Tenten Alsancak’ta Bir Şey Dışında Her Şey Satılık

0
7589

Yıllar yıllar önce ‘Tenten modeli’ saç kesimiyle başlayan, 2014’ün Şubat ayında, 12 metrekarelik şık bir mekana dönüşmeyi başaran bir hikayenin özeti Tenten Alsancak. Girişimci ruha sahip insanların, yaşadıkları şehre nasıl katkısı olabilir sorusunun da yanıtı belki de.

Asansör’deki Kırk Merdiven, Alsancak’taki Eskici, Kahveci, Gazozcu Münire’den sonra, biraz sosyal medya, biraz da fısıltı gazetesinin etkisiyle keşfettiğimiz Tenten Cafe, Burak Alper Tibin’in her anında emek verdiği, büyümekte olan bir çocuk aslında. Tenten Alsancak ve Tenten Mini ile ziyaretçilerini ağırlayan 2 ayrı mekan, İzmir’de kendine has denilebilecek yerler arasına girmeyi başarmış.

Tenten-Alsancak

Pek de aklımızda olmayan bir anda, çat kapı uğradığımız Tenten Alsancak’ın ‘bahçe’ bölümünde oturup, mekanı şöyle bir inceledikten sonra sıcak ve samimi yaklaşımıyla Tenten fikrini içtenlikle anlatan Burak Alper Tibin’i dinledik.

Küçüklük Hikayesi

Tıraş olmaya gittiği berberde, sonradan üzerine isim olarak yapışıp kalacak ‘Tenten modeli’ saç kesimi, bugün kafenin isminde yaşıyor. Koyu Göztepe taraftarı olan Tibin’in tribün, mahalle, okul demeden girdiği her ortamda Tenten olarak tanınması ve karşılanması, “Bu kafenin adı neden Tenten?”  diye soranların alacağı cevap.

İstanbul günlerinde sahaflık yapan ve kitaplarla haşır neşir olan birinin açtığı mekanda kitap olmaması beklenemez haliyle. Tenten Alsancak, biraz kitap kafe, biraz eskici, biraz sahaf formatında.

Tenten-Alsancak-Cafe

Bir dönem Alsancak’ın çok girilmesi önerilmeyen sokakları arasında gösterilen Gönül Yazar (1483) Sokak’a, açıldığı ilk günden itibaren hareket ve canlılık getiren Tenten Alsancak, yeni müşteri ve ziyaretçi profili ile sokaktaki diğer mekanların da dönüşümünü sağlamış. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 30’a yakın yerel gazoz satan Eskici, Kahveci Gazozcu Münire de Tenten ile aynı sokakta.

Tenten-Cafe
Tenten Cafe’nin üst katı onlarca objeyle dolu

Tek Bir Şeyin Dışında Her Şey Satılık

Mutfağın içinden, merdiveni kullanarak üst kata geçmek mümkün. Üst kat, ahşap sandalyeden bibloya, oyuncaktan avizeye kadar toplama objelerle döşeli. Kafede gördüğünüz her şey satılık. Tek bir şey hariç, o da kitaplar.

Kafenin giriş bölümünde oluşturulan kitaplıktan seçtiğiniz kitabı, kahvenizi yudumlarken okuyabiliyorsunuz. Çok da hoşuma giden bir kampanya yapmışlar. 2 kitap getirip, kütüphanedeki 1 kitabı götürebiliyor; 3 kitap getirirseniz kahve ya da çay ikramından yararlanabiliyorsunuz.

Tenten-Cafe-Alsancak

Çayın 2-7, kahve çeşitlerinin ise 5-8 TL arasında değiştiği Tenten Alsancak’ta yemek sunumları oldukça etkileyici. Tost, ızgara, patates gibi seçenekler bulunuyor. Bir dönem imrenilen, ancak yoğun ilgi ile boyut değiştirerek kurban edilen mekanlara dönüşmeyeceğine inanmak istiyorum Tenten’in. Sohbetin üstüne ikram edilen kivi/oralet ayrıca güzeldi. Mutlaka deneyin.

Tenten-Cafe-Menu

Tenten Alsancak Nerede?

Tenten Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde yer alan Garanti Bankası’nın sokağına girdiğinizde 100 metre ilerledikten sonra solda karşınıza çıkıyor. Tam adres ise şu şekilde: Gönül Yazar (1483) Sokak No:5/B Z-II Alsancak/İzmir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz