Seyahati Sadece Boş Zamana Sığdırmayın

1
325

Mimar Zehra Simay Serdaroğlu keşfetmeye, güzel yemek yemeye ve keyif yapmaya doyamayan bir seyahat sever. Serdaroğlu, seyahate verdiği önemi ‘Seyahat sadece boş zamanlarda yapılacak bir eylem değil’ sözleriyle açıklıyor.

Seyahate çıkmadan önce ciddi bir hazırlık süreci geçiren Zehra Simay Serdaroğlu, seyahatlerinde en az zaman kaybıyla anın tadını çıkarıyor. Seyahat etmeyi motivasyon kaynağı olarak gördüğünü anlatan Serdaroğlu, görülecek, deneyimleyecek yer ve lezzetlerin fazlalığının kendini heyecanlandırdığını söylüyor. Seyahatin yalnızca boş zamanlara sığdırılamayacak kadar değerli bir şey olduğunu belirten Serdaroğlu, ‘Gezmeye nereden başladığınızın önemi yok ilk adımı atın’ önerisinde bulunuyor.

Zehra-Simay-Serdaroglu
Zehra Simay Serdaroğlu

Seni çok kısa tanımak istesek?

İşine aşık bir mimar; keşfetmeye, güzel yemek yemeğe, keyif yapmaya doyamayan bir seyahat severim. Hayatın her anını dolu dolu, güzelliklerle yaşamak isteyen biriyim. Mimarlık mesleğime proje tasarımları ve özel gün/ mekan organizasyonları ile devam ediyorum. Bir yandan da kendimi akademik çalışmalarım ile besliyorum. Şu an, yüksek lisans eğitimimi de tamamladığım Avusturya Graz Teknik Üniversitesi’nde Boğaziçi Yalıları hakkında yaptığım doktora çalışmalarımı sürdürmekteyim. Tüm bunların yanında, fırsat yarattığım her anımda seyahat ediyorum ve deneyimlerimi 4.5 yıldır supernicevisit.com adlı sitemde yayınlıyorum.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Seyahat etmek benim için bir yaşam biçimi. Vazgeçemeyeceğim bir tutku, motivasyon kaynağı. Görülecek o kadar çok yer, deneyimleyecek o kadar çok kültür ve tat var ki… Hepsi beni heyecanlandırıyor. Her seyahatimde biraz daha canlanıyor, ruhen ve bedenen güçleniyorum. Dolayısıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki seyahat benim hayatımın odak noktası. Sadece boş zamanlarda yapılacak bir eylem değil.

Simay-Serdaroglu
Madrid, İspanya

Deneyimlerini Super Nice Visit ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Her seyahat bir şanstır. Anı deneyimlendirmek ve bol bol anı biriktirmektir. Seyahat ettiğiniz bir yerin kültürünü anlamak, kendine has yemeklerini tatmak, ufkunuzu genişletmek, paha biçilemez bir zenginliktir. Hele bir de seyahat sonrasında, eve gelip kanepenize söyle bir uzandığınızda nasıl güzel bir seyahatti deyip, yeni seyahat planları yaparken kendinizi buluyorsanız… Artık sizde de seyahat tutkusu oluşmuş demektir. Super Nice Visit ismi de işte bu tutku sonucu ortaya çıktı.

www.supernicevisit.com da önceleri kendi kendime yazıyordum. İnsan belli bir yerden sonra unutuyor çünkü. Anılarım benimle kalsın istiyordum. Sonra zaman içerisinde supernicevisit fark edilmeye başlandı. Bu sırada zaten çevremdekiler hep bana soruyorlardı. Simay bu tatil nereye gidelim? Nerede kalalım? Bize seyahat programı hazırlar mısın? Derken şimdi birçok kişi Supernicevisit’ i okuyup gezilerini düzenler oldu.

SuperNiceVisit.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Supernicevisit’te gittiğim yerler ile ilgili çok detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken yerleri, gizli ve turistik olmayan çok keyifli mekanları, en güzel lezzet köşelerini, farklı ülkelerde yaptığım şarap tadımlarını, denediğim ve gerçekten beğendiğim restoranlarla ilgili yorumlarımı, farklı kültürleri ve tüm öğrendiklerimi www.supernicevisit.com‘de yer alıyor.

Super-Nice-Visit
Kazablanka, Fas

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Mardin

En sevdiği yurt dışı destinasyon: İtalya

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Almanya

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Japonya

En son seyahat ettiği yer: Almanya

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Seyahat planlarımı yaparken bazen okuduğum bir gezi yazısı, bazen görmek istediğim bir bina, bir doğa güzelliği, bazen tatmak istediğim yerel bir yiyecek, rotamı belirlememe neden oluyor. Seyahatime çıkmadan önce ciddi bir hazırlık yapıyorum. Gideceğim şehirde hangi tarihi bölgeler görülmeli, hangi yapılar incelenmeli, en iyi lezzet durakları hangileridir, turistlerin değil ama yerellerin neler yaptığını detaylıca araştırırım. Mesela 3 günlük bir seyahatimin arka planında 2 haftalık bir hazırlık süreci vardır. Gitmeden önce ziyaret edeceğim bölgeye giden otobüsün numarasından, yürüyüş güzergahlarıma kadar her şeyi öğrenir ve planlarım. Bunun dışında iyi yemek yemeği çok sevdiğimden şehrin en iyi lezzetlerini önceden araştırırım. Bu restoranlara mutlaka rezervasyonumu yaptırırım.

Kısacası planlanmış bir şekilde seyahatime çıkar, acabalarla en az şekilde zaman kaybı yaşarken, olabildiğince anımın tadını çıkarmaya çalışırım. Tabii ki bu demek değildir ki seyahatlerim sırasında hiçbir değişiklik yapmıyorum. Tabii ki yapıyorum ama bunlar küçük ölçülerde oluyor. Supernicevisit.com‘ da bu seyahat rehberlerini ve deneyimlerimi okuyucularım ile paylaşmaktayım.

Son olarak söylemek istediklerin?

Keşfedilecek o kadar çok yer, kültür ve güzellikler var ki! Aslında sadece bir adım ilerimizde bile bilmediğimiz koca bir dünya var. Gezmeye nereden başladığımızın, uzun ya da kısa bir seyahat olmasının hiçbir bir önemi yok. Yeter ki isteyin ve ilk adımı atın. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz