Türkiye’de Sonbaharda Gidilecek En Güzel Rotalar

3
57263

Yazın sıcağı, koşturması, yazlık yerlerin yoğunluğu derken bazen yaz döneminde tatil yapmak eziyete dönüşebiliyor. Yaz dönemini geride bıraktığımız şu günlerde sonbaharda ailecek gidilecek yerleri Seyahat Tasarımcısı, Gez Gör Keşfet Blogu Kurucusu Canan Demiray’a sordum. Canan’ın ailesiyle seyahat etmekten hoşlandığı ve özellikle çocuklu ailelerin de keyif alacağını düşündüğü, sonbaharda yurt içinde gidilebilecek 10 farklı destinasyon yer seçiminde zorlananların hayatını kolaylaştıracak.

10Trabzon

Sonbahar-Trabzon

Karadeniz çıkartması için vakit kaybetmeden Eylül bitmeden yola koyulun. Trabzon’a indiğinizde öncelikli adres Ayasofya Müzesi olmalı. Buradan arabaya atlayıp yukarılara Soğuksu semtine çıkarak bembeyaz zarif mimarisiyle Atatürk Köşkü’nü ziyaret edin. Ortahisar Fatih Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ev olduğu düşünülen sarı ev ise Kanuni Evi şehirdeki bazı duraklar. Kostaki Köşkü, Trabzon Müzesi ise dışardan da içeriden de oldukça etkileyici. Doğaya kavuşalım derseniz şehir merkezinde Rize’ye doğru ilerleyin.

Fırtına Deresi’ne doğru ilerlediğinizde maceracı bir aileyseniz gürül gürül akan derenin üstünden zipline yapmak serbest. Yeşilin içinden ilerleyin, bulutlar içindeki Pokut Yaylası hemen komşusu Sal yaylası, Zil Kale ve 15 metre yüksekliğindeki Palovit Şelalesi’ni gördüğünüzde etkilenmemek mümkün değil. Bir yayla evinde konaklayıp bambaşka bir deneyim edinebilirsiniz. Uzun yürüyüşlerle ciğerler oksijene doyabilir ama mideler bayram etsin derseniz peynirli pidenize yumurta kırdırıp ailece bandıra bandıra yiyin.

Önceki İçerikSakız Adası İçin 10 Tavsiye
Sonraki İçerikKaradeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

3 Yorumlar

  1. Bu müzede gezerken tarihin bir çok dönemine gidip oralarda ki yaşamı tatmış gibi olursunuz. Müzenin içinde bu zamandan çıkarsınız. Müzenin yeri de şehrin içinde olmasından kaynaklı, çevreyi de gezmenize olanak tanır.

  2. Keşan’da yer alan Gökçetepe Tabiat Parkı ile doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.Dilerseniz çadır kampı veya bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz