Türkiye’de Sonbaharda Gidilecek En Güzel Rotalar

Sonbahar-Abant

Yazın sıcağı, koşturması, yazlık yerlerin yoğunluğu derken bazen yaz döneminde tatil yapmak eziyete dönüşebiliyor. Yaz dönemini geride bıraktığımız şu günlerde sonbaharda ailecek gidilecek yerleri Seyahat Tasarımcısı, Gez Gör Keşfet Blogu Kurucusu Canan Demiray’a sordum. Canan’ın ailesiyle seyahat etmekten hoşlandığı ve özellikle çocuklu ailelerin de keyif alacağını düşündüğü, sonbaharda yurt içinde gidilebilecek 10 farklı destinasyon yer seçiminde zorlananların hayatını kolaylaştıracak.

Trabzon

Sonbahar-Trabzon

Karadeniz çıkartması için vakit kaybetmeden Eylül bitmeden yola koyulun. Trabzon’a indiğinizde öncelikli adres Ayasofya Müzesi olmalı. Buradan arabaya atlayıp yukarılara Soğuksu semtine çıkarak bembeyaz zarif mimarisiyle Atatürk Köşkü’nü ziyaret edin. Ortahisar Fatih Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ev olduğu düşünülen sarı ev ise Kanuni Evi şehirdeki bazı duraklar. Kostaki Köşkü, Trabzon Müzesi ise dışardan da içeriden de oldukça etkileyici. Doğaya kavuşalım derseniz şehir merkezinde Rize’ye doğru ilerleyin.

Fırtına Deresi’ne doğru ilerlediğinizde maceracı bir aileyseniz gürül gürül akan derenin üstünden zipline yapmak serbest. Yeşilin içinden ilerleyin, bulutlar içindeki Pokut Yaylası hemen komşusu Sal yaylası, Zil Kale ve 15 metre yüksekliğindeki Palovit Şelalesi’ni gördüğünüzde etkilenmemek mümkün değil. Bir yayla evinde konaklayıp bambaşka bir deneyim edinebilirsiniz. Uzun yürüyüşlerle ciğerler oksijene doyabilir ama mideler bayram etsin derseniz peynirli pidenize yumurta kırdırıp ailece bandıra bandıra yiyin.

Pamukkale

Sonbahar-Pamukkale

Tek kelimeyle bir doğa harikası olan Pamukkale bırakın uzaktan beyazlığıyla gözlerinizi kamaştırsın. Sığ mavi sularla dolu traverten terasları arasında bir yürüyüşe çıkın ve çocuğunuz için buranın nasıl oluştuğuna dair yanıtlanırız hazır olsun.

Sonbaharda biraz hava serinlese de güzel bahçelerden geçerek bir kaç yüz metrede olan antik havuzun 36 derecedeki şifalı kaynak sularında ailece keyifle yüzebilirsiniz. Gitmişken “kutsal şehir” olarak geçen Hieropolis’in kalıntılarını ve ihtişamlı Laodikya Antik Kenti ve Karahayıt’taki kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz. Denizli’nin tandırını, yanık yoğurdunu denemeden dönmek büyük haksızlık olur söyleyeyim.

Isparta

Sonbahar-Isparta

Gülleriyle ünlü Isparta’da sonbaharın güzelliklerini görebilmek için direksiyonu Eğirdir’e kırmalısınız. Akpınar Seyir Tepesi Terası’nda doyumsuz manzaranın bir parçası, gölün üzerinden uzun bir köprüyle karaya bağlanan Canada ve Yeşilada. Eğridir Kalesi’ne, Dündar Bey Medresesi’ne, Ayastefeanos Kilisesi’ne uğradıktan sonra bir balık ziyafeti çekmek şart.

Isparta’dan Burdur’a doğru döndüğünüzde ise sizi Psidya’nın 1700 metre yüksekteki zengin başkenti Sagalassos karşılıyor. Çeşmeler kenti olarak anılan bu antik kentinin en büyük cazibe noktası çalışmalar sayesinden yeniden akmaya başlayan 28 metre genişliğindeki Antoninler Çesmesi. Arkeoloji ve doğa düşkünü aileler için bu topraklar biçilmiş kaftan.

İstanbul

Sonbahar-Istanbul

Müzeleriyle, boğazın her iki kıyısına sıralanmış güzellikleriyle, saraylarıyla İstanbul sonbaharda da müthiş. Istanbul Modern ve Pera Müzesi çocuklarla gençleri sanatla aktif bir şekilde buluşturan sayılı müzelerden. Rahmi M. Koç Müzesi’nde ise çocuğunuz trenlerin, klasik arabaların arasında keyifle dolaşabilir. O yakınlarda olacaksanız Miniatürk oldukça eğlenceli. Kültür turu yapacaklar, Eski İstanbul’a uzun vakit ayırmalı.

İstanbul’da sonbahar renklerini en güzel yakalayabileceğiniz yerlerden biri ise Atatürk Arboterumu. Eğlence için havalar iyice soğumadan Vialand’in kapılarını da aralamalısınız. Madam Tussaud Balmumu Müzesi, Beyoğlu’nun en eğlenceli duraklarından. Legoland Discovery Center ve Sealife Akvaryumu ise tüm gün minikleri mutlu edebilir. Anadolu Jet yurt içinde en sık uçtuğu havalimanlarından İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına uygun bilet bulma şansı daha yüksek.

İğneada

Sonbahar-Igneada

Rotanızı Bulgaristan sınırına çevirme, Longoz ormanlarıyla ünlü İğneada’ya ailece yol alma vakti. Longoz ormanı nedir diye soran çocuğunuza buranın nadir rastlanan bir ekosistem olduğunu anlatmalısınız. Bol ve devamlı su isteyen bu ekosistemi İğneada’da göremezseniz Amazon ya da Afrika Kongo havzasına da elbette gidebilirsiniz.

Oksijene doyup ailece trekking yaparken 258’e yakın kuş çeşidinden hangilerini göreceksiniz hadi gözlemlemeye de başlayın. Kırklareli’de çevre gezilerinize Liman Feneri, Sislioba, Hamdibey ve Gökyaka Kaleleri’ni de katabilirsiniz. Kıyıköy’de güzel bir balık sofrası kurmadan dönmeyin.

Gaziantep

Sonbahar-Gaziantep

Anadolu’nun hem mutfağıyla hem müzeleriyle zengin şehri Gaziantep sonbaharın serinliğiyle gezmek için ideal. Zeugma Mozaik Müzesi, başta Çingene Kızı olmak üzere mozaikleriyle, ışıklandırmadan suya yansıttıkları hologramlara ailece sizi etkileyecek. Buradan bir başka müzeye daha gidelim derseniz, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni de listenize alın.

Tarihi Antep evlerinin arasında dolaşmak isterseniz adres Bey Mahallesi. Zincirli Bedesten ve yakınındaki Bakırcılar Çarşısını koklayabileceğiniz yerlerden. Çocuğunuz Masal Parkı’ndan hoşlanabilir aklınızda olsun. İmam Çağdaş ise kebap da tatlı afiyetle yiyebileceğiniz harika adresleren biri. Ekonomik ve konforlu seyahat fırsatları sunan AnadoluJet, Gaziantep’e özel sık sık kampanya düzenliyor.

Eskişehir

Sonbahar-Eskisehir

Ülkemizin sayılı müzeleriyle öne çıkan şehirlerinden biri olan Eskişehir ailece sonbaharda bir ziyaretle keşfedebileceğiniz güzellikleriyle sizi bekliyor. A.Ü. Çağdaş Sanatlar Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi bunlardan sadece bir kaç tanesi. Türkiye’nin ilk balmumu müzesi olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ise özellikle Atatürk’e ait heykelleriyle uzun süre sizi misafir edebilir.

Tarihi Odunpazarı evlerinde gezinin şehrin en eski evleriyle tanışın. Çocuklar için Eskişehir’in cazibe noktalarından biri Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı. Masallarla dolu Harikalar Diyarı mavi şato, 3 boyutlu film gösterimiyle sizi uzak diyarlara sürükleyecek Uzay Evi, hayvanat bahçesi minikleri tüm gün eğlendirebilir. Gezinin enerji kaynaklarından biri ise yerel lezzet çibörek.

Antalya

Sonbahar-Antalya

Akdeniz kıyılarını yaz boyu beş yıldızlı otellerle anıyoruz ama aslında doğa ve tarihi zenginliklerini kaçırıyoruz. Sonbaharı fırsat bilip siz de ailece Antalya ve çevresini gezmek için yola çıkın. Şehir merkezinde Kaleiçi’nin sokaklarını arşınlayın, Antalya Müzesi’nde çevre kazılardan gelen eserlere hayran kalın.

Gürüldeyen sesleriyle Düden, Manavgat ve Kurşunlu Şelaleleri yakınlarda. Çocuklarınız benim çocuklarım gibi teleferiğe meraklıysa Olimpos Teleferik’le 2365 metreye çıkmalısınız. Olympos’un sönmeyen ateşini görmeyi, Antik kentleri ziyaret etmeyi de unutmayın. Anadolu Jet yurt içinde en sık uçtuğu havalimanı Ankara Esenboğa Havalimanından Antalya’ya uygun bilet sunan tarifeli uçuşlar sunuyor.

Mersin

Sonbahar-Mersin

Sonbaharda yönünüzü Kilikya topraklarına doğru çevirin. Mersin ve çevresi size her yönüyle zengin bir alternatif sunuyor. Keşiflere Tarsus’tan başlayarak çevresiyle birlikte 321 kilometrelik bir sahil şeridine sahip Mersin’e uzanın. Şehir merkezinde Atatürk Evi ve Müzesi, tarihi 1853’e dayanan kilisenin Çan Kulesiyle Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Ulu Camii, Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks Kilisesi uğramanız gereken noktalar.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti ise yine hemen yakınlarda. Çamlıbel Balıkçı Barınağı ve ilerisinde şehrin şık ve nezih bölümlerinden Mersin Marina bulunuyor. Daha ileride, karadan 500 metre kadar açıktaki Kız Kalesi’nin bir de kıyıda karşılığı var. Buranın efsanesini çocuğunuza anlatın ve Mersin’e gelmişken mutlaka tantuni, kerebiç, ve cezeryeden tadın.

Abant ve Yedigöller

Sonbahar-Abant

Yeşilden kahverengiye dönen yapraklar, göle yansıyan ağaçlar, Bolu yakınlarının cazibesini sonbaharda ayrıca artırıyor. Abant Gölü çevresindeki otellerden birine yerleşebilir, keyifli bir yürüyüşe koyulabilirsiniz. Faytonla tur ya da balık tutmak da çocuklara eğlenceli gelen aktivitelerden. Kampa ve fotoğrafa meraklı aileler ise kısa sürede ulaşabilecekleri Yedigöller Milli Parkı’na direksiyon kırmalı. Nazlıgöl, İncegöl, Kurugöl, Sazlıgöl, Büyükgöl, Deringöl ve Seringöl favori gölünüzü seçin. Alabalık burada ailece yiyebileceğiniz lezzetlerden.

  1. Bu müzede gezerken tarihin bir çok dönemine gidip oralarda ki yaşamı tatmış gibi olursunuz. Müzenin içinde bu zamandan çıkarsınız. Müzenin yeri de şehrin içinde olmasından kaynaklı, çevreyi de gezmenize olanak tanır.

  2. Can Kaçar says:

    Keşan’da yer alan Gökçetepe Tabiat Parkı ile doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.Dilerseniz çadır kampı veya bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like