Türk Ehliyeti İle Yunanistan’da Araç Kullanmak

Yurtdışına seyahat edecekler için en büyük rahatlık kendi otomobilleriyle karayolu yolculuğu yapmak. Zira istediğiniz her noktada kendi aracınızla duraklayıp, anlık rota değişimlerine kendiniz karar verebiliyorsunuz. Ayrıca Dünyanın en pahalı akaryakıtını vatandaşlarına sunan Türkiye’den dışarıya adımınızı attığınız anda daha ucuza deponuzu doldurma imkanınız da oluyor.

Türkiye’nin hem karadan hem de denizden komşusu Yunanistan son yıllarda Türk turistlerin akınına uğruyor. Yeşil pasaporta vize uygulamasını kaldırdıktan sonra Türklerin daha sık tercih ettiği Yunanistan ekonomik krizle birlikte ekonomik seçenekler sununca ilgi bir hayli arttı.

Türkiye’nin mevcut komşuları arasında zengin turistik alternatifler sunan Yunanistan’a karayoluyla seyahat eden Türk vatandaşlarının sayısında da gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Türkiye’den Yunanistan’a gidip Yunanistan topraklarında araç kiralamak isteyen Türk vatandaşları kendi (Türk) ehliyetleri ile çok rahat ve sorunsuz bir şekilde kiralama gerçekleştirebiliyor.

Turing Kurumu’na 373 TL ödeniyordu

Ancak Türk vatandaşlarının en büyük derdi kendi araçları ile Yunanistan’a giriş yapmak üzere gittiklerinde kendilerinden talep edilen uluslararası ehliyetti.

2014 yılında bir yıl için 373 TL ödenerek Turing Kurumu’ndan alınabilen uluslararası ehliyet ile ilgili süreç Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamayla sistemin değişmene neden oldu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada: “Türkiye’nin de taraf olduğu 1968 tarihli Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi’ne getirilen değişikliklerin Yunanistan tarafından kabul edilerek 10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından resmi makamlarımıza bildirilmiştir. Söz konusu değişiklikler çerçevesinde; aşağıda kayıtlı belgelerin, hamilleri Yunanistan’da daimi ikamet etmemek şartıyla geçerlilikleri Yunan makamlarınca tanınacaktır:

-Sözleşmenin  6. ekinin hükümlerine göre ilgili Türk makamlarınca verilen tüm geçerli sürücü belgeleri,

-Sözleşmenin 7. eki hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan ve Türkiye’de kullanılan tüm uluslararası geçerli sürücü belgeleri.”

Türk ehliyeti Yunanistan’da geçerli

Resmi makamlardan yapılan açıklama ile Türk ehliyetine sahip vatandaşların Yunanistan’a yapacakları karayolu yolculuklarında uluslararası ehliyet almalarına gerek kalmadığı tescillenmiş oldu. Türk ehliyetlerinin Avrupa standartlarındaki yeni tasarımları yürürlüğe girdikten sonra Türk vatandaşlarının uluslararası ehliyete ekstra ücret ödemelerine gerek kalmayacak.

 1. Sezgin Üzen says:

  1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet çıkartanlar rahatlıkla kendi araçlarıyla giriş-çıkış yapabiliyor.

 2. 2015 mayıs ayında turing yetkililerine sordum ,internet sitelerinede koymuşlar.Sadece çipli kartlar için geçerli,ayrıca şimdi 420tl alıyorlar.. ne iş yapar bu turing acaba?güzel bir rant doğrusu ,bir A4 kağıdı için…

  1. arabamla yunanistana gitmeye kalktım ama sınırdan geri dönmek zorunda kaldım…yeni ehliyet için geçerli olduğunu söyleyip turingin ofisini gösterdiler….bende sadece 60 avro sigorta parası yatırıp yoluma devam edeceğimi hayal etmiştim……

 3. Onur Arslan says:

  Yazı eski ve bunun üzerinde çok tartışıldı, 25 Ocak 2015’te yeni bilgi gibi sunulması enteresan olmuş. Burada kavram karmaşası var, o yüzden herkes yanıldı. Ehliyetlerin AB yasaları çerçevesinde yenilenmesi halinde Uluslararası Ehliyet istemeyeceklerini söylüyorlar. Türk makamları tarafından bu belirtilen maddelere uygun ehliyet verilmesi halinde uluslararası ehliyet almamıza gerek yok. Şu an ehliyetlerimiz bu maddeleri karşılamadığı için kabul görmüyor. O yüzden yenilenecekler.

  1. taner aslan says:

   onur beye ,ehliyetlerimiz uluslararası değilse Bulgaristan ya da yunan adaları neden uluslararası ehliyet istemiyor…ya da diplomatlara neden türk ehliyetleriyle çıkınca kimse sormuyor…bizim ehliyetlerimizin ne si eksikte uluslarası olmuyor merak ediyorum…yok eğer sorun turinge rant yaratmaksa ona bir şey.diyemem…

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like