Tayvan Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan-Vizesi

Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklardan oluşan Doğu Asya ülkesi. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Tayvan, resmi adı olan Çin Cumhuriyeti ve Çin ile siyasi ilişkileri nedeniyle dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınmıyor.

Doğal güzellikleri, termal kaynakları, enfes sokak lezzetleri, dünya ticaretine yön veren alışveriş merkezleri ve konforlu otelleri ile Tayvan, Asya’da en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler arasında. Tayvan’a seyahat etmek isteyen bordo, yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tayvan vizesi alması gerekiyor. Tayvan, Türk vatandaşlarına ülkeye girişte kapı vizesi veriyor.

Tayvan-Vizesi

Tayvan Vizesi Nasıl Alınır?

15 Mayıs 2013 tarihinde Tayvan ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla Türk vatandaşlarının Tayvan’a yapacakları seyahatlerde ülkeye girişte kapı vizesi alma hakkı tanındı. Tayvan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının Tayvan vizesi alabilmesi için bazı şartları sağlamaları gerekiyor.

Tayvan vizesi için gerekli belgeler

  • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport.
  • Koltuk numarası onaylanmış, gidiş-dönüş satın alınmış uçak bileti.
  • Başvuru formu ve 2 vesikalık fotoğraf. Tayvan vizesi başvuru formu için tıklayın.
  • Başvuru ücreti 800 Tayvan Doları. (Yaklaşık 24 Amerikan Doları)
  • Seyahat eden kişinin sabıka kaydı olmamalı. Sabıka kaydı Tayvan pasaport polisi tarafından kontrol ediliyor. Türkiye’den alınmış sabıka kaydına gerek yok.
  • Seyahat eden kişinin Tayvan’a giriş yasağı olmamalı.

Kapıda vize uygulaması ile Tayvan’a seyahat eden Türk vatandaşları ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün kalma hakkına sahip oluyor. Bu süre uzatılmıyor. Kapıda alınan Tayvan vizesi turistik ya da ticari vize olarak düzenleniyor, bu vize ikamet vizesine çevrilmiyor.

Tayvan-Vizesi-Nasil-Alinir

Tayvan kapı vizesi başvurusu yapılabilen havalimanları

Tayvan kapı vizesi alarak ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ülkeye girişlerde 4 farklı havalimanından vize işlemlerini yaptırabiliyor. Bu havalimanları, Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı, Taipei Songshan Havalimanı, Taichung Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı.

Tayvan’a Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan giren yolcular, kapıda vize başvurularını, bu havalimanında bulunan konsolosluk işleri bürosunda (BOCA) yapabiliyor. Tayvan’a Songshan, Taichung ve Kaohsiung havalimanlarından giren yolcular, bu havalimanlarında bulunan Ulusal Göçmenlik Ajansı’nın sınır işleri birimine giderek geçici giriş izni için başvuru yapmak zorunda.

Bu izinle birlikte ülkeye giriş hakkı tanınan Türk vatandaşlarının en kısa sürede Taichung ya da Kaohsiung’da bulunan konsolosluk işleri bürolarına ya da Dışişleri Bakanlığının ofislerine giderek vizeye başvurmaları şartı var. Geçici giriş izni sahibi Türk vatandaşları vize başvurusunu yaparken pasaport ve geçici giriş iznini sunmak zorunda.

Tayvan’a uzun süreli milli bayram dönemlerinde seyahat eden Türk vatandaşlarının, Songshan, Taichung ya da Kaohsiung havalimanlarından giriş yapmaları halinde vize başvurularını, Tayvan’daki Taoyuan Havalimanı’nda bulunan, konsolosluk işleri bürosunun vize ofisine yapmaları gerekiyor.

Tayvan vizesi, gerekli şartları sağlamak ve istenilen evrakları sunmak koşuluyla kolaylıkla verilen bir vize.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like