Selanik’te bir oyuncak hikayesi

Selanik’in altını üstüne getirdikten sonra dönüşüme kısa bir süre kala kentte nerede ne var iyice öğreniyorum.

Kırtasiye ürünlerine merakımı bilen arkadaşım Alexander’la Yunanistan’ın en büyük oyuncak ve kırtasiye zincir mağazası olan Jumbo’ya gitmeye karar veriyoruz.

Thessaloniki-Selanik Toy Store (1)

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen devletçi ekonomik modelden sıyrılamamış bir ülke. Ülkenin birçok sektörünün çoğunluğu devletin elinde.

Avrupa Birliği ile yan yana dalgalanan Yunan Bayrağı Yunan vatandaşlarının tepkilerini çekmeye devam ediyor. Bizim “ne olur bizi de alın” diyerek kapısında beklediğimiz AB’ye Yunanlar 1981’de girmişler ama halk AB’yi istemiyor. Yüksek enflasyona sebep ve ülkenin bağımsızlığına karşı bir kurum olarak algılıyorlar AB’yi.

Bu milliyetçilik, bir başka deyişle ülke sevgisi birçok alanda Yunan vatandaşlarının bir araya gelmesini sağlamış. Devletle işbirliği halinde vatandaşlar milli kurumsal şirketler yaratmış.

Jumbo’da bu kurumsal şirketlerden biri. Jumbo Oyuncak mağazaları Yunanistan genelinde 39 devasa süpermarkete dönüşmüş. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi, Bulgaristan ve Romanya, bu Yunan markasının yurtdışında faaliyet gösterdiği ülkeler olmuşlar.

***

Yağmur yağmaya devam ederken belediye otobüsü ile süpermarketin önünde iniyoruz.

Renkli logosu ile çocukların olduğu kadar büyüklerinde ilgisini çeken mağaza iki kattan oluşuyor.

Jumbo’nun bu mağazası Balkanların en büyük oyuncak mağazası olma unvanını da elinde bulunduruyormuş aynı zamanda.

Thessaloniki-Selanik Toy Store (42)

Renk renk, çeşit çeşit bebeklerin arasında kayboluyoruz. Renkler o kadar canlı ve ilgi çekici ki kendimizi çok farklı bir ortamda hissediyoruz.

Fiyatlara gelince fazlasıyla makul. Yurtdışı menşeili oyuncak şirketleri ile karşılaştırıldığında neredeyse bedava. Zaten Jumbo mağazalarında satılan oyuncak ve ürünlerin %70’i Yunanistan üretimi.

Oyuncak sektöründe Çin Malı’na alışkın olan gözlerim “Made in Greece” yazısına alışmakta zorluk çekiyor.

Dört bir yanda peluş ayılar, domuzlar, kalpli yumuşak yastıklar…

Bu oyuncak ve yastıkların avuç içine sığabilecek boyuttan bir odaya sığabilecek boyuta kadar değişik boy seçenekleri mevcut.

Milliyetçilik dalgası oyuncaklar üzerinde belirgin bir biçimde görülebiliyor. Yunan askerini temsil eden figürlerin ve birçok oyuncağın üzerinde Yunan Bayrağı dalgalanıyor.

Bu arada arkadaşım 105’e 70 cm. ebatlarında bir Yunan bayrağını Türkiye’ye götürmem için bana armağan ediyor.

Thessaloniki-Selanik Toy Store (23)

Ülkemizdeki futbol kulüplerinin lisanslı ürünler konusunda yaşadığı sıkıntılar Yunanistan’da ortak akılla çözülmüş. Seri üretim ve ucuz fiyatla hemen hemen ülkenin her yanında lisanslı envayi çeşit ürüne ulaşabiliyorsunuz. Şapka, kırtasiye ürünleri, bayrak, çanta gibi Yunan Futbol Kulüplerinin logolarının olduğu ürünler Jumbo raflarında yerlerini almışlar.

Hem futbol kulüplerine gelir hem de vatandaşın cebini düşünen bir çözüm olmuş.

2004 yılında Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan ülkenin olimpiyat oyunlarına dair hazırlattığı anı ürünlerinden elde kalanları da oldukça ucuz fiyatlarla satışta.

Thessaloniki-Selanik Toy Store (24)

Oldukça kullanışlı, kaliteli defterler 25–50 Sent gibi fiyatlarla alıcı bekliyor.

Kırtasiye reyonlarının içinde kendimi kaybettikten sonra elim kolum dolu bir biçimde kasaya gidiyoruz.

Selanik’te en çok eğlendiğim yerlerden biri oluyor Jumbo.

Siz siz olun bir uğrayın derim ben!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like