Sırt Çantasıyla Uzaklara

Avustralya-Yolcugu

Seyahatler insana yeni vizyon kazandıran, bambaşka pencereden dünyaya bakmak için yaratılan en iyi fırsatlar arasında. Birçok insan değiştirmeye cesaret edemediği çevresi ve direndiği değişim nedeniyle her yeni gününü bir öncekinden farklı yaşayamıyor.

Aynı masalar, aynı insanlar, aynı sokaklar, aynı rutinler derken, kapana kısılmışlığa dönüşen hayatlar zaman zaman isyana varan tepkileri beraberinde getiriyor. O yüzden kimsenin kimseye saygısı da kalmıyor tahammülü de.

Yeniliğe, farklılığa, özgür düşünceye mesafeli duruşumuz hep bu alışkanlıklar yüzünden. Masamızın üzerini bile değiştirmeye direnç gösterirken, kendimizi değiştirmek ne kadar mümkün.

Avustralya-Seyahati

İsteyince Oluyor

Yaklaşık 9 ay kadar önce bir karar verdim ve artık hiçbir eskisi gibi olmayacak demiştim kendi kendime. Kimilerine göre erken verilmiş bir karar, kimilerine göre hayalci bir yaklaşımdı benimkisi. Bazıları saçmalamakla suçladı, bazıları tıpış tıpış geri dönersin dedi. Birçoğu da ilginç bir şekilde seninleyiz, yanındayız deyip şaşırttı beni. Bu şaşkınlığın içinde ailenin verdiği destek en önemlisi haliyle.  Hayatımızı etkileyecek kararları alırken ailemizin verdiği ya da vermediği destek bizim kararlarımızı etkiliyor.

Şimdi Yol Zamanı

Birazdan İstanbul’dan 19 saati aşan bir yolculuğa başlıyorum. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Qatar Airways’in Doha aktarmalı Adelaide seferi ile hayatımda ilk defa göreceğim bir kıtaya adım atacağım. Mevsim buralarda yaza adım atarken ben kışı deneyimleyeceğim.

Avustralya’ya ait birçok bilgi ve yeni heyecan zihnimi kurcalarken; ben bulunduğum şu noktadan 9 ay önceye bakıyorum. Hayat karar alabilen, cesaret edenler için çok cömert. Çekinen ve sürekli plan yapanlar için ise daha standart bir gelecek var. Israrla ve inatla söylenenler gibi kendi hayatımızın kurgusunu kendi attığımız adımlar belirliyor. Bazen söyleyemediğimiz iki kelime sonraki tüm yaşamımızı değiştirip kökten etkileyebiliyor. Böyle durumlarda hep o verdiğim kararı düşünüyorum. 4 harfli bir kelime, bir ‘evet’ kelimesi sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum ama benim için ‘evet’ 4 harfli kelimeden çok daha fazlası. İşte o yüzden şimdi yola çıkma zamanı.

Avustralya-Yolcugu

Sırt Çantalı Gezi Deneyimi

Bu yolculuğun benim için ayrı bir heyecanı daha var. Hayatımda ilk defa bir sırt çantası ile uzaklara ve uzun bir yolculuk gerçekleştiriyorum. Türkiye’den toplamda 19 saate varan bir uçuş mesafesine sahip olan Avustralya’ya yalnızca bir sırt çantası, bir fotoğraf makinesi ve küçük bir dizüstü bilgisayar ile yolculuğa çıkıyorum.

Adelaide-Melbourne arasındaki Great Ocean Road rotasında sürprizler beni bekliyor. Bavul dolusu kıyafet ve bir sürü öteberiden uzakta farklı bir deneyim için önemli bir adım bu yolculuk. Yollarda karşılaşmak dileğiyle, lütfen yapmak istediklerinizi ertelemeyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like