TEGV Antalya Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı

0
3686

Antalya’da kısa bir şehir turu atıp yorgun argın uykuya daldıktan sonra sabahın erken saatlerinde Türkiye Eğitim Gönüllüleri Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı’na gitmek üzere servise biniyoruz.

tegv antalya (1)

Antalya’da genellikle göçle gelen ailelerin yaşadığı Yeşilyurt Mahallesi’nin tam ortasında kurulu olan eğitim parkı mimari, fiziki ve estetik açıdan oldukça heybetli bir görünüme sahip. Türkiye genelindeki diğer TEGV noktaları ile karşılaştırıldığında buranın farkı çok açık bir biçimde fark ediliyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Türkiye genelindeki 11 eğitim parkından açılış sırasına göre 6. sırada yer alan Antalya Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı, Kepez Belediyesi’nin tahsis ettiği 14 dönümlük bir arazi üzerinde 2500 metrekaresi kapalı alandan oluşmak üzere kurulmuş.

Kapıdan içeri adımımızı atmamızla beraber büyülü bir dünyanın içerisinde kendimizi buluyoruz. Her yer pırıl pırıl ve çocuklar kendileri için hazırlanmış bu hazineyi bilinçli bir şekilde değerlendiriyorlar.

Tarihi bir formda hazırlanmış bina 3 kattan oluşuyor. Giriş katının bir üstünde ve bir altında etkinlik odaları var.

Bahçe kısmında halı saha, basketbol sahaları ve bahçe satrancı gibi aktivitelere uygun alanlar da unutulmamış.

tegv antalya (2)

Oldukça bakımlı bahçede çeşit çeşit ağaçlar ve yemyeşil bir görüntü insana huzur veriyor. Burada bir cennet yaratılmış.

Eğitim parkında Düşler Atölyesi, Genç Mucitler Atölyesi, Okuma Adası, standart etkinlik odaları, toplantı salonu, drama atölyesi, kütüphane gibi etkinlik odaları bulunuyor.

tegv antalya (4)

Çevresel koşullarla beraber eğitim faaliyetlerinden yararlanma olasılığı düşük olan çocuklara sahip olan mahallelerin tam ortasında yer alan eğitim parkı ayağında terliklerle ama heyecanla etkinliklere gelmeye çalışan çocuklarla dolu. Veliler bir yandan çocukların kayıt formlarını doldururken diğer yandan utana sıkıla para ödeyecek miyiz diye soruyorlar. Her türlü eğitim faaliyeti ile çocukların sosyal dünyalarını zenginleştirecek etkinliklerin ücretsiz olarak gönüllülerce sunulduğu bu dünyadan yararlanmak ilköğretim çağı çocukları için oldukça önemli.

Çocukları, velileri ve tatlı telaşlara biraz göz gezdirdikten sonra katılmak üzere geldiğimiz eğitime giriyoruz. Antalyalı gönüllü arkadaşlar bizleri bekliyor.

tegv antalya (3)

TEGV başka nerelerde var diye sorabilirsiniz. TEGV Türkiye genelinde 11 Eğitim Parkı, 55 Öğrenim Birimi, 19 Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi ve 1 il temsilciliği ile faaliyetlerine devam ediyor.

Bu kapsamda en büyük etkinlik merkezi olan eğitim parkları ise 2 adet İstanbul’da olmak üzere; İzmir, Ankara, Gaziantep, Samsun, Afyon, Diyarbakır, Antalya, Van ve Eskişehir’de bulunuyor.

Sizler de gönüllülüğe ilgi duyuyorsanız ve gönüllülük yapmak istiyorsanız www.tegv.org adresinden gönüllülük başvurunuzu yapabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz