Türkiye’den Araçla Batum ve Gürcistan’a Geçiş

14
12219

Türk vatandaşlarının en fazla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan Gürcistan kimlikle geçiş nedeniyle altın günlerini yaşıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların karayoluyla geçiş yaptığı Batum, günübirlik ziyaretçilerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Karadeniz turlarının rotasında da yer alan Batum’a bireysel ve otobüsle geçişlerin yanı sıra kendi aracıyla geçenlerin sayısı da bir hayli fazla. Akaryakıt, alkol, sigara, yeme-içme ve konaklama ücretlerinin uygun olduğu Gürcistan, birçok Türk vatandaşının yurt dışına seyahatte tercih ettiği ilk ülke.

Batum-Aracla-Gecis

Gürcistan ve Batum’a Araçla Nasıl Geçilir 

1. Sarp Sınır Kapısı’na gelin

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan ve Batum’a geçişlerde en çok kullanılan güzergah. Batum’a gitmek isteyenlerin öncelikle Sarp Sınır Kapısı’na ulaşmaları gerekiyor. Hopa ile Sarp Sınır Kapısı arasında 19 km’lik bir mesafe var. Bu mesafe özel araçla 20 dakika gibi bir sürede aşılıyor. Artvin-Batum 75 km, Trabzon-Batum 206 km, Rize-Batum 127 km.

2. Belgelerinizi hazırlayın 

Araçla sınırdan geçmek isteyenler için iki ayrı kontrol noktası bulunuyor. İlk kontrol Türk tarafında diğer kontrol ise Gürcü tarafında. Araçla sınırı geçebilmek için araç ruhsatı, ehliyet, kimlik ya da pasaport, giriş-çıkış formu ve yurt dışı çıkış harç puluna ihtiyacınız var.

3. Belgeleri doldurun

Türkiye ile Gürcistan vatandaşları karşılıklı geçişleri pasaportsuz yalnızca kimlikle yapabiliyor. Kimlikle geçişler için giriş-çıkış formu doldurmak gerekiyor. Giriş-çıkış formu üzerinde ad-soyad, TC kimlik no, doğum tarihi ve cinsiyet satırları var. Bu formu doldurup, yurt dışı çıkış harç pulunuzu 15 ₺ karşılığında alıp, ruhsat, ehliyet ve kimliğinizle birlikte araç çıkış kuyruğuna girebilirsiniz.

4. Türk polis ve gümrük kontrolü

Araçla sınır geçişinde ilk önce Türk polisi ve Türk gümrük görevlilerinin kontrolü yapılıyor. Bu kısımda önceden hazırlanan ruhsat, giriş çıkış formu-kimlik ya da pasaport, yurt dışı harç pulu teslim edilerek forma ya da pasaporta Türk polisi tarafından çıkış mührü vuruluyor. Aynı anda plaka üzerinden sorgulama yapılarak aracın yurt dışına çıkmasında bir engeli olup olmadığı kontrol ediliyor. Gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor.

5. Gürcü polis ve gümrük kontrolü

Türk tarafındaki işlemler tamamlandıktan sonra her iki ülkenin arasındaki ortak bölgeden geçip, Gürcistan’a giriş bölümünde araçla kuyruğa giriliyor. Araç ruhsatı, ehliyet, kimlik, giriş-çıkış formu ya da pasaport Gürcü polisine veriliyor. Gürcü gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor. Giriş-çıkış formu ya da pasaporta giriş mührü vurulduktan sonra resmen Gürcistan sınırlarına giriş yapmış oluyorsunuz.

Göz At: Hopa’dan Batum’a Kimlikle Geçiş

Batuma-Aracla-Gecis

Batum’a araçla geçişlerde merak edilenler

1. Araç kendi üzerime değilse ne yapmam gerekiyor? 

Aracı kendi üzerine kayıtlı Türk vatandaşlarının araç ruhsatını göstermeleri yeterli. Kiralık araç ya da başkasının aracı ile Gürcistan’a geçmek isteyenlerin ise araç sahibinden vekaletname (noter onaylı) ya da araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.

2. Batum ve Gürcistan’da kalış süresi

Türk vatandaşları Gürcistan’a ilk giriş tarihinden itibaren ülkede 1 yıl kalma hakkına sahip. Bu süreden daha fazla kalmak isteyenlerin Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ya da konsolosluğundan vize başvurusu yapması gerekiyor. 1 yıllık süre giriş çıkıştan sonra sıfırlanıp yeniden hesaplanıyor.

3. Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçebilir miyim?

Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçiş de mümkün. Pasaportla geçiş yapmak isteyenlerin giriş-çıkış formu doldurmasına gerek yok. Pasaportla çıkışlarda da 15 ₺’lik yurt dışı harç pulu ödeniyor.

4. Batum’a araçla geçişler ne kadar sürüyor?

Özellikle bayram ve tatil dönemlerinde sınırda yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğa kalmamak adına sınır kapısının daha az yoğun olduğu gece, gece yarısı ya da hafta içi gibi zaman dilimlerini tercih etmekte yarar var. Bayram ve tatillerde araçla geçiş yol ve bekleyen araç sayısının durumuna göre 1-7 saat arasında değişen sürelerle yapılıyor.

Sarp-Sinir-Kapisi-Aracla-Gecis
Sarp Sınır Kapısı, havadan görünüm

5. Batum’dan dönüşte sigara, alkol ve benzin getirme limiti

Batum ve Gürcistan’a seyahat eden Türk vatandaşlarının en çok sorduğu sorulardan biri benzin, sigara ve alkol kotaları. Batum’dan dönüşte Türkiye’ye yolcu beraberinde getirilebilecek ürünlerin miktarı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirtilmiş durumda.

Tütün ve Tütün Ürünleri: Sigaralar 600 adet (3 karton), Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet, Puro 50 adet, Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gram, Pipo tütünü 250 gram.

Alkollü Ürünler: Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 litre, Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 litre.

Kozmetik Ürünler: 600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

Gıda Ürünleri: Çay 1 kg, Çözülebilir hazır kahve 1 kg, Kahve 1 kg, Çikolata 1 kg, Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

Benzin ve mazot konusunda bir sınırlama ya da kota bulunmamakla birlikte en fazla depoyu doldurarak dolu depoyla Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz. Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan geçişlerden en yoğun kullanılan güzergahta yer alan Sarp Sınır Kapısı’nı her yıl yüzbinlerce insan kullanıyor. Batum’a araçla geçiş güzel ülke Gürcistan’ı keşfetmek için iyi bir alternatif.

14 YORUMLAR

  1. Ben de yaklaşık 2 yıl önce, Hopa-Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a kara yolu ile geçmiştim. Herhangi bir sorun yaşamadan kolayca geçiş yapmıştım. Günübirlik bile Batum’a gidip dönülebiliyor.

  2. Bana, sadece kimlikle seyahat edebilmenin harika huzurunu yaşatan ülke. Hiçbir şey bilmeden gidip mağdur olmadan geri dönmüştüm. Zaten çok fazla Türk olduğu için kendinize soru sorabilecek birini bulmanız çok zor değildi.

  3. Araçla batuma geçişlerde araç benim adıma değilse vekaletname gerekiyor peki vekaletnamenin onaylı tercümesi lazım mı?Lazımsa nerden tercüme ettirebilirim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here