Türkiye’den Araçla Batum ve Gürcistan’a Geçiş

82
23029

Türk vatandaşlarının en fazla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan Gürcistan kimlikle geçiş nedeniyle altın günlerini yaşıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların karayoluyla geçiş yaptığı Batum, günübirlik ziyaretçilerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Karadeniz turlarının rotasında da yer alan Batum’a bireysel ve otobüsle geçişlerin yanı sıra kendi aracıyla geçenlerin sayısı da bir hayli fazla. Akaryakıt, alkol, sigara, yeme-içme ve konaklama ücretlerinin uygun olduğu Gürcistan, birçok Türk vatandaşının yurt dışına seyahatte tercih ettiği ilk ülke.

Batum-Aracla-Gecis

Gürcistan ve Batum’a Araçla Nasıl Geçilir 

1. Sarp Sınır Kapısı’na gelin

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan ve Batum’a geçişlerde en çok kullanılan güzergah. Batum’a gitmek isteyenlerin öncelikle Sarp Sınır Kapısı’na ulaşmaları gerekiyor. Hopa ile Sarp Sınır Kapısı arasında 19 km’lik bir mesafe var. Bu mesafe özel araçla 20 dakika gibi bir sürede aşılıyor. Artvin-Batum 75 km, Trabzon-Batum 206 km, Rize-Batum 127 km.

2. Belgelerinizi hazırlayın 

Araçla sınırdan geçmek isteyenler için iki ayrı kontrol noktası bulunuyor. İlk kontrol Türk tarafında diğer kontrol ise Gürcü tarafında. Araçla sınırı geçebilmek için araç ruhsatı, ehliyet, kimlik ya da pasaport, giriş-çıkış formu, yurt dışı çıkış harç pulu ve zorunlu araç trafik sigortasına ihtiyacınız var.

3. Zorunlu trafik sigortasını yaptırın

1 Mart 2018 tarihinden itibaren Gürcistan’a giriş yapan tüm yabancı ülkede kayıtlı motorlu taşıtların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor.

– Taşıma aracı, azami ağırlığı 3.500kg’ı aşan – 15 gün: 60GEL – 30 gün: 100GEL – 90 gün: 170GEL – 1 yıl: 610GEL
-Römork – 15 gün: 14GEL – 30 gün: 25GEL – 90 gün: 40GEL – 1 yıl: 145GEL
-Binek Otomobil, azami ağırlığı 3.500 kg’ı veya koltuk sayısı (sürücü yeri hariç) 8’i aşmayan: – 15 gün: 30GEL – 30 gün: 50GEL – 90 gün: 90GEL – 1 yıl: 295GEL
-Otobüsler, koltuk sayısı (sürücü yeri hariç) 8’i aşan – 15 gün: 45GEL – 30 gün: 75GEL – 90 gün: 140GEL – 1 yıl: 480GEL

Zorunlu trafik sigortasını önceden herhangi bir sigorta acentesi aracılığıyla yaptırmak mümkün. Ayrıca Sarp Sınır Kapısı’nda faaliyet gösteren sigorta ofislerine başvurarak da sigorta işlemini yaptırabilirsiniz.

4. Belgeleri doldurun

Türkiye ile Gürcistan vatandaşları karşılıklı geçişleri pasaportsuz yalnızca kimlikle yapabiliyor. Kimlikle geçişler için giriş-çıkış formu doldurmak gerekiyor. Giriş-çıkış formu üzerinde ad-soyad, TC kimlik no, doğum tarihi ve cinsiyet satırları var. Bu formu doldurup, yurt dışı çıkış harç pulunuzu 15₺ karşılığında alıp, ruhsat, ehliyet ve kimliğinizle birlikte araç çıkış kuyruğuna girebilirsiniz.

