Seyahat Sırasında İngilizce Öğrenmenin Yolları

0
720

Yabancı dil bilmek, günümüzde en az temel ihtiyaçlarımız kadar önemli. İş bulmak, dünyada yaşanan gelişmeleri yorumlamak, hayata farklı bir pencere açabilmek için başka birine ihtiyaç duymamanın tek yolu yabancı dil biliyor olmak.

Yabancı dil denildiğinde ilk akla gelen dil İngilizce oluyor. Tüm dünyanın ortak dili İngilizce, dünyada var olabilmenin koşulları arasında. Birçok insan İngilizce öğrenmenin farklı yollarını araştırıyor. Uluslararası projeler, yabancı dil kursları, gönüllülük, bebek bakıcılığı ve yabancı ülkelere seyahat İngilizce öğrenebilmek için ilk akla gelen yöntemler arasında.

Seyahat, yabancı dil öğrenmenin en kolay yollarından biri. Seyahat sırasında İngilizce öğrenmek, İngilizce’yi geliştirmek için önerilere kulak vermek gerek.

Seyahatte-Ingilizce-Ogrenmek
Budapeşte, Macaristan

Seyahatte İngilizce Öğrenmenin Yolları

1. Yalnız seyahat etmek

Yalnız seyahat etmek, yurt dışında daha az Türkçe konuşmayı gerektiriyor. Birçok yalnız gezgin, dünyanın farklı ülkelerinde iletişim kurabilmek için İngilizce kullanıyor. Pratiğin artması, kelime haznesini desteklerlerken aynı zamanda yeni kelimeler öğrenmeyi de kolaylaştırıyor.

2. Sürekli konuşmaya çalışmak

Türklerin yabancı dil konusunda başarısız olmasının en önemli sebeplerinden biri hata yapma korkusu. Hata yapmaktan korktuğumuz için yabancı dilde iletişim kurmaya da çekiniyoruz. Bu yüzden seyahat boyunca her bulunan fırsatta yabancı dilde konuşmaya çalışmak gerekiyor.

3. Şehir rehberlerini okumak

Seyahat etmenin en güzel yanlarından biri her an yeni bir şey öğrenmek ve yeni yerler keşfetmek. Gidilecek şehir ya da ülkeyle ilgili İngilizce şehir rehberlerini okumak, temel konularda güçlü bir altyapı için önem taşıyor. Bunun için en güzel kaynaklardan biri de turizm ofisleri. Turizm ofislerindeki kitapları ve broşürleri yanınıza alın ve sık sık okuyun.

4. Uluslararası projelere katılmak

Avrupa Birliği ile yürütülen süreçte, Avrupa’nın farklı noktalarında gerçekleştirilen gençlik projelerinde Türkiye‘ye de belirli kontenjan sağlanıyor. Ülkemizde Ulusal Ajans’ın organize ettiği projelere dahil olmak, muhteşem bir pratik ve deneyim fırsatı yaratıyor.

5. Work And Travel deneyimi

Work-And-Travel-Tecrubesi
Work And Travel, Six Flags Fiesta Texas

İngilizce öğrenmenin en güzel yollarından biri de Work And Travel. Her yıl ülkemizden binlerce genç Amerika Birleşik Devletleri‘ne çalışmaya ve yabancı dil öğrenmeye gidiyor. Ben de üniversite 3. sınıftayken Teksas’ın San Antonio şehrine gitmiştim. Amerika’da bulunduğum süre boyunca hem kültürü yakından tanıdım hem de yaşam pratiğiyle birlikte yabancı dilimi geliştirdim.

6. Dil okullarına katılmak

Yurt dışı eğitim imkanları geçmiş yıllara göre gelişerek ve çeşitlenerek artıyor. İngilizce öğrenmek için uygun bir alt yapının bulunduğu dil okullarında farklı ülke seçenekleri mevcut. Malta dil okulları, Türklerin en çok ilgi gösterdiği eğitim kurumları arasında. Malta’da İngilizce konuşuluyor olması ve yaşamın diğer ülkelere göre daha ekonomik olması büyük avantaj.

Bunun yanı sıra Amsterdam, Phuket, Londra ve Berlin gibi merkezlerde de İngilizce öğrenebileceğiniz bütçe dostu kurs ve proje seçenekleri bulunuyor.

7. Erasmus fırsatını değerlendirmek

Erasmus Projesi, ülkemizdeki öğrencilerin yabancı dili yurt dışında öğrenmesi için en önemli fırsatlardan biri. Gidilecek ülkedeki üniversitede yarım ya da bir dönem eğitim görmek, farklı ülkelere seyahat etmek ve yabancı dil pratiği yapmak Erasmus’un artılarından.

Erasmus’a katılmak için belirli bir not ortalamasının üzerinde olmak ve temel seviyede yabancı dil bilgisi gerekiyor.

Sehir-Rehberlerini-Okuyun
Kahramanlar Meydanı, Budapeşte

8. Konaklama arkadaşı bulmak

Seyahat edenlerin bütçesinde en önemli kalemlerden biri otel masrafları. Otel masraflarını azaltmak için hostelde konaklamak ya da Couch Surfing’den arkadaş bulmak önerilerim arasında. Hostel hem ekonomik bir konaklama yöntemi hem de çok sayıda yabancıyla zaman geçirip pratik yapmanın da kolay yolu.

Couch Surfing ise seyahat etmeyi planladığınız şehirde yaşayan birinin evinde ücretsiz konaklamanızı sağlıyor. Bolca iletişim ve pratikle İngilizcenizi geliştirme fırsatı da sunuyor.

Yabancı dil öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. İnanç, istek ve harekete geçerek kısa sürede İngilizce öğrenmek ve başarmanın keyfini yaşamak mümkün.

Önceki İçerikTürkiye’de Huzurlu Vakit Geçirebileceğiniz Şirin Butik Oteller
Sonraki İçerikKıbrıs’ta Görülmeye Değer 10 Yer
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz