Seyahate Çıkmadan İngilizce Sorunu Nasıl Çözülür?

1
610

Seyahat kültürünün her geçen gün geliştiği ülkemizde birçok kişi yurt dışında yeni yerler görebilmek için seyahat planı yapıyor. Ucuz uçak bileti bulma alternatiflerinin artmasıyla yurt dışı seyahati planlarını hayata geçirmek eskisinden çok daha kolay.

Seyahat planı yapanların zihnini kurcalayan en önemli sorunlardan biri de yabancı dil konusunda yaşanan özgüven eksikliği. Ülkemizde İngilizce eğitiminin niteliği her daim tartışma konusu oluyor. Gramer ağırlıkla, belirli kalıplar üzerinden verilen İngilizce eğitiminin pratik ayağı genellikle eksik kalıyor.

Sık sık dile getirilen ‘İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum’, ‘Söylenenleri anlıyorum ama cevap veremiyorum’ gibi cümleler İngilizce pratiğinde sınıfta kaldığımızın kanıtı. İngilizce öğrenirken ayıplanma korkusu, dalga geçerler endişesi gibi nedenlerle pratik yapmaktan çekinen birçok kişi için İngilizce konuşmak kabusa dönüyor.

İngilizce’ye hakimiyet konusunda kendinden emin olamayanlar, daha yurt dışı seyahati planı yaptıkları ilk andan itibaren ‘Acaba bir sorun yaşar mıyım’ tereddütüne düşüyor.

Seyahate Çıkmadan İngilizce Sorunu Nasıl Çözülür?

1. Konuşma pratiği desteği alın

English Ninjas Platformu

İngilizce konuşma problemini çözmenin en kolay yolu, pratik becerinizi geliştirmek için daha çok İngilizce konuşmak. Türkiye’deki birçok İngilizce kursunda konuşma kulüpleri pratik yapmak isteyenler için özel sınıflar açsa da bu sınıflardaki en büyük sorun, katılımcıların Türk olması ve herkesin İngilizce konuşma konusunda utangaç ya da özgüven eksikliği hissetmesi.

Online platformlarında özel ders görüşmelerinde gramer konusuna yoğunlaşmak isterseniz eğitmenler bu doğrultuda bir içerikle ilerliyor. Farklı kaynaklardan ödevler ve alıştırmalar da sunuluyor. Kişinin kendini eksik hissettiği noktalara yoğunlaşan online platformlar bu anlamda çok faydalı.

2. İngilizce kursuna yazılın

Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biri de İngilizce kursu veren dil okulları. Türkiye’nin dört bir yanında alanında başarılı olan yabancı dil kursları bulunuyor. Kursa yazılmaya karar vermeden önce hangi alanda eksiğiniz olduğunu belirlemek hayati önem taşıyor.

İlkokuldan başlayarak üniversiteye kadar gramer ağırlıklı bir İngilizce eğitimine maruz kalanlar olarak gramer konusunda birçok kalıbı ezberlemiş olsak da günlük konuşma dili ve pratiği konusunda eksiğimiz olabiliyor. Gramer, pratik İngilizce, kelime eksiği gibi alanları belirledikten sonra hangi alanda ve hangi kursla ilerleyeceğinize karar vermek çok daha kolay.

3. Telefon uygulamaları kullanın

Yabancı dil öğrenmeye hevesli ciddi bir kesimin olması birçok girişimciyi yabancı dil eğitimi veren akıllı telefon uygulamaları geliştirme yönünde teşvik ediyor. Birçoğunda temel kullanım menüsünün ücretsiz olduğu akıllı telefon uygulamaları, programdan beklentinize göre ücretli seçenekler de sunuyor.

İngilizce öğrenmek isteyenler için keyifli bir çalışma yöntemi olan akıllı telefon uygulamalarında daha çok yeni kelime, konuşma pratiği, kalıp cümleler ve deyimler gibi kategorilerde alıştırmalar bulunuyor. Duolingo son yıllarda en çok kullanılan aplikasyonlardan biri.

4. Kitap okumak, dizi izlemek, müzik dinlemek

İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran en eğlenceli etkinlikler arasında kitap okumak, dizi izlemek ve müzik dinlemek de bulunuyor. İlkokul seviyesindeki İngilizce hikaye kitapları hem cümle yapılarını görmek hem de kelime öğrenmek için ideal.

Seviyenize göre İngilizce alt yazılı film ya da dizi izlemek, şarkıları alt yazılı dinleyerek takip etmek, hem kulakta yer etmesi hem de günlük konuşma pratiğine bire bir tanık olmak için etkili yöntemlerden. Henüz başlangıç seviyesindeyseniz Türkçe alt yazılı film ya da diziyi dikkatli bir şekilde izledikten sonra bir kez de İngilizce altyazılı olarak izlemeyi deneyin.

İngilizce öğrenmek üzerine eğildiğinizde ve sistemli çalıştığınızda aşılması zor bir sorun değil. Günümüzde online eğitim modülleri, esnek kullanım avantajı sunan platformlar, akıllı telefon uygulamaları gibi alternatiflerin çokluğu bu işte başarılı olmak isteyenler için bir yerden başlamak için tüm bahaneleri ortadan kaldırıyor.

Önceki İçerikSeyahat Etmek İçin Para Biriktirme Önerileri
Sonraki İçerikBehramkale Nerede, Behramkale’ye Nasıl Gidilir?
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

  1. ingilizcem pek iyi değil ama tek başıma Dubai’ye gitmiştim. Yanımda pratik ingilizce konuşma kitabıyla. Çok zorlanmadan birçok işimi hallettim. Ve kendime güvenim geldi. Sonrasın da her gidişimde birkaç kalıp cümle daha öğrendim. Temel bazı cümle kalıplarını öğrendikten sonra yurt dışında dil konusunda sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz