Seyahat Parolası Yol Açık, Yola Çık

1
1195

Türkiye’nin en dinamik sosyal medya topluluklarından Interrail Türkiye’nin Kurucusu Bestami Köse, yolda olmak ve seyahat etmenin insana hiçbir okulda öğretilemeyeceğini belirterek ‘Yol açık, yola çık’ diyor.

Hatay Hassalı Bestami Köse, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Ülkemizde yaşayan hemen hemen herkesin seyahat etmek istediğini ve gezmekten hoşlandığını söyleyen Köse, birçok kişinin aile ve çevre baskısı nedeniyle hayallerini gerçekleştiremediğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin en dinamik ve en çok üye sayısına aktif Interrail Türkiye grubunun kurucusu olan Köse, Yol açık, Yola çık mottosunu kullanıyor.

bestami-kose
Bestami Köse

Seni çok kısa tanımak istesek?

Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdum. Bir esnaf çocuğunun büyüyebileceği özgürlükte bir hayata başlangıcım oldu. Orda, o küçük semtte hayatın verdiği güzellikler oynamaya başladığım zaman kısa sürmedi. 17-18 yaşlarına kadar o küçük semtten ve şehirden uzaklaşamadım. Üniversiteye İstanbul’a gelmemden sonra hayatın rotası değişmeye başladı.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Yolun bize kattıklarından bahsederken hep zorlanırım. Önyargıları kırmasından tut, okuma alışkanlığına kadar bir sürü karakteristik ve kişisel gelişim bazında inanılmaz değişimlere sebep olmuştur. Ama bence en özeli bir aitlik hissinin kayboluşuna sebep olmasıdır. Yol güzelliği kadar acımasız da bir bağımlılık yapar. Bir gider, iki kaçamak yapar, üçüncü gezi keyif gezisi olmuştur ve virüs bünyeyi sarmıştır. Bundan sonrası virüsü kontrol etmek üzerine bir gün Fas’ta öteki gün Sri Lanka’da olabilirsin. beslersin. Benimki de öyle oldu. InterRail’den sonra çevremin de gezen insanlarla dolmasıyla bu işin kolaylığının ve güzelliğinin farkına varıp başka ülkelerde uyanmanın hazzını tattım. Sonra da bırakamıyor zaten, kendin bile şaşırıyorsun.

bestami-kose-interrail

Deneyimlerini Plansız Gezgin ismiyle paylaşıyorsun, bu isim nereden çıktı?

Aslında bu ismin ortaya çıkışı bir üşengeçlik sonucunda ortaya çıktı. 2010 senesinde blog açmaya karar verdiğimde hiçbir şeye hayır diyemeyen insan olarak her an değişebilecek keyfi veya hayatın ortaya çıkarttığı ani engellere karşın plansızlığımı vurgulamak istemiştim. hayatı böyle yaşıyorum ben yapacak bir şey yok demek için böyle bir isim koymuşum gibi oldu ama gerçekten de böyle yaşıyordum. hayatımda planladığım hiçbir şey yolunda gitmedi plansızlığı planlayana kadar cümlesi de cuk oturdu.

Plansız Gezgin bloguna girenleri neler bekliyor?

Plansız Gezgin blogunda en çok yapmak istediğim şey insanların gittikleri yer ile ilgili bilgilendirme yapmak değil. Ben bunu yapamıyorum sevmiyorum da Hindistan’ da gezilecek yerleri insanlar benim blogumda okuyamaz, keşke yazabilsem ya da yazsam ama ben bundan çok daha önemli olan şeyin beni Hindistan’a götüren o adımlara sebep olan hisleri anlatmak. İnsanlar zaten gitmeye karar verdikten sonra Hindistan’ da gezilecek yerleri bir şekil öğrenecekler ben onları Hindistan için bilet aldıracak gazı vermeye çalışıyorum. O yüzden hikayelere ve Hindistan’ da gördüğüm bir meyve bana ne hissettiriyor, yaşadığım bir anın hayatıma kattıklarını anlatmak istiyorum. Bence insanların yola çıkmasına daha fazla katkısı olan şey de bu bir emsal görmeleri ve bu anıları kendi hayatlarına uyarlayabilmeleri.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Mardin ve Çevresi

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Norveç

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Utah Kanyonları

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Suriye

En son seyahat ettiği yer: Hakkari

Türkiye’nin en dinamik gruplarından Interrail Turkiye’nin kurucususun. Grubun hikayesini anlatabilir misin?

Bu ülkede insanların hemen hemen hepsi gezmeyi seviyor. Ama ya aileleri izin vermiyor ya da arkadaş çevreleri seyahat etmekten bihaber. Avrupa‘ya gitmek, dünyayı gezmek çoğu insanlar için bir hayal bile değil. Biz gezginlere insanlar o kadar özeniyor ve yerimizde olmak istiyor ki inanamazsın. Mutlaka size de mesajlar geliyordur insanlar Gürcistan’a bile gitmek için en ufak bir bilgilendirme yaptığınızda nasıl teşekkür ediyorlar en büyük hayalleri sizin gibi olmak olan insanlar var.

bestami-interrail-turkiye

Bunun kıymetini bilmeye çalıştığım bir dönemde InterRail Türkiye’nin hikayesi ortaya çıktı. Hayatında asla Nepal’de olamayacağını Peru’da güne başlayamayacağını düşünen insanlara bu işin nasıl kolay olduğunu anlattık. Yolda olmanın seyahat etmenin insana kattıklarının ne okul ile ne eğitim ile verilemeyeceğini anlattık. Bunları yaparken gençliğimizin enerjisini de kullandık. Bir gün Kars‘a çay içmeye öteki gün Siirt’e otostop ile büryan kebabı yemeye gidebilirken görebilirsiniz. Kars ile ilk yolculuğuna başlayan insanlar şuanda Bolivya’da otostop çekiyor. geçen bir arkadaşımız Gobi Çölü’nü geçti. ilk yolculuğunu hatırladığımda yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Entelektüel düzeyi yüksek sosyallikten çekinen, başkasını hep bir ötekileşmiş birey olarak gören gezginlere fıtratında herkesin önce iyi olabileceğini anlatıyoruz. Biz insan seviyoruz, doğaya saygı duyuyoruz, mizahın, hayvanın, müziğin önemini anlatıyoruz. Bunları da yolda öğrenebileceklerini biliyoruz.

Seyahatlerinde unutamadığın ve özellikle paylaşmak istediğin bir anın var mı?

Everest ve Annapurna Base Camping tırmanışı benim en çok istediğim seyahatlerden biriydi. Dünya turunda yaşadığım bir hastalık oldu. Bel ağrısı nedeniyle çantamı 3 kg’a kadar düşürmüştüm. Nepal’e geldiğimde yürüyemiyordum bile ama o dağı tırmanmak istiyordum. Yol arkadaşım Oktay abinin de desteğiyle Katmandu’da 2-3 gün dinlendikten sonra bel ağrıma rağmen tek başıma tırmanışa başladım 6. gün sonunda aşağılardan zirveyi gördüğümde döktüğüm mutluluk göz yaşını hayatım boyunca unutmayacağım. O dağlar, o yürüyüş parkuru, o yalnızlık, o sırt çantasına sarılıp, o suyu içerken ki yutkunma hallerim, hepsini hala hissediyorum. o tırmanış dünya turumun bitmesine sebep oldu, aşağıya indiğimde gün hastanede bitti ve ilk uçağa bilet alıp hayatımda ilk defa bir geziden geri dönmüştüm çünkü hareket edemiyordum. İki ilginç duyguyu yaşadığım bir anıydı.

plansiz-gezgin-bestami

Son olarak söylemek istediklerin?

Hayatınızda kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir seyahat etmek. Tatile çıkmaktan bahsetmiyorum. Her an hayata karşı fermuarı çekili bir çantayla yaşayabiliyor olmak çok özel bir duygu. Bunun gerçekten parayla alakası olmadığını da kendinize bir şekilde kabul ettirin. Yıllarca kendini bahanelerle ötelemiş bir fakirler ordusunun kurucusu olaraktan bunun böyle olmadığına şahitim ve yaşıyorum. Huzur sizinle olsun, sevgiyle kalın. Yol açık, yola çık!

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz