Tadında Seyahat ile Dünyayı Keşfediyor

Gurhan-Kara

Gürhan Kara, seyahat tutkusunu yeni yerlerle sınırlı tutmayıp mekan ve lezzetlerin de peşinden giden biri. Kara, gezilerini Tadında Seyahat adlı web sitesinde paylaşıyor

Seyahat ettiği yerlerde yeni lezzetler ve mekanları deneyimlemekten hoşlanan Gürhan Kara, deneyimlerini Tadında Seyahat adlı web sitesinde paylaşıyor. Her fırsatta yeni yerler keşfetmek için seyahat planı yapan Kara, bugüne kadar 48 ülke ve 200’den fazla şehri ziyaret etti.

Gurhan-Kara-Tadinda-Seyahat
Gürhan Kara

Seni çok kısa tanımak istesek?

Ben Gürhan Kara. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunuyum ama siyasetle hiç ilgim olmadı. Mezuniyet sonrası işletme mastırımı Los Angeles’ta California State University Dominguez Hills’te yaptım. 4 yıla yakın Los Angeles’ta yaşadım. Seyahat, yemek ve oteller ile ilgili içerikler ürettiğim Tadindaseyahat.com ve seyahat ile stili birleştirdiğim gurhankara.com adlı blogların kurucusuyum. 4 yıldan beri bloggerlık yapıyorum. Bunun yanı sıra uzun zamandan beri de Bahçeşehir Üniversitesi Değişim Programları Ofisi Direktörüyüm. Yani aslında bloggerlık mesleğim değil, tutkum.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

İlk seyahatim daha 10-11 yaşlarında iken tek başıma dil okulu için Londra’ya gidişimdi. Çok yalnız hissetmiş, orada kaldığım 1 ay bana inanılmaz uzun gelmişti. Ailemden ayrı olmak da beni çok korkutmuştu. Ama bana kattığı en güzel şey içimde seyahat tutkusunun filizlenmesi oldu. O zamandan itibaren yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ve lezzetler keşfetmek benim için giderek artan bir tutkuya dönüştü. Mastır için bir süre yaşadığım Los Angeles da dünya mutfaklarını tanımamda ve damak tadımın gelişmesinde büyük rol oynadı. Şu ana kadar 48 ülke ve 200’e yakın şehir gördüm. Birçok ülkeye de birden fazla kez gittim. Artık seyahat planı yapmadığım an yok diyebilirim. Seyahati planlamak kısmı da benim için bir tutku.

Gurhan-Kara
Budapeşte, Macaristan

Deneyimlerini Tadında Seyahat ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Sevdiğim şeyler hem seyahat etmek hem de seyahatlerimde yeni lezzetler tatmak ve keşfetmek. Aynı zamanda da tarzı olan keyifli otellerde konaklamaktan hoşlanıyorum. Tüm bunları anlatan ve tek bir çatı altında toplayan bir isim arayışım oldu. Sonra bir arkadaşımın aklına Tadında Seyahat geldi. Ben de o an işte bu dedim. O gün Tadında Seyahat doğmuş oldu. Tadında Seyahat hem damağa hitap eden seyahatleri, hem de keyifli seyahatleri çağrıştıran bir isim.

TadindaSeyahat.com adresine girenleri neler bekliyor?

Siteye girenleri yurtdışı ağırlıklı olmak üzere seyahatlerim, bu seyahatlerde tattığım lezzetler, keşiflerim, restoran tavsiyelerim ve konaklayıp memnun kaldığım otellerdeki deneyimlerim bekliyor. Okuyucular 34 ülkeye ait yazılara ulaşabiliyor. Aynı zamanda yurtiçinde İstanbul ağırlıklı gidip de beğendiğim restoranların tanıtımları bulunuyor. Fotoğraflara çok önem veriyorum. Yazılarıma mümkün olduğunca fazla sayıda fotoğraf ekliyorum.

Tadinda-Seyahat

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Şehir seyahatlerini daha çok seviyorum çünkü bana daha çok malzeme veriyor. Planlamaya başlarken önce ulaşımı hallediyorum, sonra içini doldurmaya başlıyorum. Bir ülkeye gidiyorsam hangi şehirlere gideceğim, o şehirde nereleri gezmem gerek, nerelerde yemek yemeliyim onları araştırmaya başlıyorum. Ben de bol bol bloglardan faydalanıyorum. Ayrıca seyahat ile ilgili web sitelerine de sıkça girip araştırma yapıyorum. Sonrasında konaklama kısmını araşıtırıyorum. Nerede kalmaktan hoşlanırdım, fotoğtafik anlamda bana neresi daha çok malzeme verir ona karar veriyorum. Sonra da heyecanla seyahat günümü beklemeye başlıyorum.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Doğu Karadeniz ve Kapadokya
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Los Angeles, Cape Town ve Tokyo
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Londra
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Avustralya
En son seyahat ettiği yer: Amsterdam

[/button]

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

San Francisco seyahatimde tadım için gittiğim bir restoranda Vedat Milor’a rastlamıştım. Çok şaşırmıştım çünkü gastronomi anlamında severek takip ettiğim ve bu işin duayenlerinden birine Türkiye’den binlerce kilometre uzakta bir mekanda rastlamıştım. Eşi ile birlikte yemek yiyordu. İlk başta rahatsız etmek istemedim ama sonra bu fırsatı kaçırmamam gerek diyerek gidip merhaba dedim. Bir merhaba sonrasında sohbete dönüştü ve hatta birlikte mekandaki lezzetleri tadarak devam etti. Ertesi gün yine aynı kafede tadım için buluştuk. Bana San Francisco için harika birkaç mekan daha tavsiye etti. Bu benim için unutulmaz bir anı oldu.

Tadinda-Seyahat-Gurhan-Kara

Son olarak söylemek istediklerin?

Bir süre önce Tadında Seyahat’in youtube kanalını da açtım. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından 71 video çekip yayınladım. Gittiğim ülkelerdeki deneyimleri blogun yanı sıra vlog olarak da insanlara ulaştırıyorum. Yaptığım ve yapacağım seyahatleri “Tadında Seyahat” youtube kanalıma abone olarak da takip edebilirler.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like