Sidney’de Yapılacak 10 Şey 

Sidney-Opera-Binasi-Avustralya

Düzenli caddeleri, geniş parkları, göz alıcı plajları ve dünyaca ünlü opera binasıyla Sidney, Avustralya ve dünyanın en göz alıcı şehirlerinden biri. Kente geliş amacınız ne olursa olsun fazlasıyla etkilenmiş olarak ayrılıyor ve bir sonraki Sidney seyahatiniz için plan yapmaya başlıyorsunuz. Bir şehri bu kadar canlı, heyecan verici ve sıra dışı yapan ne derseniz gelin, Sidney’i keşfetmeye başlayalım.

Sidney’de Yapılacak 10 Şey

1. Sidney Opera Binası’nı gör 

Sidney-Opera-Binasi-Avustralya
Sidney Opera Binası

İstanbul’dan Sidney’e ulaşmak aktarmalı uçuşlarla birlikte yaklaşık 24 saat yani bir gün sürüyor. Ancak sonunda karşılaşacağınız benzersiz manzaralar ve yapıtlar bu yolu göze almaya fazlasıyla değer. Sidney denince hemen herkesin aklına ilk gelen yer aynı zamanda hem şehrin hem de dünyanın en ikonik yapılarından biri olan Sidney Opera Binası. Yapımı 1973 yılında tamamlanan bu yapı UNESCO Dünya Mirası Lisnesi’ne de girmeyi başarmış. Eğer fırsat bulursanız burada düzenlenen gösterilerden birini mutlaka izleyin. Bu sayede binanın en az dışı kadar gösterişli olan içini de görme fırsatı bulabilirsiniz. Burada bir gösteri izleme şansı yakalayamasanız da sadece bu çarpıcı yapıyı görmek ve fotoğraf çekmek için bile gelebilirsiniz.

2. Liman Köprüsü’nden geç

En az Sidney Opera Binası kadar ünlü olan bu köprü de şehrin sembollerinden biri kabul ediliyor. Köprü, özellikle yılbaşında ve diğer önemli günlerde düzenlenen kutlamaların buluşma noktası köprü üzerinde düzenlenen ışıklı gösteriler her yıl çok sayıda ziyaretçiyi şehre çekiyor. Kentin kuzeyi ile The Rocks bölgesini birleştiren köprüden şehrin nefes kesen manzarasını izlemek kesinlikle eşsiz bir deneyim. Köprü, 1932 yılından beri şehre hizmet veriyor ve o dönemden bugüne dek kente gelen herkes bu köprüden en azından bir kez olsun geçmek istiyor.

3. The Rocks bölgesini keşfet

Şehirde beyaz yerleşimcilerin ilk geldiği yer olarak bilinen The Rocks, tarihi caddeleri ve yapıları ile Sidney’in en ilgi çekici yerlerinden biri. Burada yemek yiyebileceğiniz veya bir şeyler içebileceğiniz restoranlar, pub ve kafeler de var. Bu yerlerin neredeyse tamamı dönem mimarisine uygun olarak inşa edilmiş. Bu nedenle bölgede dolaşırken adeta zamanda yolculuk yapıyor hissine kapılıyorsunuz.

4. Hayvanat bahçesinde dolaş 

Taronga-Hayvanat-Bahcesi
Taronga Hayvanat Bahçesi

Avustralya ve Sidney, aynı zamanda kendine has bitki ve hayvan türleri ile ünlü. Durum böyle olunca sevimli kanguru ve koalaların ülkesinde görebileceğiniz en iyi yerlerden biri de elbette hayvanat bahçesi. Taronga Hayvanat Bahçesi, oldukça geniş bir arazi üzerinde aslanlar, kaplanlar ve maymunlar gibi birçok türü görebileceğiniz fotoğraf çektirip rahatlıkla tüm günü geçirebileceğiniz bir yer. Burası özellikle çocuklu aileler için ideal. Kenti dolaşmak için birkaç gününüz varsa en azından bir günü buraya ayırmalısınız.

5. Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde turla 

Sidney, dünyanın en yeşil şehirlerinden biri. Kentin neredeyse her köşesinde bulunan yeşil alanlar ve parklarda gezenleri, spor yapanları veya bir şeyler okuyanları görebilirsiniz. Kraliyet Botanik Bahçeleri ise bu parklar arasında en çok dikkat çekenlerden biri. Oncalarca birki ve kuş türünü barındıran bahçeler şehrin en sakin ve huzurlu köşelerinden biri. Burada bahar ve yaz aylarında uzun bir gezintiye çıkıp sanki dünyanın geri kalanından çok uzaktaymış hissine kapılabilirsiniz.

6. Dünyanın en büyük perdesinden film izle 

Sidney sadece tarihi yerler ve yeşil alanlardan ibaret değil. Şehirde aynı zamanda eğlenebileceğiniz ve iyi vakit geçirebileceğiniz sayısız alternatif var. Bunlardan biri de dünyanın en büyük perdesine sahip IMAX sineması. Özellikle sinema tutkunlarının çok seveceği bu yerde gerçekten dev bir ekranda film izleme deneyimini yaşayabilirsiniz.

7. Şehrin en güzel müzelerini dolaşın

Sidney’de son derece ilginç eserlerin sergilendiği müzeler de var. Bunlardan ilki ve en önemlilerinden biri Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi. Bu müzede dünyanın tek kıta ülkesi Avustralya’nın en gözde çağdaş sanat eserlerini görebilirsiniz. Müzede sadece Avustralya ve kıtanın yerlileri olan Aborjinleri yansıtan eserler değil, aynı zamanda Avrupa’dan da çağdaş sanat örneklerini görmek mümkün. Ülkenin tarihi ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler için en doğru adres ise Avustralya Müzesi. Burada da ülke tarihi ile ilgili birçok yazılı ve görsel eser var.

8. Blue Mountains Kanyonu’nu gez 

Blue-Mountains-Kanyonu
Blue Mountains Kanyonu

Şehrin 100 km. dışında yer alan bu kanyon, kentin kalabalığından uzaklaşmak ve doğanın içinde zaman geçirmek isteyenler için bir vaha gibi adeta. Burası aynı zamanda geçmişte Avustralya yerlisi Aborjinlerin de yaşadığı bir yer. Bu nedenle zaman içinde birçok hikaye ve efsaneye konu olmuş. Efsaneye göre bir büyücü tarafından taşa dönüştürülen 3 kız kardeşin kayalıkları da yine burada.

9. Aralık ayında denize gir 

Güney yarı kürede yer alan Avustralya’da mevsimler kuzeyde bulunan Türkiye’nin tam tersi zamanlarda yaşanıyor. Yani şehre aralık, ocak gibi aylarda gelirseniz boylu boyunca uzanan plajlarında denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz. Sidney aynı zamanda dalış ve sörf gibi su sporları için de tam bir cennet. Daha önce bu konuda deneyiminiz yoksa bile sörf ve dalış okullarından alacağınız eğitimle kısa sürede mavi dünyanın güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Şehirde denize girmek için en ideal noktalardan biri ise Bondi Plajı. Bu plaj yaz aylarında biraz kalabalık oluyor ancak aynı zamanda Sidney ve çevresinde rahatlamak için en ideal noktalardan biri. Plajın hemen üstünde yemek yemek için manzaralı yerler de var.

10. Timsah etini dene

Değişik tatlara açık olanlar için Sidney mutfağı neredeyse sonsuz alternatife sahip. Şehirde dünya mutfağından tatların yanı sıra deniz ürünleri, kanguru ve timsah eti gibi farklı seçenekler de var. Hatta yabancılık çekmek istemezseniz kentte Türk mutfağından alternatifleri de bulabilirsiniz. Ancak buraya kadar gelmişken geleneksel Aborjin lezzetleri ile Avustralya mutfağının farklı tatlarını denemek en iyisi. Sidney’de özellikle hafta sonları kahvaltı sofraları da çok zengin ve doyurucu. Pancake sevenler içinse günün her saati koca tabaklarla servis edilen nefis pancake servisi yapan yerler var. Eğer yemeğe fazla vakit ayırmak istemezseniz de yine neredeyse her köşe başında fast food restoranlarını ve atıştırmalık şeyler satan küçük dükkanları bulabilirsiniz.

Sidney seyahatini bir an önce hayata geçirmek için Sidney uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like