Türkiye’den Karayoluyla Gürcistan’a Yolculuk Etmek İçin Gerekenler

3
4965

Türk vatandaşlarının en fazla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan Gürcistan karşılıklı vize muafiyeti nedeniyle altın günlerini yaşıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların karayoluyla geçiş yaptığı Batum, günübirlik ziyaretçilerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

İki ülke arasında 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan kimlikle geçiş protokolü 10 Aralık 2011’den bu yana devam ediyor.  O tarihten itibaren sınırdan geçiş için 1 TL bandrol ücreti alınırken, 2013 yılı Nisan ayında alınan kararla bandrol ücreti 15 TL’ye yükseltildi.

Ücretin yükseltilmesinde Karadeniz Bölgesi’nden kumarhanelere ve gece hayatı için Batum’a giden kişilerin yaşadığı sıkıntıların etkili olduğu ifade ediliyor. Yine özellikle Hopa ve çevresindeki tüm araçlar sadece akaryakıt almak için bile Batum’a geçtiğinden,  Türk ekonomisinin uğradığı zararın bir nebze azaltılması amaçlandığı üzerinde duruluyor.

Türkler bir yıl kalabiliyor

Türk vatandaşları Gürcistan’a yapacakları ziyaretlerinde tek girişte bir yıla kadar kalabilirken, giriş çıkış yapılması halinde bu süre yeniden başlıyor.

batumi (2)

Araçla Gürcistan’a geçiş

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, Türk vatandaşlarının yaya olarak, toplu ulaşım ya da kendi araçlarıyla Gürcistan’a geçiş yaptıkları önemli bir geçiş noktası. İki ülke arasında başlatılan kimlikle geçiş uygulamasından sonra bu sınır kapısı ağırlığı kaldıramamaya başlasa da hala çok sayıda çalışanla en iyi şekilde hizmet verilmeye çalışılıyor.

batumi (1)

Kendi araçlarıyla Gürcistan’a geçiş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının araç ruhsatı, kimlik ve ehliyetlerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Bunun dışında araç sigortası ya da başka bir belge sorulmuyor. Ancak kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla ya da kiralık araçla Gürcistan’a seyahat edilmek istenmesi halinde sistem değişiyor.

Araç sahibi ya da araç kiralama ofisinden alınmış vekâletname, bu vekâletnamenin de Gürcistan’ın Türkiye’de bulunan büyükelçiliği ya da konsolosluğundan İngilizce veya Gürcüce onaylı tercümesinin bulundurulması gerekiyor.

batumi (3)

Yani aslına bakarsanız kendi aracınız dışında Gürcistan’a başka birinin aracıyla gidecekseniz oldukça külfetli işlemler yaptırmak zorundasınız. Kendi aracınız yoksa ya Gürcistan’da araç kiralayın ya da taksi ya da toplu ulaşım araçlarını tercih edin.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here