Şu Kürt sorunu dedikleri…

0
95
malta

Geçtiğimiz üç hafta boyunca Batman, Van, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin, Diyarbakır derken Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan birçok kenti dolaşma, görme imkânını yaşadım.

Daha önceleri gözümde, aklımda, hayalimde canlandıramayacağım birçok olaya şahit oldum. Ne çok olumsuz önyargım varmış diye kendi kendime sordum durdum.

batman sason (44)

Hükümetin Kürt açılımı çabaları sürerken ben insanların gündelik hayatta bu kadar yoğun bir şekilde Kürtçe konuşabileceğini hayal edemiyordum. Meğerse bu illerde ana dil gerçekten Kürtçeymiş.

malta

Yıllar yılı yok sayılan, sorunumuz yok denilen, kendi dillerinde şarkı söylemelerine, evlatları ile konuşmalarına izin verilmeyen, çok sinirlenildiğinde Kuzey Irak’a gitsinler denilen Kürtler artık biraz da olsa ciddiye alınmaya başlanmış.

En azından onlarda Aleviler gibi kendilerini ifade etmekten çekinmemeye başlamışlar. Ben Kürdüm diyebiliyorlar.

Hükümetin attığı adımları bölgeyi gördükten sonra bir kat daha olumlu gördüm. Bu insanlara konuşma şansı vermeyen, mecliste bile kendilerini ifade etmelerine engel olan, askerle, polisle sürekli baskı uygulayan zihniyet, bölge insanının hassasiyetleri konusunda tek bir kelime bile bilmiyor.

Durum böyle olunca konuşma fırsatı olmayan insanlar baskı altında kalan, iki ateş arasında yanan insanlar dağa kaçıyor. Bizim tabirimizle terör örgütüne onların tabiri ile gerillalara karışıyor. Kendi dilini konuşmayacaksın, kendi dilinde şarkı söylemeyeceksin, etnik kimliğini ifade etmeyeceksin denilen insanlar sonunda kendilerini yanlış bir yolda buluyorlar.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

TERÖRÜ ONAYLAYAN YOK

Yazdıklarımdan terörü onayladığımı düşünenler çıkabilir. Hiçbir zaman masum insanların öldürüldüğü ve yok yere dünyadaki silah satıcılarının cebine her gün paraların aktarıldığı bir sistemi onaylamam mümkün değil. Ancak bu çok açık ki PKK olmasaydı Kürtler bugün geldiğimiz noktaya hiçbir zaman gelmeyecek ve kendilerini ifade etme şansına sahip olmayacaklardı.

En azından ifade etme şansları onlara verilmeyecekti.

S5001631

Bu açıdan bakıldığında PKK her ne kadar yaptıkları eylemleri onaylamasam da çok büyük bir şanstır Kürtler için. Bu şansın değerlendirilmesi için hükümetin PKK ile masaya oturması gerekecekse oturulmalıdır da. Kanın bir şekilde durdurulup TSK ile Amerika’nın bölgedeki çıkar oyununa da son verilmelidir.

Yoksa terör bahanesi ile silah satışı, bölgedeki askeri varlığın devamı, köy korucusu gerçeği ve halkın ezilmesi devam edecek, sonlanmayacaktır.

Kürtlerin kendilerini ifade etmelerinin önündeki engeller kaldırılsın. Bu ülkede birlik ve beraberlik herkesin kendini özgürce ifade etmesi ile gerçekleşecek, korkmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here