Seyahat Ederken Yanınızda Olması Gereken Teknolojik Hayatta Kalma Kiti

0
127

Teknolojik bir hayatta kalma kiti, acil durum çantanıza ek olarak yanınızda bulundurabileceğiniz ve her koşulda online olmanızı sağlayarak iletişim kurmanıza yardımcı olacak cihazları ve aletleri içerir.

Bir acil bir durum çantasında su ve yiyecek, uyku tulumu, ilk yardım çantası gibi daha çok fiziksel ihtiyaçlara yönelik malzemeler kullanılır. Teknolojik bir hayatta kalma kitinde ise seyahat ederken dünyanın neresine giderseniz gidin online olmanızı sağlayacak ve acil durumlarda iletişiminizi dış dünyayla sürdürmenizi sağlayacak malzemeler kullanılır.

Teknolojik Hayatta Kalma Kiti Malzeme Listesi

Teknolojik bir hayatta kalma kiti, seyahat ederken, uzun elektrik kesintileri ve deprem gibi doğal afetler sırasında dijital iletişiminizi sürdürmenize ve gerektiğinde kolaylıkla yardım çağırmanızı sağlayacak temel malzemeleri içerir. ExpressVPN’in teknolojik hayatta kalma listesini inceleyebilirsiniz.

Teknolojik hayatta kalma kitinizde bulunması gereken malzemeleri 4 ana başlık altında toplayabiliriz:

Veri Depolama Cihazları

USD Flaş bellek: Bir flaş bellekte kimlik, ehliyet, pasaport, diploma ve tapu gibi önemli belgelerin dijital kopyalarını saklayabilirsiniz. Bu belgelerin güvenliği için flaş belleği şifreleyebilirsiniz ve siz haricinde başka kişilerin bu belgelere flaş belleği ele geçirmesi durumunda bile erişmemesini sağlayabilirsiniz.

Tıbbi kayıtlarınızı ayrı bir şekilde saklamak için farklı bir flaş bellek kullanabilirsiniz.

SSD Harici Katı Hal Sürücüsü: Büyük depolama alanı gerektiren belge ve dosyalarınız için harici bir sürücü kullanabilirsiniz.

Taşınabilir işletim sistemi: Taşınabilir bir işletim sistemi sayesinde kendi bilgisayarınıza veya benzeri cihazlarınıza erişme imkanınız olmadığında güvenli bir şekilde kullanabileceğiz size özel bir işletim sistemi sağlar. Bunun için Linux flaş bellek kullanabilirsiniz.

Telefonlar ve Aksesuarlar

Yedek telefon: Seyahat ederken ikinci bir telefon kullanmak gittiğiniz ülkelerde kullan-at SIM kartları almanıza ve internete erişmenize olanak sağlar. Acil durumlarda ise birincil telefonunuz zarar gördüğünde işinize yarar.

Uydu telefonu: Uydu telefonları, dünyanın herhangi bir yerinden iletişim iletişim kurmanızı sağlar. Uydu telefonları abonelikle çalışır. Uydulara bağlı olarak çalıştığı için en ücra konumlarda bile iletişim kurmanızı sağlar.

Ön ödemeli SIM kart: Yedek telefonunuzda kullanmak için ön ödemeli yani kontörlü bir hat satın alabilirsiniz.

Taşınabilir Wi-Fi erişim noktası: Wi-Fi Hotspot olarak geçen taşınabilir erişim noktaları ile internete telefonunuzun şarjını bitirmeden bağlanabilirsiniz.

Şarj Cihazları ve Aksesuarlar

Powerbank (güç kaynağı): Powerbank yani taşınabilir güç kaynakları uzun seyahatler sırasında veya elektrik imkanı olmayan yerlerde telefonunuzu şarj etmek için harika bir seçenektir. Teknolojik bir hayatta kalma kitinde günlük taşıyabileceğiniz düşük mAh kapasiteli güç kaynakları yerine yüksek mAH kapasitesine sahip modeller tercih edin. Güç kaynağınızı seçerken su geçirmez olmasına dikkat etmeniz de işinize yarayacaktır.

USB ve Şarj Kabloları: Teknolojik hayatta kalma kitinde telefonlarınız, harici bellek ve diğer teknolojik aletlerinizi şarj etmek veya veri aktarma yapabilmek için uygun kablolar bulundurmalısınız. Seyahat ederken tren veya uçakta telefonunuzu şarj etmek için sadece şarj etme amaçlı üretilmiş kabloları kullanmalısınız.

Evrensel adaptörler: Evrensel adaptörler özellikle seyahat ederken cihazlarınızı kolaylıkla şarj etmenizi sağlar. Özellikle birçok ülkede işinize yarayacak olan evrensel adaptörleri tercih edebilirsiniz.

Aletler

Fener: İyi bir el feneri teknolojik hayatta kalma kitinizin olmazsa olmazıdır. Sadece el feneri değil bir kafa feneri de acil durumlarda çok işinize yarayacaktır.

Çakı: Gerektiğinde kabloları kesmek, paket açmak veya genel olarak tamirat için İsviçre çakılarını tercih edebilirsiniz.

Tornavida seti: Gerektiğinde minik mekanik sorunları halletmek için tornavida seti kitinizde mutlaka bulundurmalısınız.

Analog saat: Su geçirmeyen ve şarj gerektirmeyen analog bir saat seyahat ederken veya acil durumlarda dijital saatlere göre daha çok işinize yarayacaktır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz