Tatilde Yeni Rota Şarm El Şeyh

0
281
iceriye (2) - Kopya

Ortadoğu’da ‘barış şehri’ olarak tanınan Şarm El Şeyh, nitelikli turistik tesisleri ve dört mevsim turizme uygun iklimiyle yükselen bir değere dönüştü. Kente Türkiye’den doğrudan seferlerin artmasıyla birlikte Şarm El Şeyh, Türk turistlerin rotasında daha sık yer almaya başladı.

Kızıldeniz kıyısında Sina Yarımadası’nın en ucunda bulunan Şarm El Şeyh, otelleri, marinaları, casinoları ve gece hayatıyla Ortadoğu’nun parlayan yıldızı konumunda. 1960’lı yıllarda Mısır-İsrail Savaşı’nda İsrail tarafından işgal edilen ve daha önce çöl olan bölge işgal altındayken yeşillendirilerek, modern bir vahaya dönüştürüldü.1979 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin de desteğiyle Mısır ve İsrail arasında imzalanan Camp David Anlaşması ile Mısır’a iade edilen Şarm El Şeyh’e halen çalışanlar dışında Mısır vatandaşlarının girişi yasak.

iceriye (4) - Kopya

Camp David Anlaşması ile tüm Sina Yarımadası gibi askerden ve silahtan arındırılan Şarm El Şeyh bugün Ortadoğu karmaşasında en güvenli yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Mısır’ın Güney Sina şehrinin idari merkezi olan Şarm El Şeyh, sayıları 150’yi aşan 5 yıldızlı otel, golf sahaları, eğlence merkezleri ve alternatif aktivitelerle dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlıyor.

kapakk - Kopya

Barış misyonu üstlendi

İsrail ve Filistin arasında imzalanan memoranduma evsahipliği yapması ve iki ülkenin doğrudan görüşmelere başladığı kent olarak bugün “City of Peace” yani “Barış Şehri” olarak anılan Şarm El Şeyh, dört mevsim turizm sezonuyla özellikle Avrupalıların ilgisiyle karşılaşıyor.

iceriye (1) - Kopya

THY her gün uçuyor

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan haftanın her günü doğrudan uçuş gerçekleştirdiği şehir, 30 kilometrelik kumsalı ve avlanmaya yasak doğal dalış cenneti Kızıldeniz’iyle gezginlerin uğrak noktası. Profesyonellerin olduğu kadar amatör dalışçıların da deniz gözlüğü ile bile tanıklık edebildiği zengin sualtı yaşamı insanı şaşırtıyor. Kısa adıyla Şarm olarak telaffuz edilen kent devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde Mısır’ın yerlilerine açılsa da mevcut Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi giriş çıkışları yeniden kontrol altına alarak kentin turistik özel bir bölge olarak varlığını sürdürmesini sağladı.

iceriye (3) - Kopya

Mısır’ın geleneksel kültürünün izlerine tanıklık etmek, çölde safari gibi bölgeye has etkinliklere katılmak ve uygun fiyatlı kaliteli turizm hizmetinden yararlanmak için Şarm, İstanbul’a sadece 2 saat 10 dakikalık uçuş mesafesiyle iyi bir alternatif olabilir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz