Seyahat Etmek Lüks Değil

0
342

İletişimci Osman Kurt, yeni yerler keşfetmekten keyif alan biri. Yurt içi ve yurt dışı deneyimlerini ‘Çok Gezen Adam’ isimli web sitesinde paylaşan Kurt, ‘Seyahat etmeyi lüks olarak düşünmeyin’ diyor.

Seyahat etmeyi tutkusu haline getiren Osman Kurt, medya sektöründe görev yapıyor. İlk yurt dışı seyahatini 23 yaşında Paris’e gerçekleştiren gezgin, dur durak bilmeden dünyanın farklı yerlerini keşfetme peşinde. Çok Gezen Adam ismini verdiği web sitesinde deneyimlerini paylaşan Kurt, uygun uçak bileti fırsatlarını değerlendirip bir sonraki seyahatine karar veriyor.

Osman-Kurt-Cok-Gezen-Adam

Sizi çok kısa tanımak istesek?

Ben Kayserili bir ailenin en büyük çocuğuyum. Galatasaray Lisesi ve Üniversite sonrasında Fransa’da IAE de Nice’de pazarlama yüksek lisansı yaptım. 5 buçuk yıl Bloomberg Businessweek Türkiye’de muhabirlik deneyiminden sonra önce Türk Telekom’da çalıştım. Son olarak İstanbul merkezli bir düşünce kuruluşu olan HASEN’de Dijital İletişim ve Medya İlişkileri Koordinatörü olarak görev yaptım. Benim için yeni yerler keşfetmek çok büyük bir tutku. Bu tutkumu bloğumda insanlarla paylaşmayı seviyorum.

Basın hayatım sırasında çok fazla seyahat ediyordum. Herkes o zamanlar bana çok geziyorsun diyordu. Türk Telekom’a geçtiğimde bu gezilerimi bir blogda toplama kararı aldığımda insanların bana söylediği aklıma geldi ve o zaman ben de “cokgezenadam” adlı bir blog açayım dedim. İlk başlarda beklediğimin çok altında ziyaretçisi oluyordu ancak bu işte kararlılıkla ilerlediğinizde insanlar sizi buluyor. Bugün bloğu açalı 2 buçuk yıl oldu ve bu sürede bloğuma gelen inşaların sayısı her geçen gün arttı. Bu da doğal olarak sizi blog yazarken çok daha motive ediyor.

Çok Gezen Adam yeni yerler keşfetmeyi nasıl tutku haline dönüştürdü?

İlkokuldan sonra orta ve lise eğitimimi Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirdim. Bu yıllarda en büyük hayalim bir gün yurtdışına gidebilmekti. Özellikle de Fransızca eğitim almamdan dolayı bir gün Paris’e gitmek ve Eyfel Kulesi önünde fotoğraf çektirmek istiyordum. Bu yıllarda yurtdışına çıkmak için en mantıklı yol Interrail idi. Ancak öyle şanssızdım ki, ne zaman babamdan Interrail için para isteyecek olsam Türk Lirası devalüasyon yaşıyordu. Yurtdışına gitme isteği içimde o kadar çok büyüyordu ki, bari Bulgaristan’dan sınırı geçip dönsem bile yeter demeye başlamıştım. En sonunda 23 yaşıma geldiğimde ilk yurtdışı seyahatimi Paris’e gerçekleştirdim. Orada bir kursta Türk öğrencilere ders verme karşılığında konaklamamı bedavaya getirmiş ve 1 ay Paris’te kalıp şehri doya doya gezmiştim.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans için de Nice’de okuyunca çok daha fazla seyahat etme imkanım oldu. Ama asıl gezi serüvenim, iş hayatına girince başladı. Bloomberg Businessweek Türkiye dergisinde çalıştığım dönemlerde dünyanın birçok noktasına iş için gezer oldum. İki haftada bir havalimanına uğramazsam ellerim titremeye başladı. Geçen yıllar içerisinde batım ki 33 ülke 60’ın üzerinde şehirde çeşitli hatıralar biriktirmişim ve umarım da çok daha fazlasını da biriktirmeye devam edeceğim.

Cok-Gezen-Adam

Genellikle yalnız mı seyahat ediyorsun?

Açıkçası yalnız seyahat etmeyi pek sevmem. Daha çok tanımadığım insanlarla yola çıkmak birinci tercihimdir. Yol boyunca hem destinasyonları hem de onları tanımak çok daha keyifli oluyor. Destinasyonlar beraber seyahat ettiğiniz kişilerin hikayeleri ile çok daha fazla değer buluyor. Bana en çok nereyi seviyorsun dediklerinde kolay cevap veremememin sebebi de bu oluyor. Çünkü bence seyahati keyifli kılan orada kimlerle ne anılar biriktirdiğiniz. Farklı kişilerle aynı mekanlar aynı lezzetleri vermiyor.

‘ÇOK GEZEN ADAM NOT DEFTERİM’

Bloğum açıkçası kendim için deneyimlerimi sakladığım bir not defteri aslında. Ben de yeniden bir yere gitmek istediğimde buraya bakmak için hazırladım. Burada kendim için hazırladığım gezi notlarımın yanında farklı otomobil deneyimlerimi de paylaşıyorum. Bloomberg Businessweek’te otomotiv editörlüğü de yapmış olmanın verdiği deneyimi de bloğumda takipçilerimle paylaşmak istedim. Otomobille gezi rehberleri de yine fırsat buldukça paylaştığım yazı türleri arasında geliyor. Bunların yanında turizme dair ilginç bilgiler, istatistikler ve listeler de paylaşmaya çalışıyorum.

EN’LERİ & İLK’LERİ

En sevdiği yurt içi destinasyon: Yeni yerler keşfetmeyi daha çok seviyorum

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Son dönemde özellikle Yunanistan’ı tercih ediyorum.

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Güney Amerika

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Paris

En son seyahat ettiği yer: Taşoz Adası

Unutmadığınız ve ilk fırsatta yine gitmek isterim diyeceğiniz bir yurt içi bir de yurt dışı destinasyon öğrenmek istesek? 

Yurtdışı destinasyon olarak Budapeşte tadı damağımda kalıp bir kere daha gitmek istediğim destinasyonların başında geliyor. Ayrıca İran da bir kere gidip daha detaylı gezmek istediğim ülkelerden biri. Yurtiçinde ise Karadeniz’de Ordu’dan Gürcistan’a bir şeritte bir araba yolculuğu yapmak istiyorum.

Osman-Kurt
Osman Kurt

Bir sonraki seyahat planınıza karar verirken neye dikkat ediyorsunuz?

Açıkçası uygun uçak bileti benim için en önemli kriter. Uygun uçak bileti olan destinasyon alternatifleri arasında tercih yapmaya çalışıyorum. Öte yandan çok fazla Türk ziyaretçinin gitmiyor olması da benim için bir tercih sebebi olabiliyor.

Son olarak söylemek istediklerin?

Seyahat etmeyi bir lüks olarak düşünmeyin. Çoğu zaman İstanbul’da kalmaktan çok daha ucuza seyahat edebiliyorsunuz. Yeter ki, iyi bir planlama yapın.

Önceki İçerikHayallerinin Peşinde ‘Biz Evde Yokuz’ Diyorlar
Sonraki İçerikHer Şeyi Geride Bırakıp Keşif Perisi’ne Dönüştü
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz