Unutulmaz Seyahat Anıları İçin Kullanmanız Gereken Mobil Uygulamalar

1
2708

Seyahat birçok insanın bütün bir yıl çalışıp bir-iki haftaya sığdırdığı kutsal zaman. Sıkıntı, stres, koşturmaca, gerilim derken iş hayatının onca rutini arasında işten eve, evden işe giderek yaratılan bütçeyle kendimize verdiğimiz ödül aslında. İster yurt içi, ister yurt dışı bir rotada olsun seyahat hepimiz için sorunsuz, soluk alacağımız keyifli bir zaman dilimi hayalini anlatıyor.

Seyahati unutulmaz kılan güzel anıları yaratmak, bu anıları saklamak, paylaşmak ve geleceğe aktarabilmek için teknolojiden yararlanmak lazım. Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz mobil uygulamalar seyahat öncesi, sırası ve sonrası için önemli bir kurtarıcı. Güzel deneyimleri yaşamak ve bu deneyim sırasında seyahate ayıracağımız zamanı verimli kullanabilmek için işinize yarayacağını düşündüğüm, kullandığım bazı mobil uygulamaları listeledim.

Seyahat-Mobil-Ugulamalar

Unutulmaz Seyahat Anıları İçin Mobil Uygulamalar

1. Artıway

Bütün yıl yapılan seyahat planının tam merkezindeki bütçe konusunu çözmek için Artıway‘den iyi bir başka çözüm yok. Yeni nesil bonus platformu Artıway ile aklınıza gelen birçok alanda online satış kanalı üzerinden yapacağınız alışverişlerde alışveriş komisyonunun bir kısmını nakit olarak iade alıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse internetten otel rezervasyonu yapmak istiyorsunuz. Artıway’e üye olup Artıway üzerinden Booking.com, Radisson, Hilton, hotels.com, Expedia, Accor Hotels, geziko.com, hotelscombined.com gibi web sitelerinden gerçekleştireceğiniz rezervasyonlar için ödeyeceğiniz tutarın bir bölümü nakit olarak Artıway hesabınıza iade oluyor.

Artiway-Uygulamasi

Artıway’e kayıtlı olan onlarca farklı kategorideki mağazadan yapacağınız tüm alışverişlerden iade alabilirsiniz. Bu siteler arasında D&R, Nike, Beymen, GittiGidiyor, Hepsiburada, TeknoSA, Markafoni, Aliexpress, Trendyol, Lidyana, Mediamarkt , Adidas, Koton, Atlasglobal, Qatar Airways, rentalcars.com, Emirates, Cafe Tur, ucakbileti.com, tatil.com ilk aklıma gelenler. Keşfetsek’in şu linki üzerinden üye olanlar için ilk alışverişte geçerli 10 TL indirim de mevcut. Bu sistemle zaten yapmak zorunda olduğunuz alışverişlerden biriktireceğiniz parayla seyahat bütçenizin bir kısmını tamamlama imkanı yaratılmış oluyor.

2. TimeSet

Timeset-Uygulamasi

Alternatif sosyal medya platformu TimeSet, telefonumda en yeni kullandığım uygulamalardan biri. Kullanıcı odaklı sanal bir ortam sunan uygulama seyahat seven, tüm yıl seyahat edeceği destinasyon için bilgi toplayan herkes için iyi bir akıl defteri özelliği taşıyor. Uygulamayı indirip, hesabınızı oluşturduktan sonra gitmek, görmek istediğiniz yer ile ilgili Bucket List oluşturup, haritada işaretleme yapıp bu yerleri kaydedebiliyorsunuz. Böylece planınız gerçekleşip, gitmek istediğiniz yere vardığınız an Bucket Listenizi açıp o listeye göre rotanıza hareket ediyorsunuz. Uygulamada seyahat alanında öncü isimlerin profillerindeki fotoğraf ve bucket listleri kontrol edip, onları da takip edebilirsiniz. İleride mikroblog formatına dönüşecek olan bu uygulamada yerinizi alıp fotoğraf ve bucket listlerinizi paylaşın. Kesfetsek hesabına da göz atmayı unutmayın.

TimeSet: iOS, Android

3. Couch Surfing

Couch-Surfing-Uygulamasi

Seyahat ile ilgilenenlerin seyahat bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturan konaklama harcamalarını minimuma indiren uygulama Couch Surfing, heyecan verici deneyimler için mutlaka denenmeli. Seyahat planı yapılan şehirdeki kayıtlı kullanıcılara mesaj atarak tarih ve uygunluk durumunu sorarak ilerleyen sistemde, hiçbir ücret talebi olmadan bir başkasının evinde bir oda, kanepe ya da yer yatağında konaklamak mümkün. Otele ya da hostele ayrılacak bütçeyi minimize eden bu uygulama ile seyahat edilen yer dışında fazladan birkaç yeri görmek için bütçe de yaratılmış oluyor. Evinde kalınan kişilerle sohbet, farklı kültürleri tanıma ve heyecan dolu deneyimler de cabası. Deneyin.

4. Maps.me

Mapsme-Uygulamasi

Yolculuğun en sıkıntılı anları bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken zaman kaybetmeden ulaşmak. El haritaları, broşürler sokak ve cadde isimleri arasında adres ararken özellikle birden çok kişiyle çıkılan yolculuklarda kavga ve tartışmalar bile yaşanıyor. Maps.me bu tartışmaları en aza indirecek uygulamalardan biri. Ücretsiz ve internet olmadan kullanılan haritaları içeren uygulama ile restoran, benzin istasyonları, cadde ve sokaklar ile turistik çekim merkezlerini görmek mümkün. Tamam, kaybolmak da güzel bir şey ama zaman sınırlıysa ve daha çok yer görmek istiyorsanız Maps.me’yi kullanarak seyahatte daha çok yer görüp, renkli anıları biriktirebilirsiniz.

5. TripAdvisor

TripAdvisor-Uygulamasi

Dünyanın seyahat alanında en yaygın kullanılan platformlarından biri olan TripAdvisor, telefonunuza yükleyip bildirimleri açık konuma getirdiğinizde konumunuzu belirleyip size birbirinden güzel öneriler sunuyor. Konaklama, yeme-içme ve gezilecek-görülecek yer alternatiflerinin tek bir ekranda görülebildiği TripAdvisor ile her an ‘Ne yapayım’ sorusunun yanıtını alabiliyorsunuz. En ilginç restoranlar, bar ya da kafeler, müze veya sembol oteller yolculuğunuzda unutulmaz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Her şeyin akıllı telefonumuza sığabildiği teknoloji devrinde bu nimetlerden yararlanıp, hayatımızı kolaylaştırmak gerek. Zaman ve bütçe çok değerli. Yolculuğumuzu kolaylaştıran, renklendiren bu mobil uygulamalarla daha çok yer gezip, görme, deneyimleme şansımız var.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz