Seyahate Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

Seyahat-Ucuz-Ucak-Bileti

Birçok kişinin yolculuğa çıkacağı dakikalar yaklaştıkça hissettiği gerginlik de artıyor. Kimi ‘unuttuğum bir şey kaldı mı’ paniği yaşarken, özellikle kalabalık ailelerde son dakika akla gelen eksikler nedeniyle, gecikilen her dakika yeni kavgaların habercisi oluyor.

Yola çıktıktan sonra geri dönmek zorunda kalmamak, gidilen yerde pişman olmamak, daha keyifli ve az sorunlu bir yolculuk için seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken öneriler tam size göre.

Seyahat-Ucuz-Ucak-Bileti

Seyahate Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kontrol listesi oluşturun

Yolculuklar unuttuklarınız yüzünden kabusa dönüşüyorsa ya da bu konuda kendinize güvenmiyorsanız kontrol listesi uygun bir seçenek. Küçük bir not kağıdı üzerine not edeceğiniz unutulmaması gerekenler listesi ile adım adım ilerleyin.

Diş fırçasından şarj cihazına, kredi kartından pasaporta kadar yanınıza almanız gereken her şeyi not edin.

2. Gereksiz eşya taşımayın

Seyahate çıkan birçok kişi kontrolsüz bir şekilde valizini dolduruyor. Gideceğiniz yerin hava durumu, kalacağınız gün sayısı ve katılacağınız etkinlikler özelinde küçük bir değerlendirmeyle valizinizi daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Böylece eve döndüğünüzde hiç giymediğiniz buruşmuş kıyafetleri yıkama ve ütüleme derdiyle de uğraşmazsınız.

3. Yedek kredi kartı / banka kartı taşıyın

Nakit parayı günlük hayatta eskisinden daha az kullanıyoruz. Kredi ve banka kartları, mobil ödeme sistemleri derken her şey daha da teknolojik oldu.

Herhangi bir aksilik yaşamamak ve kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yolculuğa çıkmadan önce yedek bir banka ya da kredi kartı yaşamakta fayda var. Bir miktar nakit para da garanti için cebinizde olsun.

Ucak-Bileti-Seyahat

4. Power bank hayat kurtarır

Her şeyi cep telefonları ve tabletler üzerinden yapmaya alıştıkça şarj en çok konuştuğumuz, en önemli sorunlarımızdan birine dönüştü. Bu sorunu aşmaya yardımcı olan power bankler hayat kurtarıcı görevini üstleniyor.

Önceden şarj edilmiş yedek batarya ve power bank’i seyahat çantasının en korunaklı yerine yerleştirmek gerekiyor.

5. Her şeyi büyütüp sinirinizi bozmayın

Gündelik hayatta hiçbir şey tıkır tıkır, sorunsuz ilerlemiyor. Bu seyahat için de geçerli. Yola çıkarken, yolculuk sırasında ya da dönüş yolunda küçük aksilikler olması kadar doğal bir şey yok. Bu yüzden morali yüksek tutup, gülümsemek, olası aksaklıklara karşı sakin tepkiler vermek en mantıklısı.

6. Cazip fırsatları kaçırmayın

Hava yolu şirketleri arasındaki rekabet ve online uçak bileti satışı yapan firmaların yaygınlaşmasıyla birlikte ucuz uçak bileti bulmak eskisine göre çok daha kolay.

Karşılaştırma yapan web siteleri ve güncel kampanyaları takip ederek hayalinizdeki seyahati çok daha uygun fiyata hayata geçirebilirsiniz. Skyscanner, Turna, OBilet gibi alternatif mecralar sayesinde hem kampanyalardan hem de uygun uçak bileti fırsatlarından hızlıca haberdar olabiliyorsunuz.

Ucuz-Ucak-Bileti-Sitesi

7. Yol arkadaşınızı iyi seçin

Kısa süreli buluşmalarda ne kadar iyi bir performans sergilenirse sergilensin, biriyle yolculuğa çıkmak eğrisiyle doğrusuyla düşünülmesi gereken bir durum. Özellikle uzun yolculuk ve birden çok gece kalınacak bir seyahat planı yaparken yol arkadaşı seçimi daha da önem kazanıyor.

8. Yanınızda atıştırmalık taşıyın

Yolculuk sırasında yiyecek bulamama, acıkma, susama ya da şeker düşmesi gibi durumları kontrol edebilmek için atıştırmalık taşımak oldukça faydalı.

Kraker, kek, meyve suyu, sakız, şeker, birkaç parça meyve ve su gibi taşıması kolay şeyleri her an ulaşılabilecek bir noktada bulundurmak gerekiyor.

9. Uyku düzeninizi ayarlayın

Algıların açık olması keyifli bir yolculuk için en önemli şartlar arasında. Bunun yanında yüksek moral ve sağlıklı bir uyku geçmişi de gerekiyor. Yolculuk zamanı yaklaşırken, yola çıkılacak saate göre uykuyu ayarlamak, mümkünse birkaç saat erken yatmak gerginlik ve stresi azaltıyor.

Ucuz-Ucak-Bileti

10. Alternatiflere açık olun

Seyahat planının her adımını tek olasılık üzerine planlamak, olası bir aksilik durumunda her şeyin zincirleme olarak bozulmasına neden olabilir. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı yeni hamlelere açık olmak gerekiyor.

Diyelim ki tam yola çıkacağınız an arabanız bozuldu, o zaman hemen uçak bileti almak için internete göz atıp, planı kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz.

Seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken öneriler, daha keyifli, sorunsuz ve mutlu bir yolculuk gerçekleştirmeye yardımcı oluyor. Kendi uyguladığınız yöntem ya da önerileri yazının altındaki yorum bölümüne iletebilirsiniz.

  1. Pasaportun güvenli bir yerde durması son derece önemli. Kimlik bilgilerinin ve en son giriş yapılan yerde basılan mühürün fotoğrafını çekip epostada saklamak olumsuz durumlarda çok işe yarayabilir.

  2. En iyisi yalnız seyahat. Pasaport’un korunması en önemli konulardan birisi, eğer yurtdışı gezi yapıyorsanız. Yurtdışı gezilerimde çantamda nerdeyse her zaman çikolata bar veya bisküvi bulunur.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like