İzmir’in Adı Gibi Şirin Köyü Şirince

Sirince-Gezi-Rehberi

Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli ziyaret rotalarından biri.

Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı 21 Aralık 2012 tarihinde Fransa’nın Bugarach köyü ile birlikte dünyada kıyametten etkilenmeyecek iki yerden biri olarak duyurulan Şirince Köyü, bu öyküyle yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı. İzmirlilerin yıllardır hafta sonu rotasında olan bu köy, son zamanlarda yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Sirince-Gezilecek-Yerler

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bini bulmayan bir Rum köyüydü. Mübadele sürecinde Türklerin yerleşmesiyle birlikte nüfusunda artış meydana gelen köy o döneme kadar bağcılık, zeytincilik ve şarap üretimiyle tanınıyordu. Günümüzde üzüm ve zeytinciliğin yanında şeftali, incir, elma, ceviz gibi meyve üretiminin yapıldığı köyün ana gelir kaynağı turizm.

Bilinmeyen bir dönemde kendini dağlara vuran 40 kişiye ithafen Kırkınca ismini alan köy zaman içerisinde Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi isimlerle anılmış. Dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince adını alan köy İzmir’in ve Ege’nin en şirin yerleşim yerlerinden.

Sirince-Gezi-Rehberi

Şirince Gezilecek Yerler ✔︎

Şirince Köyü’nün sit alanı oluşu çirkin yapılaşmanın önünü kesen olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Taş döşeli daracık sokaklarda en fazla iki katlı olan geleneksel mimarideki ahşap evler köyün genel görünümünü oluşturuyor. Şirince denildiğinde Sevan Nişanyan ve Müjde Tönbekici‘den söz etmeden olmaz.

Bu iki değerli ismin köyün markalaşması ve özgün mimarisinin yerleşmesinde büyük emeği var. Müjde Tönbekici, Nişanyan Hotel‘in başında. Estetik duygusu, hoş sohbeti ve yenilikçi adımlarına tanık olmak için otele mutlaka uğrayın.

1. Şirince Çarşısı

Sirince-Ulasim

Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda. Gün boyu hareketliliğin bitmediği çarşıda kahvehane, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları yan yana. Manav, kasap ve market gibi köyün ihtiyaçlarının karşılandığı dükkanlar da var.

Baştan sona daracık sokakların birbiriyle buluştuğu çarşı keyifli bir yürüyüş rotasıyla köyü keşfetmek için olmazsa olmazlardan.

2. St. John Baptist Kilisesi

Sirince-Kilise

Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen St. John Baptist Kilisesi, uzunca bir süre harap haldeydi. Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisenin yazıtında, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor.

Sirince-Kilisesi

Kilisenin tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmese de yıkıldıktan sonra 1805 yılında yeniden inşa edilmiş. Kilisenin giriş kapısının önünde, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuz ziyaretçiler tarafından dilek havuzuna dönüştürülmüş. Kilisenin dış bahçesi muhteşem bir manzaraya sahip. Sizler de manzarayı kaçırmayıp bahçeden fotoğraf çekmeyi unutmayın.

3. Taş Mektep

Sirince-Ne-Yenir

Artemis Restaurant & Şarapevi’nin hizmet verdiği tarihi okul binasının bir kısmında Şirince Taş Mektep Müzesi bulunuyor. Haftanın 7 günü açık olan bu müze Tanzimattan Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın eğitimdeki yenileşme sürecini ve Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin izlerini obje, fotoğraf ve belgelerle sunuyor.

Taş Mektep, Çirkinceli Rumların katkısıyla İzmir eğitim şirketi Homer tarafından 1906 yılında kurulmuş. Okul binasının boyutu nedeniyle ‘Büyük Okul’ olarak adlandırılan bu yapı 1921-1922 eğitim-öğretim dönemine kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş. Mübadeleden sonra 1990’lı yılların başına kadar Türk çocuklarına eğitim verilen okul, 1996’dan bu yana Şirince Artemis Restaurant adıyla faaliyette.

4. Nişanyan Evleri

Sirince-Konaklama
Nişanyan Konağı

Yüzlerce servi ağacının çevrelediği, yollarına Arnavut kaldırımı döşenen, köy çeşmesinin üzerinde maniler yazılı olan Nişanyan Evleri, yatılı misafirlerinin yanında günübirlik ziyaretçileri de ağırlıyor. Sevan Nişanyan ile Küçük Oteller kitabını yazan Müjde Tönbekici Nişanyan Evleri’nin işletmecisi.

Şirince’ye gelen birçok kişinin çarşıda birkaç tur atıp, bir şeyler yiyip içtikten sonra köyden ayrılması çok büyük bir eksiklik bana göre. Nişanyan Evleri’ni görmeyen Şirince’yi gördüm diyemez. Köyün gelişiminde, değişiminde, sağlıklı büyümesi ve tanınır olmasında bu evlerin payı büyük.

✔︎ Göz at: Dönüşümün Hayat Veren Öyküsü Şirince

Kendi hayallerindeki evleri gerçekleştirmek için klasik otel havasından uzakta bir yer düşünerek yola çıkan Nişanyan ve Tönbekici’nin önce 3 tane evin tamiri ile başlayan yolculuğu muhteşem manzaralı 5 odalı köşk, İlyastepe adını verdikleri mezra, 5 odalı kuleli konak ve yüzme havuzuyla ortaya Nişanyan Evleri’ni çıkarmış. Köye kuş bakışı bakan, leziz yemekler ve hoş ikramlarla gülümseten bu mekana mutlaka uğrayın. Otelinde kalmasanız bile restoranı ve kafesinden günübirlik yararlanabilirsiniz.

5. Hodri Meydan Kulesi

Sirince-Gorulecek-Yerler

Nişanyan Evleri’nin bir parçası olan Hodri Meydan Kulesi, Sevan Nişanyan’ın tabular ve sistemle mücadelesinin simgesi. 12 metre yükseklikteki bu yapı 2011 yılında tamamlandı. Şirince’nin cazibe merkezine dönüşen bu kule yapıldığından beri romantik akşam yemekleri, evlilik teklifleri gibi yüzlerce güzel anıya şahit oldu. Kulenin doyum olmaz efsane manzarasıyla tanışmayı unutmayın.

6. Nesin Matematik Köyü

Sirince-Matematik-Koyu

Şirince’ye yaklaşık 2 km uzaklıktaki Nesin Matematik Köyü, doğa içinde sakin bir yerde kurulu. Dünyada eşi benzeri olmayan, tamamı bilime adanmış bu köyde her yaz dünyanın dört bir yanından öğrenci ve hocalar televizyon, gazete ve dış dünyadan bağımsız olarak matematik yapıyor.

2007 yılında inşaatı başlayan köy, 20 dönüm arazi üzerinde tamamı geleneksel biçimde inşa edilerek hayata geçirildi. İhtiyaçlara göre organik bir şekilde bağışlar ve desteklerle büyüyen köyde üstü yarı açık yemekhane, amfi ve kütüphane görülmeye değer. Nesin Vakfı’nın Felsefe Köyü de Matematik Köyü’nün yanıbaşında bulunuyor.

7. Tiyatro Medresesi

Nesin Matematik Köyü’nün hemen yanındaki 6 dönümlük arazide kurulan Tiyatro Medresesi‘nin resmi adı Uluslararası Araştırma Yaratım ve Gösteri Merkezi. Alternatif bir üniversite atmosferi oluşturma amacıyla yola çıkan medrese hem inziva hem de bir buluşma noktası.

8. Nişanyan Kaya Mezarı

Sirince-Kaya-Mezari

Likya konulu bir kitap çalışması sırasında kaya mezarı yaptırma fikri aklına gelen Sevan Nişanyan, Dalyan’daki kaya mezarlarının bir benzerini 3 yıl süren çalışmanın ardından Şirince’de hayata geçirdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye‘de yapılanların gecekondu, taklit, ikinci sınıf olduğu düşüncesine karşı kalıcı bir iz bırakmak için kaya mezarı inşa ettirdiğini söyleyen Nişanyan’ın sıra dışı kişiliğinin yansıması olan bu mezar Kayserdağı’nda orman arazisi içerisinde.

Sevan Nişanyan ise Foça Açık Cezaevi’ndeki mahkumiyeti sırasında Yunanistan’ın Sisam Adası’na botla geçerek ilhak etti. Yunanistan’dan aldığı geçici oturum izni Yunanistan’daki bazı Türkçe kökenli yer adlarından söz etmesi üzerine iptal edildi. Nişanyan ve karısı Ira Karadağ’ın Tivat kentinde yaşıyor.

Şirince Yapılacak Şeyler

1. Kumda kahve için

Kumda-Kahve
Kumda Kahve (Foto: Kemal Kaya)

Sıcak kum üzerinde yavaş yavaş pişen Türk kahvesi, Şirince ile özdeşleşen lezzetler arasında. Çarşı yürüyüşü sırasında kumda kahve yazan mekanlardan birine girip kahvenin tadına bakabilirsiniz.

2. Meyveli şarapların tadına bakın

Rumların şarap geleneği köyde meyveli şarapla sürdürülüyor. Köyün dört bir yanında meyveli şarap tadımı yapan yerler var. Yüzde 90’ı Vincent marka ile satılan şarapların tamamı aynı yerde üretiliyor. Meyve aromalı şarapların alkol oranı çok düşük olduğundan gerçek şarap beklentisi içine girmeyin, anın tadını çıkarın! Gerçek şarap satan birkaç dükkan var.

3. Mürver şurubu için

Murver-Surubu

Mürver şurubu Nişanyan Hotel’in Şirince’ye armağan ettiği geleneksel tatlardan. Dere kenarında yetişen mürverin özünden yapılan mürver şurubu serinletici hoş bir karşılama içeceği. Türk kahvesinin yanında, yemeğin üstüne ya da tanışma sohbeti sırasında ikram edilen bu içecek benim de çok sevdiğim lezzetlerden.

Şirince’de Ne Yenir?

Şirince merkezdeki kafeler daha çok fast food tarzındaki menülerle hizmet veriyor. Gözleme, börek çeşitleri hızlı atıştırmalıklardan. Bunun dışında çoban kavurmadan çorbaya, kebap, şiş çeşitleri ve deniz ürünlerine kadar farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Köyün girişindeki Dimitros Restaurant, Şirince Artemis Restaurant ve Nişanyan Hotel iyi yemek yiyebileceğiniz yerlerden.

Sirince-Nerede

Şirince Konaklama / Şirince’de Nerede Kalınır? 🏨

Şirince butik otelleri ve pansiyonları ile keyifli bir mola verebileceğiniz bir durak. Zengin kahvaltı çeşitleriyle tanınan butik oteller özellikle benim gibi kahvaltıya düşkün olanların aklını başından alabilir. Köye kuşbakışı bakan Nişanyan Hotel ve ilgi çeken hikayesi ile Sihirbazın Evi‘ni not edin. Güllü Konakları da etkileyici bir otel.

Şirince çevresinde gezilecek yerler ☘️

Efes Antik Kenti ve Efes Müzesi, Şirince’ye 8 km uzaklıkta olan Selçuk ilçe merkezinde. Köye kadar gelmişken Selçuk Kalesi, St. John Anıtı, Meryemana Evi, Artemis Tapınağı, Kuşadası ve Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nı da görebilirsiniz.

Şirince Nerede? 📍

Şirince’ye Nasıl Gidilir? 🚌

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, Kuşadası’na 30 km, İzmir’e ise 85 km uzaklıkta. Köye ulaşmak için Selçuk ilçe merkezine gelmek gerekiyor.

Sirince-Nasil-Gidilir

Selçuk ile köy arasında iki farklı güzergah var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl açtığı alternatif yol daha düzgün ve daha az virajlı. Selçuk’tan köye düzenli dolmuş seferi var.

İzmir-Selçuk ulaşımı için ise İZBAN, tren ya da otobüs tercih edilebilir. İzmir şehir merkezinden bu güzel köye özel araçlarıyla gidecek olanlar İzmir-Aydın Otoyolu’nu ya da İzmir-Aydın Karayolu’nu takip edip Selçuk ilçe merkezinden Şirince tabelasını takip etmeli. Kuşadası yönüne giden şehirlerarası otobüslerle Selçuk’ta inerek köye gitmek de seçenekler arasında.

İzmir’in en çok ziyaret edilen turistik köylerinden Şirince, Ege Bölgesi’nin en çok bilinen rotaları arasında. Doğayla baş başa, keyifli zaman geçirmek için Şirince’yi gidilecek yerler arasına not edin.

  1. Cüneyt Gökgöz says:

    geçen hafta 2. defa çocuklarımın isteğiyle gittik. Zaten biliyoırum normal bir köy. Hadi meşhurmuş 1 lt sızma zeytinyağı alalım, deneyelim dedik. İnanın evde açtıkki zeytinyağı ile hiç alakası yok, ne yağı olduğu, hatta ne olduğu belli değil. Bir daha bilmediğim ve güvenmediğim yerden, markadan zeytinyağı almamaya yemin ettim.Verilen paradan ziyade insan sağlığı açısından düşününce çok yazık çok.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like