TEGV’de gönüllü olmak

0
1369

Yaklaşık bir yıldan bu yana Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) İzmir Çiğli Eğitim Parkı’nda gönüllülük yapıyorum. Daha önce birçok farklı proje ve kurumda gönüllü faaliyetlerle eğitime destek verdim. TEGV ise diğerlerine göre birçok açıdan farklı.

23 Ocak 1995 yılında kurulan TEGV’i neden bu kadar geç keşfettiğime kızdım kendi kendime. Ülkemizin geleceğini oluşturan çocuklarla bir araya gelip birlikte zaman geçirerek paylaşımlarda bulunmak, her paylaşımda karşılıklı olarak bir şeyler öğrenmek insana keyif veriyor. Herkesin yapabileceği bir şeylerin olduğunu görmesini sağlıyor vakıf. Her eğitimde farklı yaştan ve karakterden gönüllülerle tanışıp ortak amaç için hareket etmekte insana gurur veriyor.

tegv (1)

17 yaşında üniversiteyi kazanıp farklı bir dünyaya adım attığımda kendimi büyük bir boşlukta hissetmiştim. İçimde var olan öğretme isteği aslında tercih listeme yazdığımda kazanabileceğim öğretmenlik ile ilgili bölümleri çeşitli sebeplerden dolayı yazmadığım için sekteye uğramış oldu. Bu duyguyu çeşitli projelere gönüllü olarak katılarak tatmin ettim. Tüm bu etkinliklerde aldığım keyif ve sosyal hazzın tarifi gerçekten çok zor.

tegv (2)

Daha önceden televizyonlardaki reklam kampanyaları ile adını duyduğum TEGV’e katılmam ablamın bir arkadaşının vakıfta gönüllü olduğunu duymam ile gerçekleşti. Ablamla beraber internetten doldurduğumuz başvuru formu ve hemen ardından aldığımız vakıf tanıtım daveti ile TEGV’in gönüllüsü olmaya aday olduk.

Ablamla beraber aldığımız iletişim ve yöntem eğitimlerinin ardından vakfın gönüllüsü olmaya hak kazandık. Herkesin ilgi alanlarına yönelik bir şeyler bulabileceği vakıfta tüm eğitim programları akademik kadrolar ve işinde profesyonel kişiler tarafından hazırlanmış.

Şimdi sizlere vakıftaki eğitim programlarından bahsetmek istiyorum. Hedef kitlesi ilköğretim çocukları olan eğitim programları beş ana başlıktan meydana geliyor. Bunlar: Kişisel Gelişim, Toplumsal Yaşam, Dil ve İletişim, Kültür ve Sanat, Bilim ve Teknoloji.

Kişisel Gelişim alanında; Kendime Yolculuk, Oyunlarla Spor, Vücudumuz ve Sağlık, Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum,

Toplumsal Yaşam alanında; Birikim Eğitimi, İnsanım Bireyim Yurttaşım,

Dil ve İletişim alanında; Okuyorum Oynuyorum, Drama Atölyesi, Düşünebilen Çocuklar, İngilizce Oyun Saati,

Kültür ve Sanat Alanında; Düşler Atölyesi, Küçük Sanatçılar,

Bilim ve Teknoloji alanında; Bilgisayar Okuryazarlığı ve Genç Mucitler isimli etkinler ile çocuklarla buluşuluyor.

İşin en güzel kısmı bu etkinlikleri çocuklara verecek gönüllülerin her bir etkinlik için en az bir günlük gönüllü eğitimine katılması gerekiyor. Eğitim almayan gönüllü etkinliğe giremiyor.

tegv (4)

İlk gönüllü olduğum günden geldiğim bugüne kadar TEGV ile beraber farklı yaşlarda ve farklı etkinliklerde çocuklarla buluştum. Benim onlara verdiklerimin yanı sıra öğrendiklerimin de çok önemli bir yeri var. Aynı zamanda etkinlikler sırasında yaşadığımız sıra dışı olaylar ve çocuklarla beraberken meydana gelebilecek her türlü sürpriz ilginç anılara sahip olmanızı sağlıyor.

tegv (3)

Düşler Atölyesi adlı etkinliğe misafir olarak katıldığımda 2.sınıf düzeyindeki çocukların mum yaptığını gördüm. Hayatımda ilk defa mum yaptığımı söylediğimde yüzüme bakan çocukların şaşkınlık dolu ifadeleri beni yerin dibine soktu desem çok inandırıcı olur herhalde.

Her biri önceden defalarca mum yapan çocuklar örneğinde olduğu gibi, çocuklar küçük yaşlarına rağmen farklı birçok şeyi uygulama fırsatını TEGV’de buluyorlar.

18 yaşında yaptığım mum gibi birçok ilki TEGV sayesinde deneyim ettim. TEGV var oldukça gönüllü olarak katkımı sunacağıma eminim. Sizlerinde TEGV gibi bir sivil toplum kuruluşuna katkı koyabileceğinize inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here