Türkiye’den Yunanistan’a Karayoluyla Yolculuk Etmek İçin Gerekenler

Kendi arabanızla seyahat etmenin rahatlığı bir başka.

İstediği rotayı çizerek, istediği her an durup, istediği kareyi ölümsüzleştirebilmek, gerekirse kalacak yere bile para vermeden bir tatil gerçekleştirmek için…

Türkiye’yi karayoluyla Avrupa‘ya bağlayan iki ülkeden biri olan Yunanistan‘a geçiş için gerekli belgeleri hazırlamak şart. Belgeleri tamam olan ve kısıtlı gıda maddeleri taşımayan araçlarla Yunanistan’a giriş yapmak mümkün.

ipsala kipi (1) ipsala kipi (2) ipsala kipi (3)

Türkiye’den Yunanistan’a Pazarkule ya da İpsala sınır kapılarından doğrudan karayoluyla ya da Ege kıyılarındaki adalardan (Sakız, Midilli, Sisam, Rodos, Kos, Girit, Meis) feribot aracılığıyla geçilebiliyor.

İpsala sınır kapısına Edirne’nin İpsala ilçesi üzerinden ve İstanbul yönünden gelecekler için Tekirdağ istikametinden geçilerek ulaşılırken, görece daha az görevlinin çalıştığı ve çok sık biçimde kullanılmayan Pazarkule sınır kapısına ise Edirne şehir merkezinden ulaşılabiliyor.

ipsala kipi (4)

Gerekli belgeler

Avrupa Birliği (AB) üyesi Yunanistan Türkiye’den kendi ülkesine motorlu araçlarıyla girecek turistler için belli kriterleri sağlamalarını istiyor.

Öncelikle geçerli bir pasaport ve pasaport türünüze göre geçerli Schengen vizesi (yeşil, gri ve diplomatik pasaportlar vizeden muaf),

* Uluslararası ehliyet (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’ndan alınıyor)

1 yıllık geçerliliği olan uluslararası ehliyetin bedeli 373,33 TL. Uluslararası ehliyet başvurusu için 2 adet fotoğraf ve ehliyetin aslı gerekiyor ve başvurudan kısa bir süre sonra hemen teslim ediliyor. (TC kimlik numarası ehliyette yazmıyor ise kimliğin aslı veya fotokopisinin ibrazı isteniyor) Bir yıl uzatmak isteyenler ise 200 TL ödüyor.

ipsala kipi (5)

* Yeşil Kart, Yeşil Sigorta, Uluslar Arası Trafik Sigortası

Yeşil Kart veya Yeşil Sigorta olarak bilinen Uluslararası Trafik Sigortası da zorunlu evraklardan bir tanesi. Yurt dışında olası bir kazada, aracınızın karşı tarafa vereceği zararı karşılayan zorunlu bir sigorta.

Araç ruhsatınız ve trafik poliçeniz ile Turing’den yaptırabileceğiniz gibi, diğer tüm sigorta şirketleri ve acentelerinden de yaptırabilirsiniz.

Ücretler: 15 günlük (63,30 Euro) 1 aylık (79,13 Euro) 3 aylık (142,42 Euro) 5 aylık (205,73 Euro) 6 aylık (237,38 Euro) 1 yıllık (316,50 Euro)

Bu iki zorunlu belge dışında seyahatiniz sırasında yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle kişisel sağlık sigortası da yaptırabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti ehliyetleri henüz AB standardında olmadığından uluslararası ehliyete ihtiyaç duyuluyor. Ancak yaygın şikayetler Yunanistan’ın bu belgeyi talep etmesinden çok Turing Kurumu’na para kazandırabilmek adına Türk gümrük memurlarının bu uygulamanın zorunluymuş gibi bir algı yaratmaya çalıştığı yönünde. Yeni tip ehliyetlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren dağıtılmaya başlamasıyla bu sıkıntı sona erdi. Yeni ehliyet nasıl çıkartılır için tıklayın.

ipsala kipi (6)

Yunanistan seyahatimizde İpsala’dan henüz çıkış yapmadan Türk gümrük görevlisinin ilk sorduğu soru “uluslararası ehliyetiniz var mı?” oldu. Yunan gümrük görevlisi bize soru sormadan pasaportlarımızla beraber uluslararası ehliyetimizi uzattığımızdan Yunanistan’ın bu konuda ne kadar sıkı davrandığı konusunda detay bilgimiz olamadı.

Ancak sınırdan geçiş yapan bazı sürücüler bu durumun Yunanistan tarafından politikaya dönüştürüldüğü, Bulgaristan’dan geçişlerde Türkiye Cumhuriyeti ehliyetlerinin geçerli olduğunu belirtti.

Sınır geçişinde en önemli belgenin yeşil sigorta olduğunu ve Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya sınırlarından her geçişimizde bizden istenen olmazsa olmaz belgenin yeşil sigorta olduğunu yaşayarak deneyimledik.

  1. Sezgin Üzen says:

    1 Ocak’ta başlayan yeni ehliyetle bu sorun da ortadan kalktı. Gönül rahatlığıyla yeni ehliyet ve yeşil sigorta ile Yunanistan’a geçiş yapabilirsiniz.

  2. Memur tuning para kazansın diye değil, her nöbet en az 5 kişi Kipi’den geri çevrilip mağduriyet yaşıyor diye söylüyor, bilginiz olsun.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.