5. Türk polis ve gümrük kontrolü

Araçla sınır geçişinde ilk önce Türk polisi ve Türk gümrük görevlilerinin kontrolü yapılıyor. Bu kısımda önceden hazırlanan ruhsat, giriş çıkış formu-kimlik ya da pasaport, yurt dışı harç pulu teslim edilerek forma ya da pasaporta Türk polisi tarafından çıkış mührü vuruluyor. Aynı anda plaka üzerinden sorgulama yapılarak aracın yurt dışına çıkmasında bir engeli olup olmadığı kontrol ediliyor. Gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor.

6. Gürcü polis ve gümrük kontrolü

Türk tarafındaki işlemler tamamlandıktan sonra her iki ülkenin arasındaki ortak bölgeden geçip, Gürcistan’a giriş bölümünde araçla kuyruğa giriliyor. Araç ruhsatı, ehliyet, kimlik, giriş-çıkış formu ya da pasaport Gürcü polisine veriliyor. Gürcü gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor. Giriş-çıkış formu ya da pasaporta giriş mührü vurulduktan sonra resmen Gürcistan sınırlarına giriş yapmış oluyorsunuz.

Göz At: Hopa’dan Batum’a Kimlikle Geçiş

Batuma-Aracla-Gecis

Batum’a araçla geçişlerde merak edilenler

1. Araç kendi üzerime değilse ne yapmam gerekiyor? 

Aracı kendi üzerine kayıtlı Türk vatandaşlarının araç ruhsatını göstermeleri yeterli. Kiralık araç ya da başkasının aracı ile Gürcistan’a geçmek isteyenlerin ise araç sahibinden vekaletname (noter onaylı) ya da araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.

2. Batum ve Gürcistan’da kalış süresi

Türk vatandaşları Gürcistan’a ilk giriş tarihinden itibaren ülkede 1 yıl kalma hakkına sahip. Bu süreden daha fazla kalmak isteyenlerin Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ya da konsolosluğundan vize başvurusu yapması gerekiyor. 1 yıllık süre giriş çıkıştan sonra sıfırlanıp yeniden hesaplanıyor.

3. Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçebilir miyim?

Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçiş de mümkün. Pasaportla geçiş yapmak isteyenlerin giriş-çıkış formu doldurmasına gerek yok. Pasaportla çıkışlarda da 15 ₺’lik yurt dışı harç pulu ödeniyor.

4. Batum’a araçla geçişler ne kadar sürüyor?

Özellikle bayram ve tatil dönemlerinde sınırda yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğa kalmamak adına sınır kapısının daha az yoğun olduğu gece, gece yarısı ya da hafta içi gibi zaman dilimlerini tercih etmekte yarar var. Bayram ve tatillerde araçla geçiş yol ve bekleyen araç sayısının durumuna göre 1-7 saat arasında değişen sürelerle yapılıyor.

Sarp-Sinir-Kapisi-Aracla-Gecis
Sarp Sınır Kapısı, havadan görünüm

5. Batum’dan dönüşte sigara, alkol ve benzin getirme limiti

Batum ve Gürcistan’a seyahat eden Türk vatandaşlarının en çok sorduğu sorulardan biri benzin, sigara ve alkol kotaları. Batum’dan dönüşte Türkiye’ye yolcu beraberinde getirilebilecek ürünlerin miktarı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirtilmiş durumda.

Tütün ve Tütün Ürünleri: Sigaralar 600 adet (3 karton), Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet, Puro 50 adet, Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gram, Pipo tütünü 250 gram.

Alkollü Ürünler: Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 litre, Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 litre.

Kozmetik Ürünler: 600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

Gıda Ürünleri: Çay 1 kg, Çözülebilir hazır kahve 1 kg, Kahve 1 kg, Çikolata 1 kg, Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

Benzin ve mazot konusunda bir sınırlama ya da kota bulunmamakla birlikte en fazla depoyu doldurarak dolu depoyla Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz. Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan geçişlerden en yoğun kullanılan güzergahta yer alan Sarp Sınır Kapısı’nı her yıl yüzbinlerce insan kullanıyor. Batum’a araçla geçiş güzel ülke Gürcistan’ı keşfetmek için iyi bir alternatif.

82 YORUMLAR

 1. Ben de yaklaşık 2 yıl önce, Hopa-Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a kara yolu ile geçmiştim. Herhangi bir sorun yaşamadan kolayca geçiş yapmıştım. Günübirlik bile Batum’a gidip dönülebiliyor.

 2. Bana, sadece kimlikle seyahat edebilmenin harika huzurunu yaşatan ülke. Hiçbir şey bilmeden gidip mağdur olmadan geri dönmüştüm. Zaten çok fazla Türk olduğu için kendinize soru sorabilecek birini bulmanız çok zor değildi.

 3. Araçla batuma geçişlerde araç benim adıma değilse vekaletname gerekiyor peki vekaletnamenin onaylı tercümesi lazım mı?Lazımsa nerden tercüme ettirebilirim?

 4. Arkadaşım Abd den telefon getircek bana ama telefonu pasaporta kaydettirmem gerekiyomuş. Pasaport sahibinin son 4 ay içinde yurt dışına giriş çıkışı olması gerekiyomuş. Gürcistana pasaportla girip çıksak işe yararmı?

 5. Merhaba Bu gecıslerde gurcu polisi nin sıkıntı cıkardıgı söyleniyor dogru mudur aracın içine eroin atıp sulu duruma dusuruyolarmıs?

 6. Merhaba.Biz 250 kisilik bir turla batuma gideceğiz 250 kişinin içinde sadece 1 kac kisinin kimligi eski ve kalabalık oldugumuz için polislerin sorun cikaracagi söyleniyor öyle birsey olabilir mi ayrica ben yeni kimlige basvurdum ve elime ulasmadi hala eski kimligin artik gecersiz mi oluyo yenisi gelen3 kadar kullanamayacak miyim yardımcı olur musunuz?

 7. Anladim cok tesekkur ederim.
  Yeni kimlik basvurusu yaptigim için eski kimliğimin iptal olma ihtimali var mi bununla ilgili bi bilginiz var mi.Ayrica agri kesiciye izin var mi ya da herhangi bi ilaca para cezasi falan veriyorlarmis dogru mu

 8. Yani ben dort gun kalacagim onumuzdeki hafta gitmek istiyorum istanbuldan arkadasim var tifliste araba kiralik arac onun icin yazi alacagim sorun yok ama arac icinde gecis parasi aliniyormu

 9. Anladim tsk ederim peki son bir sorum olacak ben kiralik aracla gidecegim arkadasim yazi yazacak yurt disina cikisinda problem yok diye ve imzaliyacak kase vuracak bu yeterli olurmu birde giderken hediyeler goturcem orada arkadasim var tifliste bu carsamba yola cikacam gurcu polisi sorun cikariyormu acaba gurci gecisinede para oduyormuyuz

 10. Merhaba bende bu yaz ablamın aracıyla Batum’a gitmeyi düşünüyorum vekaletim var ancak aracı almaya satmaya vekalet ekstra olarak yurt dışı içinde çıkış vekaletimi gerekli

 11. Merhabalar; Benim limited şirketim var araç şirket üzerine kayıtlı 3 ortak aile şirketi Şirket yetkilisi ve Müdürü sadece benim Aceba imza sirküleri gibi evraklar ile Batum a geçebilirmiyim Yoksa kendi kendime vekaletname vermiş olacağım Teşekkürler

 12. Merhaba , 1 Mart 2018 den itibaren araç ile geçişlerde Gürcistan’ da da zorunlu trafik sigortası yaptırmanız mecburidir , otomobil için 15 günlük sigorta yaklaşık 50 TL .

 13. Sarptan 16 nisan 2018 de çıkış yaptım.Türk tarafındaki görevli polislere araçla batuma geçişi sorduğumda ,gürcistan tarafının aracınıza sigorta için 100 Tl karşılığı 70 ları alındığını söyledi lütfen bunu araştırınız.

 14. İyi günler ben marttan önce sık sık batuma gidiyordum fakat bu sigorta zorunluluğundan sonra hiç gitmedim. Kontrole denk gelen oldu mu? Yaptırmazsak en kötü 100 lari mi vereceğiz? Riske değer gibi görünüyor. Marttan sonra giren bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

 15. Merhaba benim benim bazı ilaçları raporlu ilaçlarım var İlaçlarımla birlikte raporlarımı da yanıma alırsan sınırda bana 1.01 şey yapılabilir mi çünkü şeker ilacı kalp ilacı gibi ilaçlarım var ev bir hayli fazla raporlu hepsi de bir problem olabilir mi

 16. Merhaba! Ben Rusya’dan Gürcistan’a giriş yapmak istiyorum. Sınır kapısından kimlikle ya da vizesiz geçiş sadece Türkiye tarafından mı mümkün, yoksa aynı işlemler Rusya tarafından girerken de geçerli mi?

 17. Ben eşim ile beraber Batum’a gitmek istiyorum.araç ruhsatı eşimin üzerine. hangi evrakları hazırlamam gerekiyor.eşimin ehliyeti yok aracı ben kullanıyorum. Kimliklerimiz yeni. Noterden vekaletnamemi almam gerekiyor. Bunun dışında hangi evraklar gerekiyor . Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

 18. merhaba bundan 4 yıl once gecıs yapmak ıstedık ama cocugumuz vardı 1,5 yasında kımlıgınde resım yok dıye bıze gecıs ıznı verıldı bu sene gıtmeyı dusunuyoruz aynı sıkıntı varmı acaba cocuk nufus cuzdanında resım olması sartmmı ıstanbul ordu yapıcaz tekrar oraya gıderız gecemeyız dıyor esım onca yol gıdıp donduk tekrar aynı seyı yasarmıyız
  yardımcı olurmusunuz bu konuda

 19. Merhaba Ben Turk vatandasiyim uzerimde Belarus plakali arac var.arac benim uzerime.Gumruk kapisindan aracimla Gecerek aracla birlikte 1 yil kalabilirmiyim gurcistanda?

 20. hocam işyerinden yine belge alacak mıyız? Ayrıca bu sigorta Türkiye de yaptığımız sigortadan ayrı bir sigorta mı yaptırmamız gerekiyor?

  • İşyerinden ne için belge alacağınızı anlamadım. Türkiye’de ne sigortası yaptırdığınızı da bilmiyorum. Gürcistan’a geçişlerde 1 Mart’tan itibaren Gürcistan’da geçerli araç sigortası yapılması gerekiyor. Yaptırdığınız sigorta Gürcistan’ı kapsıyorsa bir daha sigorta yaptırmanıza gerek yok. Yeşil sigortayı kastediyorum.

 21. merhaba araba arkadaşın üzerine kayıtlı yanlız ehliyeti yok aracı şoförü olarak ben kullanacağım gümrükte bir sorun çıkar mi?

 22. Merhaba yazın tur ile batuma gideceğiz günübirlik giriş yapıp çıkılacak belirtiğiniz miktarlarda alkol ve sigara alabilir miyiz. Yoksa 3 gün kalma şartı mı var. Bilgi verebilir misiniz?

 23. Merhaba 1 kişinin nüfus cüzdanı arkasında 2005 yenileme tarihi ama soguk damgası ve kaplamasında sorun yok 4 kişi gidiyoruz bir sorun yaşarmıyız

 24. Öncelikle verdiğiniz emek için teşekkür ederim.
  2018 ramazan bayraminda geçmeyi düşünüyorum
  Yoğunluk nasil olur?
  Hangi saatlerde geçmeyi önerirsiniz?
  Bir de karşıdan bizim tarafa geçiş de cok yoğun oluyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here