Tire Nerede, Tire’ye Nasıl Gidilir?

Birbirinden güzel sokakları, eşsiz doğası, tarihi yapıları, hanları, camileri ve köyleriyle dikkat çeken Tire, İzmir’in görülmeye değer ilçelerinin başında geliyor. Şehrin karmaşasından uzaklaşarak, stres atmak isteyenlerin buluşma noktası Tire’de gezilip görülmeye değer pek çok yer bulunuyor. Denize kıyısı olmayan Tire, yemyeşil tabiatıyla oldukça iddialı.

Yüzyıllar önce kurulan, İzmir’in en eski pazarlarından birine ev sahipliği yapan Tire, her salı günü İzmirlileri ve alışveriş meraklılarını bir araya topluyor. Pazarda yüzlerce organik meyve ve sebzenin yanı sıra el emeği ürünleri de bulabilirsiniz.

Tire denilince akla ilk gelenlerin başında ‘Tire köftesi’ geliyor. Ayrıca Tak Tak Kebabı ve türlü ot çeşidiyle oldukça zengin. Tire lezzetlerinin tadına bakmadan gezinizi noktalamayın.

Tire nerede? 📍

İzmir güneydoğusunda bulunan Tire, il merkezine 90 km uzaklıkta bulunuyor. Tire’nin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk, güneyinde ise Aydın ili bulunuyor.

Tire’ye Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Tire’ye ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Tire’ye Nasıl Gidilir?

İzmir ile Tire arasında 90 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 1 saat 30 dakika içinde İzmir merkezden Tire’ye ulaşabilirsiniz. İzmir – Aydın Otoyolu üzerinden Ödemiş-Tire-Belevi tablelalarını takip ederek Tire’ye ulaşabilirsiniz.

Ücretli otoyol kullanacağınız için HGS’nizden 13,00 TL’lik bir ödeme kesilecektir. İzmir ve Tire arasında yapacağınız yolculukta yeşilin her tonunu göreceğiniz keyifli bir seyahat yapacaksınız.

➡️ İstanbul’dan Tire’ye Nasıl Gidilir?

Tire ile İstanbul arasında 565 km’lik bir mesafe bulunuyor. İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanarak yaklaşık 5 saat içinde Tire’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Tire’ye gelmek için izleyeceğiniz yolda Bursa, Susurluk, Balıkesir, Soma, Akhisar, Turgutlu ve Torbalı rotasını izlemeniz gerekiyor.

➡️ Ankara’dan Çandarlı’ya Nasıl Gidilir?

Ankara ve Tire arasında 670 km’lik mesafe bulunuyor. 7 saat 30 dakikalık bir seyahat sonrası Ankara’dan Tire’ye ulaşabilirsiniz. Tire- Ankara arasındaki en hızlı yolculuk E96 yolu üzerinden gerçekleştiriliyor. Polatlı, Afyonkarahisar, Uşak, Salihli ve Ödemiş’i geçerek Tire’ye ulaşabilirsiniz.

2. Uçakla Tire’ye ulaşım ✈️

Uçakla Tire’ye ulaşmak isteyen yolcuların İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanması gerekiyor. Ankara ve İstanbul’dan her gün gerçekleşen seferlerle İzmir’e ulaşarak, havalimanından geçen TCDD ait tren ile Tire’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan ilk tren saat 10:43’te geçiyor. Daha sonra yapılan seferler ise; 14:31, 16:06, 19:30 saatlerinde gerçekleşiyor. Tren ile Tire’ye seyahat etmenin bedeli 65 TL.

Bu saatler dışında yolculuk gerçekleştirmek istiyorsanız, havalimanından geçen İZBAN tren istasyonundan trene binerek Torbalı’ya gitmelisiniz. Torbalı’dan kalkan 798 numaralı belediye otobüsünü kullanarak Tire’ye direkt ulaşım sağlayabilirsiniz.

Torbalı’dan hemen hemen her saat belediye otobüsü bulabilmek mümkün. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Tire’ye gitmek için yetişkinler 30,45 TL, öğrenciler 10,08 TL, 60 Yaş Kart sahipleri ise 22,2 TL ücret ödüyor.

3. Trenle Tire’ye ulaşım 🚆

İzmir kent merkezinden Tire’ye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Basmane Tren Garı’ndan kalkan tren ile seyahat etmek oldukça keyifli olacaktır. Basmane Garı’ndan tren; 10:15, 14:05, 15:40, 19:06 saatlerinde hareket ediyor. İzmir’den Tire’ye yaklaşık 2 saat tren yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren ile seyahat etmenin bedeli 65 TL. Biletleri online olarak https://www.tcddtasimacilik.gov.tr internet sitesinden ya da Basmane Tren Garı’nda bulunan gişelerden temin edebilirsiniz.

4. Şehirlerarası otobüsle Tire’ye ulaşım 🚍

İstanbul ve Ankara’dan Tire’ye direkt olarak şehirlerarası otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. İzmir Turizm ile pek çok şehirden Tire’ye ulaşım sağlamak mümkün. İstanbul – Tire hattında yapılan seyahatlerin ücreti 650 TL iken Ankara’dan Tire’ye ulaşımda 660 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Tire Otogarı’na ulaşım sağlamak için şehir merkezinden ya da ilçelerden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs firmalarının servis imkanlarından da yararlanabileceğinizi unutmayın.

5. İZBAN ile Tire’ye ulaşım 💺

İzmir kent merkezinde hizmet veren banliyö sistemi İZBAN, Tire’ye ulaşımı kolay kılıyor. İZBAN ila Alsancak istasyonundan trene binerek Torbalı’ya ulaşabilir Torbalı’dan kalkan 798 numaralı belediye otobüsüyle de Tire’ye gidebilirsiniz.

İZBAN kullanmak için İzmirim Kart ya da Bilet 35 sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca kredi kartıyla da ödeme yapma hakkı bulunuyor. İzmir kent merkezinden İZBAN ve belediye otobüsü kullanarak Tire’ye gitmek için yetişkinler 34,45 TL, öğrenciler 12,26 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 25,11 TL ödüyor.

Dilerseniz şehir merkezinde bulunan İZBAN Alsancak istasyonundan trene binerek Belevi’ye gidebilir, oradan kalkan 743 numaralı belediye otobüsü ile Tire’ye gidebilirsiniz. Hafta içi ve cumartesi günleri otobüsler Belevi’nden 07:35, 18:05, 20:00 saatlerinde, Tire’den ise 06:40, 17:00 19:00 saatlerinde kalkıyor. Pazar günleri ise hat hizmet vermiyor.

6. Belediye otobüsü ile Tire’ye ulaşım

İzmir kent merkezinden Tire’ye direkt belediye otobüs hattı bulunmuyor. Şehir merkezinden İZBAN ile Belevi’ye ya da Torbalı’ya gelerek buradan belediye otobüslerine binebilirsiniz.

Belevi İZBAN ile Tire arasında hizmet veren 743 numaralı halk otobüsleri 07:35, 18:05 ve 20:00 saatleri olmak üzere günde 3 kez sefer yapıyor. Pazar günleri ise hat çalışmıyor. Belevi İZBAN -Tire belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. Temassız ödeme seçeneği bulunan kredi kartlarıyla da ödeme yapılabiliyor.

ESHOT ‘B’ Ücret Tarifesi geçerli. Hat üzerinde yapılan seferlerde tam bilet 13,44 TL, öğrenci 5,00 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ise 12,00 TL ödüyor. Otobüs ile ulaşımda aktarma hakkı bulunmuyor. Ayrıca Halk Taşıt Uygulaması da geçerli.

Torbalı’dan kalkan 798 numaralı belediye otobüsleri ise hemen hemen günün her saati karşılıklı olarak sefer yapıyor. Torbalı-Tire belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. ESHOT ‘D’ Ücret Tarifesi geçerli. ESHOT ‘D’ Ücret Tarifesi geçerli.

Torbalı Aktarma (Torbalı İZBAN)-Tire ESHOT otobüsünde tam bilet ücreti 28,68 TL, öğrenci 9,72 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı 19,72 TL, Bilet 35 kullananlar ise 2 kontör ödeme yapıyor. VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapmak mümkün.

Bu hatta Halk Taşıt Uygulaması da geçerli. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında İzmirim Kart ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda aktarma hakkı ise geçerli değil.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like