Tüm Türkiye’ye Yeşil Pasaport

4
367

Türkiye özellikle batılı ülke vatandaşlarının ellerini kollarını sallaya sallaya girebildiği bir ülke konumunda. AB ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye sınırlarına geçerli bir pasaportla geldiklerinde sorgusuz sualsiz 90 güne kadar hiçbir işleme tabi olmadan giriş yapabiliyorlar.

Ülkemizin verdiği vize mücadelesi ise yıllardır sonuçsuzca yerinde sayıyor. Hala hemen hemen birkaç ülke dışında tüm Avrupa’ya, Amerika ve Asya’daki birçok ülkeye vize ile giriş yapabiliyoruz. Bu vize işkencesi ile yurtdışına çıkma fikri gelişmeden hemen yok oluyor zihinlerde.

yesil pasaport

Vize müracaatı için istenen belgeler, başvuru ücretleri ve harcanan işgücü insanımızı canından bezdiriyor. İnsanca muamele dahi görülmeyen konsolosluk kapıları evsizler gibi onca Türk vatandaşının nöbet tuttuğu, kapalı kapılar ardında garip bekleyişlerine sahne oluyor.

Standart bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olanlar için korkutucu bir eylem oluyor yurtdışına çıkmak.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında pasaport kanununda yapılan bir değişiklikle hususi (yeşil) pasaporta sahip olabilme koşulları değiştirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 8 yıllık iktidarında attığı en olumlu adımlardan biridir bana göre bu değişiklik.

Değişiklikle beraber eskiden kadro derecesi yeterli olan anne-babanın erkek çocukları her ne koşulda olursa olsun 18 yaşını doldurduğu gün yeşil pasaportunu kaybediyordu. Kız çocuklar ise evlenmeden ve sigortalı bir işe başlamadan sınırsız olarak, yaş koşulu olmadan bu pasaporta sahip olabiliyorlardı. Yasa değişikliği ile erkek çocuklar için üst sınır olan 18 yaş, 25 yaşa yükseltildi; kız çocuklardaki pozitif ayrımcılık ise erkeklerle dengelenerek 25 yaşa çekildi.

Yasa değişikliğinin olumlu etkisiyle beraber, bu müjdeli haberin ardından hemen koşarak yeşil pasaporta müracaat ettim babamla ilgili şubeye giderek. 25 yaşımı doldurana dek sahip olacağım yeşil pasaportumla geçen bir yıldan bugüne 6 ülkeye 7 farklı seyahat gerçekleştirmişim. Eğer standart bir TC pasaportuna sahip olsaydım bu ülkelerin her biri için ayrı ayrı vize müracaatında bulunmam gerekecekti.

Kısa bir muhasebe kaydı tuttuğumda;

Yunanistan’a 2 kez gitmişim. Yunanistan yeşil pasaporta vize istemiyor. Normal Pasaporta vize var. Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan’a birer kez yolum düşmüş. Bu beş ülkenin beşi de yeşil pasaporta vize istemiyor. Normal pasaporta vize var. Hem de 60 Euro masrafla.

Bilmeyenler için hatırlatmakta yarar var: Yeşil yani bir diğer adıyla Hususi Pasaport belirli bir derecede olan devlet memurlarına, eşlerine ve çocuklarına verilen aynı zamanda birçok ülkenin vize istemediği ayrıcalıklı bir pasaport. Bu pasaportla İngiltere, ABD, Bulgaristan, Portekiz dışındaki birçok ülkeye hiçbir engel olmadan gidebilmek mümkün.

Yeşil pasaporta sahip olmamı bir görgüsüzlük temelinde dillendirmek, bakın şu ülkelere gittim, gezdim, gördüm şeklinde anlatmak istemiyorum. Anlatmak istediğim nokta madem biz bu ülkelerin bizlerden vize istemesini engelleyemiyoruz tüm vatandaşlarımıza yeşil pasaport versek fena olmaz mı?

Bu konuda yapılabilirlik nedir, uluslararası anlaşmalar ve hukuki dayanak nedir bilemiyorum ama onurlu bir ülke olarak tüm vatandaşlarımıza yeşil pasaport versek ülke kapılarında didiklenen Türk vatandaşlarını fazlasıyla rahatlatmış oluruz diye düşünüyorum.

4 YORUMLAR

  1. O zaman yeşil pasaporttan da vize istemeye başlarlar. Örneğin: eskiden diplomatik pasaport sadece bakanlara falan verilirdi şimdi milletvekillerine ve onların ailerine verilmeye başlandı. Böyle olunca Amerika diplomatik pasaporttan bile vize almaya başladı.

  2. Böyle saçma bir mantık olamaz, herkese yeşil vermekmiş hahah. Bir sen akıllıydın zaten. Allah bilir içinden neden daha fazla para basıp fakirlere dağıtmıyoruz da diyosundur.

    • Türk pasaportunun dünyada itibar gören bir pasaporta dönüşmesi en büyük dileğim. Bu şekilde yeşil, gri diye adlandırdığımız renklerin de bir anlamı kalmaz. Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Bu arada içimden geçirdiklerimi dışımdan da söylüyorum. Selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here