Türkiye’den Araçla Batum ve Gürcistan’a Geçiş

439
216211

Türk vatandaşlarının en fazla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan Gürcistan kimlikle geçiş nedeniyle altın günlerini yaşıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların karayoluyla geçiş yaptığı Batum, günübirlik ziyaretçilerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Karadeniz turlarının rotasında da yer alan Batum’a bireysel ve otobüsle geçişlerin yanı sıra kendi aracıyla geçenlerin sayısı da bir hayli fazla. Akaryakıt, alkol, sigara, yeme-içme ve konaklama ücretlerinin uygun olduğu Gürcistan, birçok Türk vatandaşının yurt dışına seyahatte tercih ettiği ilk ülke.

Batum-Aracla-Gecis

Gürcistan ve Batum’a Araçla Nasıl Geçilir? 🚖

1. Sarp Sınır Kapısı’na gelin

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan ve Batum’a geçişlerde en çok kullanılan güzergah. Batum’a gitmek isteyenlerin öncelikle Sarp Sınır Kapısı’na ulaşmaları gerekiyor.

Hopa ile Sarp Sınır Kapısı arasında 19 km’lik bir mesafe var. Bu mesafe özel araçla 20 dakika gibi bir sürede aşılıyor. Artvin-Batum 75 km, Trabzon-Batum 206 km, Rize-Batum 127 km.

2. Belgelerinizi hazırlayın 

Araçla sınırdan geçmek isteyenler için iki ayrı kontrol noktası bulunuyor. İlk kontrol Türk tarafında diğer kontrol ise Gürcü tarafında. Araçla sınırı geçebilmek için araç ruhsatı, ehliyet, kimlik (yeni kimlik olmak zorunda) ya da pasaport, giriş-çıkış formu, yurt dışı çıkış harç pulu ve zorunlu araç trafik sigortasına ihtiyacınız var.

3. Zorunlu trafik sigortasını yaptırın

1 Mart 2018 tarihinden itibaren Gürcistan’a giriş yapan tüm yabancı ülkede kayıtlı motorlu taşıtların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor.

Taşıma aracı, azami ağırlığı 3.500kg’ı aşan – 15 gün: 60GEL – 30 gün: 100GEL – 90 gün: 170GEL – 1 yıl: 610GEL
Römork – 15 gün: 14GEL – 30 gün: 25GEL – 90 gün: 40GEL – 1 yıl: 145GEL
Binek Otomobil, azami ağırlığı 3.500 kg’ı veya koltuk sayısı (sürücü yeri hariç) 8’i aşmayan: – 15 gün: 30GEL – 30 gün: 50GEL – 90 gün: 90GEL – 1 yıl: 295GEL
Otobüsler, koltuk sayısı (sürücü yeri hariç) 8’i aşan – 15 gün: 45GEL – 30 gün: 75GEL – 90 gün: 140GEL – 1 yıl: 480GEL

Zorunlu trafik sigortasını önceden herhangi bir sigorta acentesi aracılığıyla yaptırmak mümkün. Sigortayı online yaptırmak için şu adresi kullanabilirsiniz: http://www.tpl.ge/en Ayrıca Sarp Sınır Kapısı’nda faaliyet gösteren sigorta ofislerine başvurarak da sigorta işlemini yaptırabilirsiniz.

4. Belgeleri doldurun

Türkiye ile Gürcistan vatandaşları karşılıklı geçişleri pasaportsuz yalnızca kimlikle yapabiliyor. Kimlikle geçişler için giriş-çıkış formu doldurmak gerekiyor. Giriş-çıkış formu üzerinde ad-soyad, TC kimlik no, doğum tarihi ve cinsiyet satırları var.

Bu formu doldurup, yurt dışı çıkış harç pulunuzu 150 TL karşılığında alıp, ruhsat, ehliyet ve kimliğinizle birlikte araç çıkış kuyruğuna girebilirsiniz.

5. Türk polis ve gümrük kontrolü

Araçla sınır geçişinde ilk önce Türk polisi ve Türk gümrük görevlilerinin kontrolü yapılıyor. Bu kısımda önceden hazırlanan ruhsat, giriş çıkış formu-kimlik ya da pasaport, yurt dışı harç pulu teslim edilerek forma ya da pasaporta Türk polisi tarafından çıkış mührü vuruluyor.

Aynı anda plaka üzerinden sorgulama yapılarak aracın yurt dışına çıkmasında bir engeli olup olmadığı kontrol ediliyor. Gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor.

6. Gürcü polis ve gümrük kontrolü

Türk tarafındaki işlemler tamamlandıktan sonra her iki ülkenin arasındaki ortak bölgeden geçip, Gürcistan’a giriş bölümünde araçla kuyruğa giriliyor. Araç ruhsatı, ehliyet, kimlik, giriş-çıkış formu ya da pasaport Gürcü polisine veriliyor.

Gürcü gümrük görevlileri gerek görürse araç içerisinde arama yapabiliyor. Giriş-çıkış formu ya da pasaporta giriş mührü vurulduktan sonra resmen Gürcistan sınırlarına giriş yapmış oluyorsunuz.

Göz At: Hopa’dan Batum’a Kimlikle Geçiş

Batuma-Aracla-Gecis

Batum’a araçla geçişlerde merak edilenler

1. Araç kendi üzerime değilse ne yapmam gerekiyor? 

Aracı kendi üzerine kayıtlı Türk vatandaşlarının araç ruhsatını göstermeleri yeterli. Kiralık araç ya da başkasının aracı ile Gürcistan’a geçmek isteyenlerin ise araç sahibinden vekaletname (noter onaylı) ya da araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.

2. Batum ve Gürcistan’da kalış süresi

Türk vatandaşları Gürcistan’a ilk giriş tarihinden itibaren ülkede 1 yıl kalma hakkına sahip. Bu süreden daha fazla kalmak isteyenlerin Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ya da konsolosluğundan vize başvurusu yapması gerekiyor. 1 yıllık süre giriş çıkıştan sonra sıfırlanıp yeniden hesaplanıyor.

3. Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçebilir miyim?

Batum ve Gürcistan’a pasaportla geçiş de mümkün. Pasaportla geçiş yapmak isteyenlerin giriş-çıkış formu doldurmasına gerek yok. Pasaportla çıkışlarda da 150 TL’lik yurt dışı harç pulu ödeniyor.

4. Batum’a araçla geçişler ne kadar sürüyor?

Özellikle bayram ve tatil dönemlerinde sınırda yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğa kalmamak adına sınır kapısının daha az yoğun olduğu gece, gece yarısı ya da hafta içi gibi zaman dilimlerini tercih etmekte yarar var.

Bayram ve tatillerde araçla geçiş yol ve bekleyen araç sayısının durumuna göre 1-7 saat arasında değişen sürelerle yapılıyor.

Sarp-Sinir-Kapisi-Aracla-Gecis
Sarp Sınır Kapısı, havadan görünüm

5. Batum’dan dönüşte sigara, alkol ve benzin getirme limiti

Batum ve Gürcistan’a seyahat eden Türk vatandaşlarının en çok sorduğu sorulardan biri benzin, sigara ve alkol kotaları. Batum’dan dönüşte Türkiye’ye yolcu beraberinde getirilebilecek ürünlerin miktarı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirtilmiş durumda.

Tütün ve Tütün Ürünleri: Sigaralar 600 adet (3 karton), Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet, Puro 50 adet, Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gram, Pipo tütünü 250 gram.

Alkollü Ürünler: Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 litre, Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 litre.

Kozmetik Ürünler: 600 ml’yi aşmamak kaydıyla kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon ile 5 adet cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi.

Gıda Ürünleri: Çay 1 kg, Çözülebilir hazır kahve 1 kg, Kahve 1 kg, Çikolata 1 kg, Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

Benzin ve mazot konusunda bir sınırlama ya da kota bulunmamakla birlikte en fazla depoyu doldurarak dolu depoyla Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz.

Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan geçişlerden en yoğun kullanılan güzergahta yer alan Sarp Sınır Kapısı’nı her yıl yüzbinlerce insan kullanıyor. Batum’a araçla geçiş güzel ülke Gürcistan’ı keşfetmek için iyi bir alternatif.

439 Yorumlar

 1. Buğra Bey selamlar,

  Bazı videolarda gördüğüme göre, araçla Batum’a geçişlerde sadece şoför araç ile, yolcular yaya olarak sınırdan çıkış yapıyor sanırım. bilginiz var mıdır acaba?

 2. merhabalar. biz dört kuzen iki kız iki erkek batum ve tiflis turu yapmak istiyoruz. otelde aynı odada kalsak ekonomik açıdan herhangi bir sorun yaşarmıyız? aracımla tiflise gitmek istesem sorun yaşar mıyım? şimdiden teşekkürler cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum .

 3. Merhaba Bugra Bey,
  Biraz değişik bir sorum var ama cevabını hiç bir yerde bulamadım. Şöyle ki :
  Ben Amerikadan almış olduğum aracı Türkiyede 2 yıl kullandım. Şimdi 185 gün yurt dışına çıkarmam gerekli ama Amerika yerine Gürcistana çıkarabilirsem benim açımdan çok daha kolay olacak. Yani:

  Yabancı plakalı aracımla Gürcistana girdikten sonra çıkarken aracı bırakabilirmiyim ?
  Yabancı plakalı aracımı Gürcistanda 6 aydan fazla park halinde bırakabilir miyim ? Oluru var mı ? Yasal süreçleri nedir ?

  Bir yerde maksimum 90 gün ibaresi gördüm. Bir yerde de 1 sene diye okudum ama resmi olarak bu konuda bi
  şey göremedim.

  İkinci bir yol olarak arabamı oranın vatandaşı olmadan Gürcistan plakasına çevirebilir miyim? Evetse vergi yükümlülükleri ne kadar oluyor ??

  Biraz ilginç bir soru ama cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

 4. Merhabalar, araç vekaletnamesinde yurt dışına çıkabilir diye bi ibaremi olması gerek. Yoksa elimde mevcut olan araçla ilgili hertürlü işleme yetkilidir vekaletnamesi yeterlimidir.? Teşekkürler

 5. Baskasinin uzerine olan aracla geciste noterden alacagimiz vekaletname nin dili Turkce olmasi yeterli midir ? yoksa ingilizce veya gurcuce ye de tercume gerekiyor mu ? arac ile giriste arac sigortasi disinda her ahngi bir extra ucret talepleri oluyor mu ?

 6. Merhaba 4 kişilik bir aile ile araba ile Batuma gidecegiz. akrablarimiza Çay şeker ve peynir götürmek istiyoruz kaç kilogram ile arabadan geçebilir. eğer elimize alsak yükümüz ne kadar olmalı?

 7. Teşekkürler yazı için. Bir arkadaşı koltukları sökerek kadar didik didik tüm arabaları aradıklarını bir arabanın 1 saate yakın sürdüğünü söyledi. Ben arabayla gitmeyi planlıyordum ama arabayı paramparça yapmalarını da istemem. Gerçekten böyle mi arıyorlar?

 8. Merhaba;
  Benim ehliyetim eski tip, kardeşim de ve amcam da yurt dışı ehliyeti var Batum a geçiş sırasında sarp sınır kapısından onlar benim adıma olan araç ile geçiş yapabilirler mi vekalet vermeden bende yaya olarak geçiş yapacağım.

 9. merhaba, aracım ile Gürcistan’a gideceğiz 2 kişiyiz telefon almayı düşünüyoruz Tax free için araç sahibi ile yolcu ayrı ayrı noktalardan mı iade alıyor yoksa aynı yerden mi ? Teşekkür ederim

 10. Merhaba. Biz aracımızla Batum’a gidip bir gün kalıp aracı orada bırakıp Tiflis’e geçmeyi planlıyoruz. Ancak arabayı bırakmak güvenli olur mu?

 11. Merhaba özel aracımla sarptan gürcistana geçicez.. 1 yaşını doldurmamış bebeğim var geçmek için yeni kimliğinde fotoğraf olması gerekiyormu?

 12. Merhaba , 5 kişilik aileyiz 4 ümüzde yeni kimlik kartı var lakin 12 yaşındaki küçük kardeşimin kimliği eski ayrıca fotoğraf yok geçişte problem yaşar mıyız ?

 13. Merhaba, Kurban bayramında Eşim, çocuğum ve kayınbiraderimle gitmek istiyoruz. Malum Çarşamba günü bayramın birinci günü. Biz pazar gününden çıkıp Karadeniz turu yapıp Gürcistan’a geçmek istiyoruz. Acaba direk sınırdan geçip gezmeye oradan mı başlasak? Bayramda yoğunluk nasıl olur? Yani 26 Haziran Pazartesi mi giriş yapalım? Yoksa bayramın 3’üncü günü olan cuma günü mü?

  Birde aracım şirket aracı, firmadan yazı isterim onda sorun yoktur. Fakat sigortayı söylesem yapabilirler mi? Yoksa ben bireysel yaptırabilir miyim?

 14. Merhabalar,

  Batuma Babam ve Abimin şirketine ait araçla geçebilir miyim. Şirkette benim bir bağlantım yok. Ancak şirket soyadınımızı taşıyor. Yine vekalet vb. işlemleri yaptırmak mı gerekir.

 15. Merhaba
  ailecek (eşim ve 2 çocuğum) şahsi aracım ile batuma geçmek istiyorum. Hepimizin pasaportu var. Aracımızdan inmeden kontrol noktalarından geçebilir miyiz?

 16. Selamlar ; Türkiye den rusyaya aracımla geçmek istiyorum , ama yollar dağlık ve güvensiz olduğunu duydum . gürcistan da özellikle tiflis kazbegi arasında araçları zorla durdurup gasp yapıldığını vs… bunların doğruluk payı var mıdır ? teşekkürler

 17. Buğra bey benimde sorum şu olacak ben sadece kendi aracım için Tr de bulamadığım far takımını almak için gitmeyi düşünüyorum ama girişte sıkıntı yaşarmıyım sizce malzeme sıfır değil ben başka sayfalar dan da okudum kendi aracımın ruhsatıyla kullanım amacıyla aldığımı beyan edersem sıkıntı olmuyormuş diye okudum ama sizin deneyiminiz nedir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 18. Merhaba ben gürcistana gideceğim kimliğim yeni fakat soyadım değişti eşimin soyadı eklendi ama kimlikte sadece kendiminki yazıyor. Acaba girişte problem olur mu

 19. Merhaba,
  Araç kiralayacağız ama aracı Batum’a götüremeyeceğimizi söylediler, sarp sınır kapısının orada otopark var mıdır? Varsa ne kadar biliyor musunuz? Rize-Artvin havaalanından araç kiralayıp gitmeyi düşünüyoruz.
  Teşekkürler,

 20. Merhaba ben günübirlik gezmek için lüks karadeniz ile batuma geçmeyi planlıyorum otobüs firmasıyla yolculukta da sınır kapısında giriş çıkış için kağıt veriliyor mu ? Bir de harç ücreti ödüyormuyuz o an her bir yolcu olarak ?

 21. bir hafta Gürcistan’ı gezmek istiyorum. Gürcistan da gezmek için Türkiye’den mi yoksa Gürcistan’dan mı araç kiralamak daha uygun. hem maddi hem de bürokrasi açısından.

  • merhaba ben annem ile 5 yaşında çocuğum ile beraber yeğenim arabası ile batum a gitmek istiyoruz. araba için vekaletname alacağım ondan sıkıntı yok sorum şu çocuğum için annesinden vekaletname almam gerekiyor mu yoksa babası olarak babası yanındaysa sıkıntı yaşar mıyım ikinci sorum da şu oğlumun kimliğinde fotoğraf yok o da sıkıntı olur mu

 22. bilgiler için teşekkürler, şunu sormak istedim, yalnız , 26 yaşındaki aracımla Gürcistan’da gezmek istiyorum çadır yada araçta kalmak ile ilgili resmi prosedür nedir.illa otel mi gerekli. tekrar teşekkür ederim..

 23. GURCU plakali arac GURCU ESIMIN uzerine GURCISTANDA YASIYORUZ. 185 GUN YURT DISI SARTINA SAHIBIZ . ben CIFT VATANDASIM.AMA ESIMIN EHLIYETI YOK. ESIMIN UZERINE OLAN GURCU PLAKALI ARACLA SARPTAN TURKIYEYE GIRIS YAPACAZ. ESIMDE ARABADA YANIMDA OLACAK.arabayi esim yanimda iken BEN KULLANARAK gumrukten gecebilirmiyiz ve turkiyede esim yanimda oldugu surece araci ben kullanabilirmiyim.SAYGILAR.

 24. Araç kendi adıma değil sahibinden vekalet aldım yeminli tercümana çevirtsem bununla geçebilir miyim? Konsolosluğa vekaletin çevirisini mi onaylatmam gerekiyor?

 25. hocam ben arkadaşlarla 2014 senesinde aracımla geçip trafik cezası yemiştim
  ödememiştik çıkışta cahillik,arkadaş ödenmiyor bunlar demişti kimsede sormadı bişey
  2 sene önce sordurmuştum 5000 lariye sabitlenmiştir o ceza demişlerdi
  ceza affı var mı? hapis cezası var mı? gitmeye kalksam neyle karşılaşırım??

 26. Araç rahmetli babamın üzerine anne ve 4 kardeşiz biri gürcüstanda biri almanyada abim ve annem türkiyedeyiz miras ılık belgesi ile mi çıkış yapabilirim ne yapmam gerekiyor birde araç sınırda arıza yaparsa çekişi ile geçebiliyor muyuz.

 27. aktaş sınır kapısından gitmek mi daha mantıklı sarp sınır kapısından mı.aktaş sınır kapısı daha sakin olduğu söyleniyor. ama yollar nasıl tabii onu bilemiyorum.aktaş sınır kapısından gidip gelen arkadaslar varmı acaba.

  • Aktaş Sınır Kapısının yolu oldukça engebeli. Bulunduğunuz konuma göre bu kapıyı da tercih edebilirsiniz. Ancak sahil yolundan gidişte yolu oldukça uzatıyor. Vaktiniz varsa ve doğayla baş başa vakit geçirmek istiyorsanız bu sınır kapısını kullanabilirsiniz.

 28. Merhaba Hocam. Ben eşim ve çocuklarımla geçmeyi düşünüyorum. Ama kötü deneyimlerin olduğunu; polislerin problem çıkardığını, anlamsız cezalandırmalar yaptıklarını anlattılar. Acaba bunlar sadece rivayet mi yok sa gerçeklik payları var mı?
  selamlar

 29. Buğra bey merhaba,
  Güncel olarak alkol getirme limitleri nedir? Araç ile seyahatte, limit in üzerindeki alımlarda gümrükte herhangi bir sorun yaşarmıyız?
  Teşekkür ederim.

 30. Merhaba Sorup Sormamakta Terredüt İçinde Kaldım Eski Kimlik İle Geçiş Yapılabiliyor Dediniz Ama YouTube İzlediğim Herhangi Bir Video’da Çipli Kimlik Şart Diye Belirtilmiş Doğru Mu ?

 31. Merhabalar,
  Ben Batum havalimanı kullanmak istiyorum. O yüzden aracımı Sarp sınır kapısında park edebilir miyin?
  ve Sınır kapısından batum havalimanına dolmuş ya da otobüs bulabilir miyim?
  Eğer bunlar mümkün değilse Batum’da araçımı uzun süre ücretsiz park edebileceğim bir yer var mı? Havalimanına yakın.

  Teşekkürler,

 32. Merhabalar,

  İlk olarak bu kadar insanın sorularına yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Benim de bir sorum olacak;

  Yeni kimlik kartımla Tiflis’e havayoluyla giderken herhangi bir problem yaşar mıyım? Konu hakkında yakın zamanda herhangi bir değişiklik oldu mu, bilginiz bulunmakta mıdır?

  Çok teşekkürler.

 33. Mrblar biz iki araba giris yapacagiz ikiside benim ustume kayitli hali ile birini ben digerini biraderim kullanacak yinede vekalet isterlermi

 34. Bu haftasonu Batuma bir ay once vefat eden kayinpederime ait olan binek araçla gitmeyi düşünüyorum. Noterden onaylı veraset ilamı (mirasçılık belgesi) var, eşim ve kızım araç içinde olacaklar. Eşimin sürücü belgesi var, ama eski tip henüz yenilemedi. Benim Sürücü belgem yeni. Herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım. Teşekkürler, saygılar.

 35. bugra bey merhaba,
  SIZE BIR SORUM DAHA OLACAK;
  esım kamu gorevlısı (memur) ve yurtdısına cıkıs ıcın herhangıbır yazı alması gerekıyormu? almadan cıkıs yapabılırmı?

 36. bugra bey merhaba,

  3 gun ıcın kurban bayramında esım ben ve ıkı kızım (1 ve 7 yas) batumda tatıl yapmayı planlıyoruz. ılk kez yurt dısına cıkacagız. kımlıklerımız yenı ancak kızlerın fotograflı degıl .. ehlıyetım yenı ve arac benım uzerıme..
  sınırdan gecerken evlılık cuzdanına gerek varmı? (cocuklardan dolayı)
  aracın motorlu tasıtlar vergı borcu varsa cıkısına engelmıdır?
  kredı kartı ıle alısverıs yapabılıyormuyuz? (benzın& mazot gıbı)
  kısı bası uygulanan 15 tl lık harcı hangı bankalara hangı kod ıle yatırabılıyoruz?
  sınır gecısınde doldurulan formu onceden tedarık edıp hazırlama sansımız varmı?
  oglen ve aksam yemeklerı ıcın 4 kısılık bır aılenın alkolsuz tahmını masrafı ne kadar olur? (bu harcamaları kredı kartıyla yapabılıyormuyuz?
  verecegınız bılgıler ıcın sımdıden tsk ederım.

  • Merhaba,
   Anne ve baba birlikte seyahat ediyorsa evlilik cüzdanına gerek yok.
   MTV vergisi yurt dışına çıkışa engel değil.
   Kredi kartı birçok yerde kullanılıyor. Ancak yine de nakit bulundurmanızı öneririm.
   Yurt dışı çıkış harcı 1 Ağustos’tan itibaren 50 TL oldu. Kimlik bilgilerinizle devlet ve özel bankalardan yatırabilirsiniz.
   Formu sınır haricinde bir yerde bulamıyorsunuz.
   Yemek harcamaları size bağlı ancak fiyatlar Türkiye ile ortalama olarak aynı.
   Şimdiden iyi seyahatler.

 37. bugra bey merhaba,

  3 gun ıcın kurban bayramında esım ben ve ıkı kızım (1 ve 7 yas) batumda tatıl yapmayı planlıyoruz. ılk kez yurt dısına cıkacagız. kımlıklerımız yenı ancak kızlerın fotograflı degıl .. ehlıyetım yenı ve arac benım uzerıme..
  sınırdan gecerken evlılık cuzdanına gerek varmı? (cocuklardan dolayı)
  aracın motorlu tasıtlar vergı borcu varsa cıkısına engelmıdır?
  kredı kartı ıle alısverıs yapabılıyormuyuz? (benzın& mazot gıbı)
  kısı bası uygulanan 15 tl lık harcı hangı bankalara hangı kod ıle yatırabılıyoruz?
  sınır gecısınde doldurulan formu onceden tedarık edıp hazırlama sansımız varmı?
  oglen ve aksam yemeklerı ıcın 4 kısılık bır aılenın alkolsuz tahmını masrafı ne kadar olur? (bu harcamaları kredı kartı ıle yapabılıyormuyuz?)
  verecegınız bılgıler ıcın sımdıden tsk ederım.

 38. Merhabalar. Temmuz ayında araçla girişte tahmini kaç saat bekleriz. Sabahtan girmeyi planlıyoruz. Ayrıca eşim yabancı. Onun için harç getekiyorur mu?

 39. Merhaba. Aracım şirket üzerine kayıtlı. Hem şirket ortağı hem de şirket müdürüyüm. Şirket ismiyle benim ismim aynı. ( İsmim ABC, Şirket ismi ABC İnş. Ldt…. gibi) hangi belgeleri yanıma almalıyım. Pasaport ve eski ehliyet yeterli mi? Teşekkürler.

 40. İyi bayramlar. Araçla gidişte, 2018’de eski tip ehliyet, 2019’da yeni tip ehliyet gereklidir demişsiniz. Sınır kapılarından kimseye ulaşamıyoruz, son durum nedir acaba? Bir de tır kuyrukları ile ilgili haber okudum, araçları ilgilendirmiyor galiba, geçiş süresi ile ilgili güncel bilgisi olan var mı? Teşekkürler.

 41. Merhaba ,biz dört kişilik bir aileyiz.hepimizin yeşil pasaportu var , yalnızca benim kimliğim yok ehliyetim var ve yeşil pasaportumun süresi 2 yıl geçmiş durumda , herhangi bi evrakla giriş yapabilir miyim , yardımcı olursanız sevinirim .

 42. Merhabalar Ben öğretmen Murat temmuz ayı icerisinde 5 günlük gürcistan gezimiz olacak(kendi özel aracımızla)b özellikle MESTİA bölgesi ve TİFLİS ve soci tarafına dogru sahil kenarı hakkında bilgi almak istiyorum.yolların durumu ve trafik yoğunluğu ve tifliste park sorunu varmıdır.mestia bölgesinin özellikle yolları nasıldır.

  • Gürcistan’ın coğrafi yapısı nedeniyle belli başlı güzergahlar haricinde çoğu yerde yollar bir gidiş bir geliş iki şeritten oluşuyor. Tiflis şehir merkezinde ücretli park alanları var ancak yoğunluk olabiliyor. Diğer şehirlerde park sorununa rastlamadım.

 43. Merhaba. Bir kaç aydır gürcistanda yaşıyorum. Kimlik ile giriş yapmıştım. 1 yıl ı geçmedi daha. Eğer türkiyeye giriş yaparsam yeniden gürcistana girmek için belirli bir süre beklemem gerekiyor mu yoksa bir kaç gün sonra tekrar gürcistana girebilir miyim?

 44. Merhaba Buğra Bey,

  Genel olarak sorulmuş fakat ben ayrıca Araç zorunlu seyahat sigortasını sormak istiyorum gürcistan kapı sınırında mı yaptırabilir sigortayı yada başka bir yolla mı? Şimdiden yanıtınız için teşekkürler

 45. Merhaba bütün yorumları okudum. verdiğiniz bilgilere tşkr. Bizde bu sene eşimle 3 günlüğüne Batuma gideceğiz sormak istediklerim.
  1- Yurt dışı harcı hem kendime hemde eşimemi yatırmam gerekli?
  2-Bir cevabınızda araçta tek kişi geçer diğerleri yürüyerek diye yazmışsınız espirimi yoksa gerçekmi?
  3-Eşimle ben otomobilimizde kalarak geziyoruz, araçta ruhsatlı av tüfeğim var geçişte sıkıntı olurmu?
  4-Geçtikten sonra batumda gece arabamızı herhangi bir yere çekip aracımızda geceleyebilirmiyiz?
  tşkürlerç

  • Merhaba,
   Yurt dışı çıkış harcı 15 TL olarak her bir vatandaş için ödenmesi gereken bir tutar.
   Araçta yetişkinlerin birlikte geçişine izin verilmiyor. (Bazen polis inisiyatif kullanabiliyor) Bu durumda araç kimin üzerineyse o aracı kullanacak, diğer kişi yürüyerek sınırı geçecek. Geçişten sonra buluşacaksınız.
   Yurt dışına silah çıkarma konusunda net bilgim yok ancak Gürcistan’a silahla geçinize izin vereceklerini sanmıyorum.
   Uygun bir park alanında konaklayabilirsiniz.

 46. Selam ben aracımla Batum Tiflis turu yapmayı planlıyorum böbrek ilaçlarım var düzenli kullandığım sınırda sıkıntı yaşar mıyım?

 47. merhaba
  gürcistana türk kimliğiyle giriş yapıp pasaortumla başka ülkeye geçebilirmiyim ?
  kimlik ile giriş yapıldıgında tekrar türkiyeye dönmek mi zorundayım ? yoksa pasaportum yanımdaysa 3. ülkelere gidebilirmiyim ?

  • 10 yıldan eski olmayan eski tip nüfus cüzdanı ile seyahat edilebiliyor hala. Nüfus cüzdanınızın yıpranmamış, kaplamalarının sökülmemiş ve soğuk damgasının belirgin olması şartı var. Risk almamak için kimliğinizi yenilemenizi öneririm.

 48. Tiblise gitmem lazım fakat burdan direk otobüsle tiblise mi gitsem yoksa batumdan otobüslemi tiblise gitsem hangisi daha mantıklı ve makul olur

 49. Merhaba aracım plg li ama yeni takıldığı i.çin ruhsata işli değil giriş çıkış ta sorun olurmu birde gürcüye geçmek için eksyra burdan bişey lazımmı bütün işlemler forum v. S gibi ne gerekiyorsa ooradamı yapılıyor

 50. bütün yorumlara baktım kaçırmış olamam kimse Türkiyedeki Ehliyetimizle orda araç kiralayıp kullanabilirmiyiz diye sormamış ben bunu merak ediyorum burdaki ehliyetimizi çevirtmemiz gerekiyormu yada herhangi bir uygulama gereklimi yoksa olduğu gibi burdaki ehliyetimle ordada gidip rahatlıkla arac kiralayıp trafikte gezebilirmiyim 26 sında rezervasyon yaptırdım bilgi verirseniz ona göre hazırlık yapıcam teşekkür ederim

  • Normal şartlarda 72 saat kalış yapmadan içki alma hakkınız yok. Günübirlik giriş-çıkışlarda çok dikkat edilmiyor. Ancak aynı gün içinde 2 ya da daha fazla giriş-çıkış yaparsanız dikkat çekebilir. Alıp şansınızı deneyebilirsiniz.

 51. slm ben cifte vatandasim, ve avusturalyada yasiyorum. 3 ayliga turkiye[ye tatile geldim. Turkiyeye Avusturalya pasportumla giris yapdim ve tekrar avusturalya son olarak Tiflisi gezip ve Tiflisden ucak bileti ayarlayip Avusturayaya donmek istiyorum. Yanliz kafami karistiran bir sorun var. Tc kimligim kizlik soyismime. Ucacagim Avusturalya pasaportum evlilik adima. Gurcistana kizlik soyismime olan kimligimle kiris yapip evlilik soy ismime olan avusturalya pasaportumla cikis yapmada sakinca olurmu. Yani turkiyden girdim diye turkiyedende cikis yapmak zorundamiyim. Transit Avusturalya tiflisden ucmak benim icin daha kolay ve az masrafli olacak.e dubai’de yasiyorum.

  • Velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarması boşandığı eşinin muvafakatına bağlı değildir. Çocuğunuzla yurt dışına çıkabilirsiniz.

 52. Merhaba, 5 yıl önce Gurcistan da 10 lari trafik cezası yazdılar. Acelem olduğu için ödemeden çıkış yaptım. Önümüzdeki ay gitme durumum var, cezanın akıbeti e ilgili 150 lari olmuş yada zaman kaybından iptal olmuş olabilir gibi bilgiler var. Sizce Nne yapmam gerekir.

 53. Merhaba paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Biz kendi arabamız ile gideceğiz ama sınırdan geçirmeyi düşünmüyoruz. Sınır kapısının orada arabayı koyabileceğimiz otopark mevcut mu daha önce gittiğimizde caminin önü vardı ama hala izin veriliyor mu oraya bilginiz var mı? Bir de sınırı geçince minibüse binmeyi planlıyoruz fiyatlar ne kadardır?

  • Sınırda yoğunluktan dolayı araç park etmeye izin vermiyorlar. Yine de zorlarız derseniz şansınızı deneyin. Bence Hopa’da güvenli bir yer bulup aracınızı park edin. Hopa’dan dolmuşla sınıra gelip sınırın diğer tarafından dolmuşlarla Batum’a geçebilirsiniz. Dolmuşlar 5-7 TL civarındaydı en son.

 54. Kardeşim benim aracım 1995 model Toyota corolla ama şöyle bi duyum aldim 20 yaş altı araçla gurcistana geçişe izin verilmiyomuş ne kadar doğru oradanda Azerbaycan a gecmeyi düşünüyorum böyle birşey varmı bilgilendirirsen sevinirim şimdiden teşekkürler

 55. Gürcistan dan ceviz getirmek istiyorum bir giriş – çıkışta 10 kg alabileceğimi duydum doğrumudur. Yada sınır nedir kaç kg getirebilirim. Ve yasal sınır doğrultusunda hergün giriş çıkış yapıp getirebilirmiyim. Tşk

 56. Merhaba günübirlik turlarda kişi başı içki ve sigara getirme limiti nedir. Çok sıkı kontrol var. mı? Freeshoptan mı yoksa marketten mi almak mantıklı?

  • Limitler herhangi bir ülkeye çıkışla aynı.

   TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ
   1- Sigaralar 600 adet
   2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
   3- Puro 50 adet
   4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
   5- Pipo tütünü 250 gr.

   ALKOLLÜ ÜRÜNLER
   1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
   2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

   Market fiyatları duty free’den daha uygun. Herhangi bir marketten alışveriş yapabilirsiniz. Limitin fazla olması kontrol sırasında el konulmasına neden olur. O tamamen şansa bağlı bir durum.

 57. Merhaba Buğra Bey ben eşim 12.5 yaşında oğlum ve 3 yaşındaki oğlumla günübirlik bir gezi planlıyoruz ve size bir kaç sorum var cevaplarsanız çok sevinirim
  1.Büyük Oğlumun (12.5 YAS) yeni kimliği var ama fotosu yok sorun Çıkar mı
  2.Zorunlu araç trafik sigortası ile ilgili olan bölümde şunu anlayamadım gürcüye girerken yeni bir sigorta mı yaptırmamız gerekiyor ve gerekiyorsa ücreti kaç tl dir?
  acil cevaplarsanız sevinirim Bugra Bey

 58. Merhaba Buğra Bey ben eşim 12.5 yaşında oğlum ve 3 yaşındaki oğlumla günübirlik bir gezi planlıyoruz ve size bir kaç sorum var cevaplarsanız çok sevinirim
  1.Büyük Oğlumun (12.5 YAS) yeni kimliği var ama fotosu yok sorun Çıkar mı
  2.Zorunlu araç trafik sigortası ile ilgili olan bölümde şunu anlayamadım gürcüye girerken yeni bir sigorta mı yaptırmamız gerekiyor ve gerekiyorsa ücreti kaç tl dir?
  acil cevaplarsanız sevinirim Bugra Bey 🙂

 59. Buğra bey bir sorum olacaktı
  3. Zorunlu trafik sigortasını yaptırın
  Benim aracımın sigortası var yurt dışınà çıkmak için ayrı bir sigorta mı gerekiyor

 60. Bugra merhabalar kardesim şimdi ben gürcistandan baküye gidecegim türkgözü sınır kapısı yogun olurmu 7/24 acıkmı arabam opel insigna tüplü lakin tüpü yeni taktık ruhsata işlemiyorlar muayene vakti işlenecek sorun yasarmıyım her 2 kapıdada ve gürcistanda yaptıracagım sigorta ucreti ne kadar azeri kapısındada gecerlimidir saygılar

  • Türkgözü Sınır Kapısı, Sarp kadar yoğun olmuyor. Ruhsatta tüpün işli olup olmamasına bakılmıyor. Sorun olmaz. Sigorta ücretini Gürcü Larisi cinsinden bu yazıda belirttim. Azerbaycan’a araçla geçişte o sigorta geçerli değil. Orası için yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor.

 61. Kimlikte cepte taşındığından dolayı köşelerde katlanmalar hafif deformasyonlar mevcut soğuk damgada sorun yok aracımla geçmeyi düşünüyorum bu yüzden tolere edilebilir mi sizce ? Ehliyete baksalar falan ?

   • mahkumiyetiniz olmasa da, yargılama esnasında yurt dışı yasağı konmuş ise (özellikle fetö soruşturma ve kovuşturmaları sebebiyle birçok kişiye yurt dışı yasağı konuldu) kimlikle bile yurt dışına çıkamazsınız. en kolayı herhangi bir il nüfus müdürlüğüne gidip, pasaport bürodan yurt dışı yasağınızın olup olmadığını öğrenmeniz.

 62. selam,
  aracımla geçiş yapmayı planlıyorum binek bir araca sahibim araç kendi üzerime ruhsatlı ve ben kullanacağım
  eşim-kızım-ben hepimiz fotolu yeni kimliklere sahibiz ve ben yeni çipli ehliyete sahibim
  1- zorunlu Gürcü trafik sigortasından 30 GEL= 62 TL başka herhangi bir vergi veya ücret ödermiyim.
  2-Bazı yerlerde 500 GEL geçiş vergisinden bahsediyor bu uygulama hala varmıdır ?

  Saygılarımla

  • Iğdır’ın Ermenistan, Nahçıvan ve İran’la sınırı var. Nahçıvan ile Dilucu Sınır Kapısı’ndan bağlantısı var.
   Gürcistan ile herhangi bir sınırı yok bu şehrin. Gürcistan ile sınırı olan şehirlerimiz Ardahan ve Artvin.

 63. selamlar sevgili admin gürcistana geçerken 16 yaşındaki kızımı da yanıma almak istiyorum ancak anneleri vefat etti bende vekaletleri var yanıma vasi raporunu da götürmem gerekiyor mu

 64. Merhaba 3 yetişkin bir çocuk (Aile) Gürcistana gitmek istiyoruz. Orada tavsiye edeceğiniz gezilecek yerler var mıdır? Gürcistana geçmeden lariyi Türkiyeden mi almamız gerekir yada yanımızda nakit ne kadara kadar bulundurmamız gerekir?

 65. Selam anlattığınız herşey için öncelikle teşekkür ederim ben Türk vatandaşıyım eşim gürcü vatandaşı eşimin adına türkiyeden misafir plakalı araç alsak onunla Gürcistan’a geçebilme şansımız varmı. 2. Sorum eşimin ehliyeti yok birlikte gideceğiz şayet eşimin aldığı Türk plakalı araçla geçiş sorunu olmaz ise nasıl geçiş yapabiliriz. Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

 66. Selam. Ben Azerbaycandan. Benim arabam Mercedes Vita 8+1 Türkiyeye girişde dazvol denen toplu taşıma araçlarına talep olunan senet istenecekmi benim şuan yok. Aile olarak gidiyoruz. Nerden baka bilirim hangi arabalara kaç yerlik arabalara isteniyor o sened sınır geçitde? Bir cevap verirseniz sevinir. Allah azı olsun.

 67. Araçla çıkş için giriş çıkış formu gerekiyor demişsiniz bu formu nerden alıyoruz.sınırdan geçerken mi veriyorlar dolduralım diye?
  Bir de araç sigortası dediğiniz şey bizim türkiyede yaptırdığımız araç sigortasımı,yoksa yine giriş yaparken gürcistanın sigortasınımı yaptırıyoruz ekstra.

 68. Merhaba geçiş yapmadan Gürcistan para birimlerine çevirmemiz gerekiyor mu Türk liralarını ? Birde gittiğimizde sıra çok fazlaysa geri dönebiliyormuyuz yol müsaitmi?

 69. İyi günler kiralık araçla gideceğim için araçı sınır kapısında güvenli bir yere bırakabilir miyim acaba ? Yoksa hopaya filanmı bırakmam gerekiyor. Hopaya bıraktım diyelim otobüsler kaç saate kalkıyor bilginiz var mı acaba ?

 70. ŞİRKETE KAYITLI ÖZEL ARACIMLA BATUMA GEÇMEK İSTİYORUM. ŞİRKETİMDE MÜDÜRÜM VE İMZA SİRKÜLERİM RESMİ GAZETEM VAR. VEKALETE İHTİYAÇ VARMIDIR.

 71. Batumdan donuste trafik sigortam yok diye 100 lari ceza yazdilar.odeme yapmadan sinirdan gectm.bu cezayi ne sekilde odeyebilirim.ardan 3 ay gecti.ceza artmis midir

 72. Merhaba biz tur ile batuma gideceğiz. Benim bir kaç piercingim var yeni yaptırdım ve çıkarabilme ihtimalim yok. Sınır da çok sıkıntı yaratırlarmı yoksa açıklarsak el dedektörüyle arayıp geçişe izin verirler mi?

 73. MERHABA ADMİN BU AYIN İÇİNDE BATUMA 3 ARKADAŞ GİTMEK İSTİYORUZ YENİ ÇİPLİ KİMLİĞİMİZ YOK ESKİ KİMLİKLERLE KAPIDA SIKINTI YAŞARMIYIZ?

 74. Araç eşimin adına ve batuma geçmek istiyoruz..Eşimin ehliyeti var ama araba sürmeyi bilmiyor.Yanımda olacagı için vekalet almam gereklimi eşimden…Bi sorumda 6 yaşindaki oğlumun kimliği fotoğraflı..fakat 3 yaşı daki oğlumun yeni tc kimliği fotoğrafsız sorun olurmu?

 75. merhaba ben aracımla batuma geçmek istiyorum kimlikte sıkıntı yok ama ehliyet biraz yıpranmış sıkıntı olurmu ? gün içinde iki defa giriş çıkış yapılırmı ?

 76. Merhaba bahsettiğiniz bütün resmi şartlar türkgözü sınır kapısındada aynımı. Araçla geçmek içinFarklı bir prosedür varmıdır. Birde aracımı orada bakıma koyup birkaç gün sonra yeniden almaya gitsem sorun olurmu. Yani arabayı oraya bırakıp dönmek sorun olurmu

 77. Merhaba batuma araç la yapılan geçişlerde turkiyedeki gibi otopark varmı kiralık araçlarda eğer araç kiralama şirketi adına değilde başka birinin adına ise vekaletname gerekiyormu yoksa yurt dışına çıkmasında bir sakınca yoktur gibi bir yazı almak yeterlimi

 78. “araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.” diye yazmışsınız bu yazı yeterli olmaz mı?

 79. Merhabalar hocam haftaya batuma gidmeyi dusunuyoruz.aracimizla gidecegiz esim ve 4 yasinda bi kizm var.kizimin kimliginde fotograf yok bunda bi skinti olurmu.

 80. Merhabalar
  Bu gürcü araç sigortasını istanbuldaki sigortacılarda yapabiliyomu sınırda yaptırmak vakit kaybı olurmu bayramda çok kalabalık oluyomuş

 81. Merhabalar araç kendi adıma kayıtlı ancak tüplü herhangibir problem olur mu ve arkadaşın kimliği 2005 tarih foto biraz eski bi problem olur mu ?
  Şimdiden teşekkür ederim

 82. merhaba,

  araba ile batuma giriş yapacağız. araba üzerimde olmadığı için vekelatname çıkardık. ancak bazı arkadaşlar vekaltnamenin gürcüce tercümesi gerekiyor diyor? bu konuda net bilgisi olan var mı?

 83. Merhaba bizde bayramdan sonraki hafta içinde günübirlik gitmeyi düşünüyoruz. Sarp kapısından Batum’a ulaştıktan sonra Artvin’e geçmek istiyoruz. Haritalarda Batumdan Artvine Borçka üzerinden ulaşan yaklaşık 35 km. daha kısa bir yol öneriyor. bu yol üzerinde sınır kapısı var mıdır ve dönüş için burayı kullanabilirmiyiz?

 84. merhaba giderken sınır kapısından batuma girip ordan tiflise geçip dnerken tiflisten uçakla gelebiliyor muyuz yoksa oraya girdiğimiz gibi mi çıkmamız gerekiyor.
  gidiş dönüş uçak pahalı olduğu için giderken otobüüsle dönerken tiflisten uçakla gelmeyi düşünüyorum 500 tl civarı karı oluyor bilginiz var mı

 85. İyi günler eşim yabancı vatandaş Türkiye de onun adına yabancı plakalı araç alıp batumda plakasını degistirebilirmiyim vizesini yenileyebilir mıyım bilen varsa yorum yapsın lütfen

 86. Öncelikle verdiğiniz emek için teşekkür ederim.
  2018 ramazan bayraminda geçmeyi düşünüyorum
  Yoğunluk nasil olur?
  Hangi saatlerde geçmeyi önerirsiniz?
  Bir de karşıdan bizim tarafa geçiş de cok yoğun oluyor mu?

 87. Merhaba 1 kişinin nüfus cüzdanı arkasında 2005 yenileme tarihi ama soguk damgası ve kaplamasında sorun yok 4 kişi gidiyoruz bir sorun yaşarmıyız

 88. Merhaba yazın tur ile batuma gideceğiz günübirlik giriş yapıp çıkılacak belirtiğiniz miktarlarda alkol ve sigara alabilir miyiz. Yoksa 3 gün kalma şartı mı var. Bilgi verebilir misiniz?

 89. merhaba araba arkadaşın üzerine kayıtlı yanlız ehliyeti yok aracı şoförü olarak ben kullanacağım gümrükte bir sorun çıkar mi?

  • İşyerinden ne için belge alacağınızı anlamadım. Türkiye’de ne sigortası yaptırdığınızı da bilmiyorum. Gürcistan’a geçişlerde 1 Mart’tan itibaren Gürcistan’da geçerli araç sigortası yapılması gerekiyor. Yaptırdığınız sigorta Gürcistan’ı kapsıyorsa bir daha sigorta yaptırmanıza gerek yok. Yeşil sigortayı kastediyorum.

 90. Merhaba Ben Turk vatandasiyim uzerimde Belarus plakali arac var.arac benim uzerime.Gumruk kapisindan aracimla Gecerek aracla birlikte 1 yil kalabilirmiyim gurcistanda?

 91. merhaba bundan 4 yıl once gecıs yapmak ıstedık ama cocugumuz vardı 1,5 yasında kımlıgınde resım yok dıye bıze gecıs ıznı verıldı bu sene gıtmeyı dusunuyoruz aynı sıkıntı varmı acaba cocuk nufus cuzdanında resım olması sartmmı ıstanbul ordu yapıcaz tekrar oraya gıderız gecemeyız dıyor esım onca yol gıdıp donduk tekrar aynı seyı yasarmıyız
  yardımcı olurmusunuz bu konuda

 92. Ben eşim ile beraber Batum’a gitmek istiyorum.araç ruhsatı eşimin üzerine. hangi evrakları hazırlamam gerekiyor.eşimin ehliyeti yok aracı ben kullanıyorum. Kimliklerimiz yeni. Noterden vekaletnamemi almam gerekiyor. Bunun dışında hangi evraklar gerekiyor . Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

 93. Merhaba! Ben Rusya’dan Gürcistan’a giriş yapmak istiyorum. Sınır kapısından kimlikle ya da vizesiz geçiş sadece Türkiye tarafından mı mümkün, yoksa aynı işlemler Rusya tarafından girerken de geçerli mi?

 94. Merhaba benim benim bazı ilaçları raporlu ilaçlarım var İlaçlarımla birlikte raporlarımı da yanıma alırsan sınırda bana 1.01 şey yapılabilir mi çünkü şeker ilacı kalp ilacı gibi ilaçlarım var ev bir hayli fazla raporlu hepsi de bir problem olabilir mi

 95. İyi günler ben marttan önce sık sık batuma gidiyordum fakat bu sigorta zorunluluğundan sonra hiç gitmedim. Kontrole denk gelen oldu mu? Yaptırmazsak en kötü 100 lari mi vereceğiz? Riske değer gibi görünüyor. Marttan sonra giren bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

 96. Sarptan 16 nisan 2018 de çıkış yaptım.Türk tarafındaki görevli polislere araçla batuma geçişi sorduğumda ,gürcistan tarafının aracınıza sigorta için 100 Tl karşılığı 70 ları alındığını söyledi lütfen bunu araştırınız.

 97. Merhaba , 1 Mart 2018 den itibaren araç ile geçişlerde Gürcistan’ da da zorunlu trafik sigortası yaptırmanız mecburidir , otomobil için 15 günlük sigorta yaklaşık 50 TL .

 98. Merhabalar; Benim limited şirketim var araç şirket üzerine kayıtlı 3 ortak aile şirketi Şirket yetkilisi ve Müdürü sadece benim Aceba imza sirküleri gibi evraklar ile Batum a geçebilirmiyim Yoksa kendi kendime vekaletname vermiş olacağım Teşekkürler

 99. Merhaba bende bu yaz ablamın aracıyla Batum’a gitmeyi düşünüyorum vekaletim var ancak aracı almaya satmaya vekalet ekstra olarak yurt dışı içinde çıkış vekaletimi gerekli

 100. Anladim tsk ederim peki son bir sorum olacak ben kiralik aracla gidecegim arkadasim yazi yazacak yurt disina cikisinda problem yok diye ve imzaliyacak kase vuracak bu yeterli olurmu birde giderken hediyeler goturcem orada arkadasim var tifliste bu carsamba yola cikacam gurcu polisi sorun cikariyormu acaba gurci gecisinede para oduyormuyuz

 101. Yani ben dort gun kalacagim onumuzdeki hafta gitmek istiyorum istanbuldan arkadasim var tifliste araba kiralik arac onun icin yazi alacagim sorun yok ama arac icinde gecis parasi aliniyormu

 102. Anladim cok tesekkur ederim.
  Yeni kimlik basvurusu yaptigim için eski kimliğimin iptal olma ihtimali var mi bununla ilgili bi bilginiz var mi.Ayrica agri kesiciye izin var mi ya da herhangi bi ilaca para cezasi falan veriyorlarmis dogru mu

 103. Merhaba.Biz 250 kisilik bir turla batuma gideceğiz 250 kişinin içinde sadece 1 kac kisinin kimligi eski ve kalabalık oldugumuz için polislerin sorun cikaracagi söyleniyor öyle birsey olabilir mi ayrica ben yeni kimlige basvurdum ve elime ulasmadi hala eski kimligin artik gecersiz mi oluyo yenisi gelen3 kadar kullanamayacak miyim yardımcı olur musunuz?

 104. Merhaba Bu gecıslerde gurcu polisi nin sıkıntı cıkardıgı söyleniyor dogru mudur aracın içine eroin atıp sulu duruma dusuruyolarmıs?

 105. Arkadaşım Abd den telefon getircek bana ama telefonu pasaporta kaydettirmem gerekiyomuş. Pasaport sahibinin son 4 ay içinde yurt dışına giriş çıkışı olması gerekiyomuş. Gürcistana pasaportla girip çıksak işe yararmı?

 106. Araçla batuma geçişlerde araç benim adıma değilse vekaletname gerekiyor peki vekaletnamenin onaylı tercümesi lazım mı?Lazımsa nerden tercüme ettirebilirim?

   • merhaba
    mfa.gov.tr dışişleri bakanlığı web sayfasında gürcistana araçla seyahat konusunda şu şekide yazıyor :

    6. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımız adlarına kayıtlı araçlarıyla Kara Hudut Kapılarından Gürcistan’a seyahat edebileceklerdir. Ancak, vatandaşlarımızın kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek istemeleri halinde, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekecektir.

    siz, tercümeye gerek yok dediniz. Hangisi geçerlidir ? Sınırdan geri dönmeyelim ?

 107. Bana, sadece kimlikle seyahat edebilmenin harika huzurunu yaşatan ülke. Hiçbir şey bilmeden gidip mağdur olmadan geri dönmüştüm. Zaten çok fazla Türk olduğu için kendinize soru sorabilecek birini bulmanız çok zor değildi.

 108. Ben de yaklaşık 2 yıl önce, Hopa-Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a kara yolu ile geçmiştim. Herhangi bir sorun yaşamadan kolayca geçiş yapmıştım. Günübirlik bile Batum’a gidip dönülebiliyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz