir’in ikiz kardeşi olarak anılan Selanik, muhalif kimliği ile de bu unvana yakıştırılıyor.

Selanik Gezilecek Yerler

1. Beyaz Kule

Selanik’in sembolü Beyaz Kule, şehrin Kordon Boyu’nda (sahilinde) yer alıyor. Selanik Limanı’nı güçlendirmek amacıyla 15. yüzyılda inşa edilen kule, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde garnizon ve hapishane olarak kullanılmış.

Beyaz Kule’nin Osmanlı Dönemi’ndeki işlevi nedeniyle yerel halk kuleyi o yıllarda Kan Kulesi, Kanlı Kule ya da Kızıl Kule olarak anıyordu. 1912 Balkan Savaşı’nın ardından din adamları tarafından kutsanan ve beyaza boyanan kulenin muhteşem bir manzarası var.

2. Atatürk Evi

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de hayata gözlerini açtığı ev günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. 1935’te Türkiye’ye armağan edilen üç katlı ev, TC Selanik Başkonsolosluğu ile aynı avluda yer alıyor.

Açıldığı günden bu yana farklı dönemlerde restorasyon ve düzenleme geçiren Atatürk Evi’nde Atatürk’ün Türkiye’den getirilen birçok kişisel eşyası ve kıyafetlerinin yanı sıra balmumu heykeli de bulunuyor. Selanik Atatürk Evi’ne giriş ücretsiz, randevu gerekmiyor.

3. Ladadika

Selanik Limanı’nın yanı başındaki Aristoteles Meydanı’ndan başlayarak sahil boyunca Beyaz Kule’ye kadar uzanan Ladadika bölgesi, Selanik’in en hareketli canlı merkezi. Çok sayıda gece kulübü, bar, restoran ve kafenin bulunduğu bu bölge Kültür Bakanlığı tarafından koruma altında.

Geçmişte yağ dükkanlarının bulunduğu, limanın yanında oluşu nedeniyle ticaret merkezi olarak kullanılan bölge 19. yüzyıldan kalma renkli yapılara sahip. 1980’lerde kapsamlı bir restorasyon geçiren Ladadika, Selanik’i ziyaret edenlerin mutlaksa görmesi gereken bir yer.

4. Selanik Arkeoloji Müzesi

Yunanistan’ın en büyük müzelerinden biri olan Selanik Arkeoloji Müzesi, Kuzey Yunanistan’ın merkez müzesi olarak geçiyor. Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerine ait çok kapsamlı eser koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede Selanik ve çevresinden çıkarılan eserler sergileniyor.

5. Bizans Kültürü Müzesi

1994 yılında açılan Bizans Kültürü Müzesi, hiç şüphesiz şehirdeki en önemli müzelerden biri. Modern bir kompleks içinde yer alan müzede günlük özel ve kamusal yaşam, inanç ve ibadet uygulamaları, mezar gelenekleri, mimarlık ve sanatın yanı sıra ticari faaliyetlere odaklanan bir dizi tematik galeri bulunuyor.

6. Selanik Olimpiyat Müzesi

Ülkedeki tek olimpiyat müzesi olan Selanik Olimpiyat Müzesi, 1998 yılında kuruldu. Müzenin kuruluş amacı spor tarihini ve mirasını anlatmak ve korumak. Olimpiyat Oyunlarına adanmış kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapan müzenin koleksiyonunda tarihi kayıtlar, madalyalar, meşaleler gibi olimpiyat organizasyonundan hatıralar ve atletik malzemeler yer alıyor.

7. Ayasofya Kilisesi

Ülkede halen ayakta kalan en eski kiliselerden biri olan Selanik’teki Palia-Hristiyan Agia Sofia Kilisesi, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bizans yapılarından. Kilise İstanbul’daki Ayasofya Kilisesi örnek alınarak 8. yüzyılda inşa edilmiş. Ayasofya Kilisesi etkileyici freskleri ve 11. yüzyıla kadar uzanan mozaikleri ile görülmeye değer.

8. Osios David Kilisesi

Osios Kilisesi, 5. yüzyıldan kalma bir dini yapı. 12. ve 14. yüzyıllarda yenilenen kilise, görkemli mozaik ve fresk dekorlarına sahip. Yapı, 1921 yılında bir Rum Ortodoks kilisesi olarak yeniden kullanıma girmeden önce, 16. yüzyılda bir camiye dönüştürülmüştü. Minarenin tabanı hala görülüyor.

9. Makedonya Halk Sanatı ve Etnoloji Müzesi

Yahudi mimar Eli Modiano tarafından 1906 yılında inşa edilen Villa Modiano’da, Makedonya Halk Sanatı ve Etnoloji Müzesi bulunuyor. Müze koleksiyonunda geleneksel kostümler, silahlar, ev eşyaları, müzik aletleri, ahşap eşyalar ve metal işleme ekipmanları dahil yaklaşık 15 bin obje bulunuyor.

10. Selanik Yahudi Müzesi

Şehrin Yahudi mirasını temsil etme amacıyla kurulan Selanik Yahudi Müzesi, şehir merkezinde güzel bir konakta bulunuyor. İspanya’nın Yahudi nüfusunun 1492’de sınır dışı edilmesinin ardından, İspanyol Sefarad Yahudi nüfusunun önemli bir kısmı Selanik’e sığındı ve kenti ticaret merkezine dönüştürdü.

11. Ano Poli ve Heptapyrgion

Selanik şehir merkezinin 3’te birinin yandığı, Türk ve Yahudi mahallelerinin tamamının yok olduğu 1917 Büyük Selanik Yangını’ndan kurtulan tek bölge Ano Poli (Yukarı Şehir), zamanın durduğu yer. Büyüleyici bir karaktere ve eşsiz bir tarza sahip olan Ano Poli, Osmanlı izlerini görebileceğiniz bir mahalle.

12. Vlatadon Manastırı

Vlatadon Manastırı (Vlatades Manastırı), Ano Poli’de Portara yakınında bulunan ve kentteki UNESCO listesindeki en eski ve en önemli Bizans anıtlarından biri olan, 14. yüzyıldan kalma bir Bizans manastırı. Manastır, tarihi ve sanatsal değeri olan portatif Bizans simgeleri koleksiyonuna sahip.

13. Galerius (Kamara) ve Rotunda Kemeri

MS 279’da Perslere karşı kazanılan zaferi kutlamak için inşa edilen Galerius Kemeri, Roma İmparatoru Galerius’un sarayının bir parçasıydı. Kemer, Selanikliler için önemli bir buluşma noktası. Kemere 125 metre uzaklıktaki Galerius Rotunda (Agios Georgios Kilisesi) MS 306’da inşa edildi ve kemerlere geçit yolu ile bağlandı. Kilisenin iç kısmı bugün hala görülebilen görkemli mozaiklere sahip.

14. Roma Forumu

Ünlü Aristoteles Meydanı yakınında yer alan, 1960’larda kazara keşfedilen ve MS 1. yüzyılda inşa edilen Roma Forumu (Eski Agora) şehrin zengin tarihi geçmişinin simgelerinden. Forum, Selanik halkının ve politik yaşamının merkezi, stoaları, iki Roma hamamı ve gladyatör oyunları için kullanılan küçük bir tiyatrodan oluşuyor.

15. Agios Demetrios Kilisesi

Agios Demetrios (Agios Dimitrios) Kilisesi, Selanik’in Bizans İmparatorluğu’nun en büyük şehri olduğu döneme ait. MS 4. yüzyılda inşa edilen ve yangınlar nedeniyle defalarca yeniden yapılan günümüz kilisesinin düzeni MS 629-634 tarihine dayanıyor.

1917 yangını sırasında bir kez daha tahrip olan kilise, 1940’larda bir kez daha yeniden yapılandı ve bu kez Yahudi mezarlığından mezar taşları kullanıldı. Kilise 1949’da yeniden inşa edildi. Kazı bulgularının bir kısmı kilisenin bodrumunda sergileniyor.

16. Acheiropoietos Kilisesi

UNESCO listesindeki Acheiropoietos Kilisesi (Acheiropoietos Panagiası), Agia Sofia Caddesi’ndeki 5. yüzyıldan kalma bir Bizans kilisesi. Tarihi MS 450-470 yıllarına kadar uzanan kilisenin adı, bir zamanlar kilisede bulunan Panagia Hodegetria’nın ilahi simgesinin varlığından geliyor.

17. Bey Hamamı

II. Murat tarafından 1444 yılında Osmanlı işgalinden sonra inşa edilen Bey Hamamı, Selanik’teki tüm Osmanlı hamamlarının en eskisi. Renkli duvar resimleri ve dekorasyonları, mermer yapısıyla öne çıkan Bey Hamamı, Osmanlı mirasının en önemli temsilcisi.

18. Alaca İmareti

1484 yılında İshak Paşa tarafından yaptırılan Alaca İmareti, tarih boyunca cami, hayır kurumu ve okul olarak farklı birçok amaç için kullanılan kompleks bir yapıydı. İmaret, ismini günümüzde artık olmayan minareyi kaplamak için kullanılan küçük, parlak elmas şeklindeki taşlarından (alaca) almış.

19. Selanik Kordon Boyu

Beş km uzunluğundaki Selanik Kordon Boyu (Selanik Sahil şeridi), Palia Paralia (Eski Sahil Bölgesi) ve Nea Paralia (Yeni Sahil Bölgesi) arasında uzanan yeşil alan, bisiklet yolları ve deniz kıyısındaki yürüyüş yollarından oluşuyor. İzmir Alsancak Kordon Boyu’na benzetilen sahil şeridi şehrin nabzının attığı bölge.

4 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz