Seyahat Etmenin Faydaları

4
15124

Seyahat, her adımda yeni bir şeyler öğreten, nereye yapılırsa yapılsın insanın zihnini açan ve geliştiren; dünyaya, insanlara farklı bir açıdan bakmayı sağlayan bir süreç.

Son yıllarda özellikle gençler arasında giderek popülerleşen seyahat kültürünün daha da yaygınlaşması ile dünyanın eskisinden çok daha güzel bir yer olacağı kesin.

Toplumumuzda ilkokul döneminden itibaren öğretilen ev, araba satın alma gibi hayata entegre olma modellerinin yavaş yavaş anlamını kaybettiği, yeni neslin bütçesini daha çok seyahate harcamak istediği farklı araştırmalarda dile getiriliyor.

Pahalı şeyler almayan, satın almak yerine kiralamayı tercih eden bu neslin seyahat deneyimine önem vermesi, yalnızca dünyadaki uzakları yakın etmekle kalmayacak, insanları birbirine daha da yaklaştıracağı inancındayım.

Seyahatin-Yararlari
East Side Gallery, Berlin

‘Deneyim önemli olan tek şeydir; değer kaybetmez ve kimse onu çalamaz’ sözünün altına imza atarak seyahat etmenin faydalarını bir araya getirdim.

Seyahat Etmenin 10 Faydası

1. Yeni bir kültürle tanışmanın en iyi yöntemlerinden

Seyahat etmenin en güzel yönlerinden biri her yeni yolculukta yeni kültürlerle tanışmak. Yolculuk için ister kendi mahallenizdeki çok yakın bir noktaya, isterseniz binlerce kilometre ötedeki bir ülkeye gidin seyahatin her anında yepyeni kültürlerle karşılaşacağınızdan emin olun.

2009 yılında Doğu ve Güneydoğu’ya yaptığım seyahat hayatımın en büyük kırılım noktasıydı. Ülkemizde farklı bir dilin hayatın içinde bu kadar yoğun kullanıldığına tanık olmak bile başlı başına bir aydınlanmaydı.

Doğu’ya karşı önyargıların, özellikle de güvenlik kaygılarının ne kadar anlamsız olduğundan tutun, farklı inanç gruplarının gündelik pratiklerine kadar birçok şeyi öğrenmeyi o seyahate borçluyum. Yurt içi, yurt dışı fark etmeden siz de seyahat edin, yol öğretir.

Seyahat-Etmenin-Faydalari
Seyahat sırasında birden beliren sorunları çözmek en keyif aldığım şeylerden

2. Yeni insanlarla tanışmak için fırsat yaratır

Yeni bir kültürle tanışmanın yanında seyahatin insana en büyük katkılarından biri de yeni insanlarla tanışmak. İster yalnız, ister birkaç kişiyle yapılan bir yolculuk olsun; adres sorarken, alışveriş yaparken, toplu ulaşım araçlarını kullanırken, müzede gezerken ya da yemek yerken…

Seyahatin herhangi bir anında tanışacağınız yeni bir kişi hem yolculuk planınızı hem de hayatınızı değiştirebilir. Hiçbir şeyi değiştirmese bile tanıştığınız kişiyle yaptığınız 2-3 cümlelik sohbetin hem yabancı dil pratiğine hem de başkasının hayatına dokunma hissine katkısı var.

3. Yeni fikirler ve çözümler geliştirmeyi kolaylaştırır

Seyahat, insanın sorunlara karşı pratik çözüm geliştirme kapasitesini artırıyor. Yolculuk sırasında yaşanacak sorunlar ve bunlara bulunan-bulunamayan çözümler bu günden sonrası için büyük birer deneyim.

Seyahat insanın kendini dinlediği, kendiyle sohbet ettiği hayatıyla ilgili kararlar almak için fırsat yarattığı anlar olarak da yeni güzelliklere gebe.

4. Kendini tanımaya yardımcı olur

Yerinden kıpırdamayan, evinden, şehrinden öteye hiç çıkmayanların kendileriyle ilgili bilgi dağarcığı da bir hayli kısıtlı oluyor. Yola çıkmak insanın kendini terbiye etmesi, idare etmesi, hangi zorluklar karşısında ne tepki göstereceğini sınaması ve kendi kendini tanıması için en işlevsel süreç.

Birçoklarının dediği gibi arkadaşını yolda, yemekte ya da ticarette tanırsın. Başkalarını olduğu gibi kendini tanımanın en iyi yollarından biri de seyahat.

Seyahat-Yararlari
Özellikle birden fazla kişiyle gidilen yolculuklarda hızlı karar almak seyahat kalitesini artıran bir eylem

5. Hızlı karar almayı ve harekete geçmeyi sağlar

Seyahat etmek daha plan aşamasından itibaren cesaret gerektiren bir sürü karar almayı gerektiriyor. Bütçe durumuna göre kalınacak yerin seçimi, sırt çantasıyla seyahatte kamp yapılacak nokta, bütçe yönetimi, tuvalet ve yeme-içme düzeni, yeni insanlar ve sorunlarla mücadele derken ürkütücü birçok deneyim yolculuğun beraberinde bizimle.

Bu zorlu ama keyifli yolculuk hızlı karar alma becerisinin gelişmesi, cesaret toplayarak harekete geçme gibi özellikleri destekliyor.

6. Bir sürü anı ve deneyim fırsatı

Her yolculuk, o yolculuğa ilişkin anı ve fotoğraflar demek. Yolculuk sırasında bir köy evine konuk olmak, dilini hiç bilmediğin bir ülkede toplu ulaşım için bilet almak, daha önce hakkında hiçbir şey bilmediğin bir inanç grubunun ibadetine tanık olmak, sokakta tanıştığın biri ile yaptığın sohbet, hiç sevmediğin bir yemeği yalnızca ucuz olduğu için yemek zorunda olmak gibi bazıları çok sıradan şeylermiş gibi görünen bir sürü anı döndüğünde anlatacakların arasına ekleniyor.

Seyahat-Faydalari
Dünyanın en pahalı şehirlerinden Kopenhag, seyahati sürdürebilmek için birçok açıdan çözüm geliştirdiğim bir şehir oldu

7. Hayatımızdakilerin değerini anlamamızı sağlar

Eğer çok lüks bir seyahat alışkanlığınız ve buna yetecek bütçeniz yoksa seyahat ederken birçok kalemi hesaplayarak hareket etmek zorundasınız.

Seyahat bütçesinin hazırlanması sırasında bazı kalemlerden vazgeçerek seyahat süresini artırmak ve daha çok yer görmeye çalışan benim gibi biriyseniz seyahatiniz boyunca yerde yatmak, birkaç öğünü atlayarak tasarruf yapmak ya da feribotla yolculuk sırasında koltuk ücreti ödememek için 8 saatlik yolu yerlerde oturarak tamamlamak gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu deneyimler seyahat bitip eve döndüğünüzde yatağınız başta olmak üzere kendinize daha farklı bakmanıza neden olacak sonuçlar doğuruyor.

8. Duygu kontrolü ve yönetiminde başarıyı artırır

Pasaport polisinin soruları, havalimanında yaşanan koşturmalar, bir yerden bir yere giderken yetişme telaşı, sırt çantasının çalınma ihtimali, dolandırılma ve kazıklanma endişesi, lezzetsiz bir öğünle tüm günü idare etme çabası gibi stres yaratan birçok şey seyahat edenlerin hayatının bir gerçeği.

Tüm bu olumsuz durumlar karşısında duygularını kontrol eden, baskı altından kalkmayı başaran kişiler bu başarıyı seyahat etmeye borçlu.

Seyahat-Arkadaslari
Birlikte seyahat edilen kişiler zaman zaman kabus da geçirtse birlikte bir şey yapabilmek büyük bir deneyim

9. Farklı bakış açısı kazandırır

Sık seyahat eden kişiler ziyaret ettikleri her noktada farklılıkları fark etme konusunda başarıya sahip. Birçok insana sıradan görünen bir çeşme, tabela, dükkan ya da bir bina seyahat eden kişinin farklı bakışı ile orada yıllardır yaşayan insanların bile farkında olmadığı detayların herkesçe fark edilmesine olanak sağlar. Bu farklılıkları görme sanatı kişinin kendi hayatında da uyguladığı ve kendisine katkı sağlayan bir eylem.

10. İyi bir bütçe yönetimini zorunlu kılar

Seyahat, seyahat edenin kendiyle uzlaşmasını gerektiren bir süreç. Sınırsız bir bütçeyle gidilmeyen yolculukta konaklama, yeme-içme, eğlence, kültürel aktiviteler ve ulaşım gibi kalemlerle başa çıkmak için seyahatin ilk anından itibaren yoğun bir matematik işlemi yapılıyor.

Öğleyi yemek yemeden geçirip bir müzeyi ziyaret ederek bütçe dengeleme, hangi lüksünden vazgeçip oradan artırdığı parayla başka bir açığını kapatacağına karar verme seyahat eden kişinin matematiksel işlemlerinin sonucunda ortaya çıkar.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden Kopenhag’da bir büyük Mc Donald’s menüsünün yanına bir adet hamburger alıp iki kişi tek içecek ve patatesle yemek yeme çözümünü geliştirmek bile bir matematiğin sonucuydu benim için.

Seyahatin-Faydalari
İsveç Kronu nasıl bir şey diye düşünürken

Bonus: Mutlu olmanızı sağlar

Sık seyahat edenlerin hayata daha olumlu baktığı ve daha sık güldüğü yapılan araştırmalarla ortaya konulan tespitler arasında. Süreç boyunca insanı mutlu eden, sonrasında da hayata daha pozitif bakmayı sağlayan bir deneyimi yaşamayı herkes ister. Bu yüzden daha az hüzün, daha çok mutluluk için seyahat her fırsatta sizinle olsun.

4 Yorumlar

  1. Artway’i kullanmayın kullandırtmayın! Şimdiye kadar gördüğüm en kötü sistemlerden birisi. Bunu öylesine denemiş birisi olarak yazmıyorum. Defalarca Artıway üzerinden alışveriş yapıp bir şekilde sorun yaşayıp bununla ilgilenen insanların işin içinden çıkışını bildiğim için yazıyorum. Daha geçenlerde 4320 tl lik alışveri yaptım. Hepsi de artıway üzerinden, ama bir türlü yansımadı. Küçük booking gibi şeylerde yansıyor tabi ama yüklü alışverişlerde leş bir sistem. Eğer rakip bir firmayı kullanmış olsaydım çok daha karlı çıkardım.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz