Şirince’ye Nasıl Gidilir?

0
109678

Kıyamet senaryoları ile ismini dünya çapında duyuran Şirince, zeytin ve meyve ağaçlarıyla bezeli tepelerin içine kurulan, geleneksel mimari özellikleri yansıtan ahşap yapıları, meyve aromalı şarapları, etkileyici atmosferi ile insanın ruhuna dokunan butik otelleri ile İzmir’in en çok ziyaret edilen noktalarından.

İzmir‘in Selçuk ilçesine bağlı bir kırsal mahalle olan Şirince, Efes Antik Kenti, Meryemana ve Kuşadası’na olan yakın konumu ile bu güzergahı keşfetmek isteyenlerin listesinde yer alıyor. Daha çok günübirlik ziyaretler için tercih edilen Şirince Köyü, farklı hikayeleri bulunan butik otelleri ile konaklamak isteyenler için de çokça alternatife sahip.

Sirince-Koyu-Nasil-Gidilir

Şirince’ye Nasıl Gidilir

İzmir Selçuk’a bağlı bir mahalle olan Şirince, Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, Kuşadası’na 30 km, İzmir’e ise 85 km, İstanbul’a 635 km, Kocaeli’ne 543 km, Ankara’ya ise 649 km uzaklıkta. Şirince’ye ulaşmak için otobüs, özel araç, tren, dolmuş gibi seçenekler kullanılabiliyor.

1. İzmir’den Şirince’ye nasıl gidilir?

İzmir ile Şirince Köyü arasındaki mesafe 85 km. İzmir şehir merkezinden birden fazla alternatifle köye ulaşım sağlanıyor.

İzmir’den Şirince’ye İZBAN’la ulaşım: İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları’nın birlikte işlettiği İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) İzmir şehir merkezinden Şirince’ye en hızlı ve ekonomik ulaşım yöntemlerinden biri. Şehir merkezinde bulunan İZBAN istasyonlarını kullanarak Tepeköy’e kadar gelip, Tepeköy İstasyonu’ndan Selçuk yönüne giden İZBAN trenine aktarma yapmak gerekiyor.

İzmirimkart İZBAN’da gittiğin kadar öde sistemi geçerli. Bindiğiniz istasyona göre giriş ve çıkışta kartınızı okutarak ücretlendirme yapılıyor.

Sirince-Ulasim

İzmir’den Şirince’ye otobüsle ulaşım: İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (İZOTAŞ) her 40 dakikada bir kalkan Selçuk dolmuşları ile ilçe merkezine kadar ulaşım mümkün. Selçuk’tan Şirince’ye gitmek için bir dolmuşa daha binmek gerekiyor. İzmir-Selçuk yönünde seferler 07.00-21.00 saatleri arasında, Selçuk-İzmir yönünde ise 07.00-20.30 arasında gerçekleştiriliyor. Farklı firmaların otobüs bileti seçenekleri için İzmir Otogarı ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Otogarı dışında Gaziemir Semt Garajı’ndan da Selçuk’a dolmuşla gidilebiliyor. Semt Garajı’ndan 30 dakikada bir kalkan Selçuk dolmuşları ile ilçe merkezine gelip, Şirince minibüslerini kullanabilirsiniz.

İzmir’den Şirince’ye trenle ulaşım: Basmane Tren Garı’ndan Denizli yönüne giden tren Selçuk İstasyonu’na uğruyor. İzmir-Selçuk trenleri her gün 07.45, 09.00, 11.25, 13.40, 15.35, 16.45, 18.25, 19.25 saatlerinde Basmane’den kalkıyor. Selçuk’tan İzmir yönüne olan trenler ise 06.54, 07.40, 09.09, 11.51, 16.06, 18.06, 19.42 ve 20.55 saatlerinde. Selçuk ilçe merkezinden Şirince’ye gitmek için dolmuş kullanabilirsiniz.

İzmir’den Şirince’ye özel araçla ulaşım: İzmir’den Şirince’ye özel araçla ulaşım için iki alternatif yol var: İzmir-Aydın Otoyolu ya da İzmir Aydın devlet yolu. Otoyol üzerinden gitmek hem daha hızlı, hem daha konforlu. Selçuk kavşağından otoyoldan ayrılıp Selçuk merkeze geldikten sonra Şirince tabelasını takip ederek 8 km sonra köye ulaşabilirsiniz. İzmir-Aydın devlet yolunu kullananlar da Selçuk ilçe merkezine kadar gelip benzer güzergahı takip etmeli.

Sirince-Nasil-Gidilir

2. Selçuk’tan Şirince’ye nasıl gidilir?

Selçuk-Şirince arasındaki mesafe 8 km. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı düzenlemelerle ilçe merkezi ile köy arasında ulaşım için bir alternatif yol daha açıldı. Genel olarak virajlı ve dik bir rampaya sahip olan her iki yoldan yeni olan daha kullanışlı.

Selçuk ilçe merkezinde bulunan otogardan Şirince’ye her 20 dakikada bir dolmuş kalkıyor. Ortalama 25 dakika süren yolculuk için Selçuk’tan ilk araç 07.20’de. Şirince’den Selçuk yönüne ise 07.40 ile 19.00 saatleri arasında dolmuş bulmak mümkün. Dolmuş dışında taksi kullanarak da köye gidilebiliyor. Taksi ücretleri pazarlığa bağlı olarak değişiyor.

3. Havalimanından Şirince’ye nasıl gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Şirince Köyü’ne en yakın havalimanı. Havalimanındaki İZBAN istasyonundan Tepeköy’e, oradan da aktarma yaparak Selçuk’a kadar İZBAN treni ile gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek de havalimanından İzmir-Denizli TCDD trenine binerek Selçuk’a ulaşmak. İZBAN’la Semt Garajı’na kadar gidip oradan Selçuk dolmuşunu da kullanabilirsiniz. Tüm bu alternatifler ile Selçuk’a gittikten sonra Şirince minibüsleri ile köye varmanız mümkün.

Şirince nerede?

Efes Antik Kenti, Meryemana, Efes Müzesi, Artemis Tapınağı, Kuşadası gibi noktalara olan yakın konumuyla ideal bir hafta sonu gezi rotasına sahip olan Şirince, huzurlu sokakları, temiz havası ve gülümseten atmosferi ile listenizde olsun.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz