Türkiye’nin Kalbi Ankara’da Gezilecek Yerler

0
55

İlk yerleşimlerin Tunç Çağı’na kadar uzandığı bilinen Ankara, Türkiye’nin başkenti olup tarihi, kültürel ve turistik açıdan birbirinden çekici pek çok destinasyona ev sahipliği yapıyor. Anadolu’nun birçok şehrine yakın olmasının yanı sıra bürokrasinin merkezi olmasıyla ünlü olan Ankara tarihsel süreçte de Hitit, Pers, Lidya, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent.

Her iki özelliği sayesinde de turistler için mutlaka görmeleri gereken mekânlardan oluşan uzun bir Ankara gezilecek yerler listesi çıkarılabilmektedir. Türkiye’nin başkenti yılın her döneminde yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret ediliyor.

Anıtkabir

Ankara’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında kuşkusuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi ikâmetgahı olan Anıtkabir gelmektedir. Çankaya ilçesinde yer alan Anıtkabir, 1953 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Ulu Önder Atatürk’e yakışır niteliklere sahip olan yapı kompleksi, manevî açıdan ziyaretçilerine huzurlu ve özlem dolu anlar yaşatmaktadır. Bünyesinde pek çok tarihi eser, belge ve fotoğrafın sergilendiği Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’de yer almaktadır.

Ankara Kalesi

Başkentin tarihi cazibe merkezleri arasında öne çıkan Ankara Kalesi, Altındağ ilçesine yer almaktadır. MÖ 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kale, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde aktif olarak kullanılmıştır. Şehir manzarasını panoramik bir şekilde ziyaretçilerine sunan Ankara Kalesi, otantik atmosferi ile ünlüdür. Çevresinde keyifli vakit geçirilebilecek pek çok kafe ve çay bahçesi bulunmaktadır. Şehrin geçmişine ışık tutan kalenin karşısında hizmet veren Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara Kalesi gezileri sırasında ziyaret edilebilmektedir.

Güvenpark

Ankara’nın merkezi olarak bilinen Güvenpark, Çankaya ilçesine bağlı Kızılay Meydanı’nda yer almaktadır. 25 bin metrekarelik alana yayılan parkta yeşil ağaçlar, süs havuzları ve çocuk parkı bulunmaktadır. Şehir kalabalığından kısa süreli de olsa uzaklaşabilme imkanı sunan Güvenpark, bünyesinde yer alan tarihi anıtı ile ünlüdür.

Hacı Bayram Camii

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Ulus semti sınırları içerisinde yer alan Hacı Bayram Camii, 1428 yılına tarihlenmektedir. İnşa edildiği dönemde zaviye olarak kullanılan yapı, zamanla camiye çevrilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. İki şerefeli minaresi bulunan Hacı Bayram Camii, ahşap süslemeleri, mimarisi ve türbesi ile şehrin inanç turizmi kapsamında öne çıkan destinasyonlarından biridir.

Mogan Gölü

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü, şehrin ünlü doğal güzelliklerinden biridir. Zengin flora ve faunasının yanı sıra pek çok kuş türüne ev sahipliği yapması ile ünlüdür. Çevresinde günübirlik ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebileceği büyük bir sosyal tesis bulunmaktadır. Yürüyüş, piknik, manzara seyri ve olta balıkçılığı gibi aktivitelere uygun niteliklere sahiptir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi 

Tarih, ve arkeolojik geziler kapsamında Ankara’nın en popüler yerlerinden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Paleolitik Dönem’den günümüze dek Anadolu’ya egemen olan uygarlıklara ait önemli eserler kronolojik bir şekilde sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine açılan müze, ziyaretçilerin Anadolu’nun tarihine kısa bir yolculuk yapabilmelerini sağlamaktadır.

Hamamönü

Kendine has otantik yapısı ve tarihi konaklarıyla ünlü olan Hamamönü, Ankara’da gezilecek yerler arasında öne çıkan bir destinasyondur. 19. yüzyılda inşa edilen konakların yenilenmesiyle birlikte turizme kazandırılan Hamamönü, dar sokakları ve nostaljik havası ile ziyaretçilerine farklı bir gezi deneyimi sunmaktadır. Bünyesinde Ankara gezilerine mola verilebilecek birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Kuğulu Park

Geçmişte kavaklık bir arazi olan Kuğulu Park, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ortasında büyük bir havuz bulunan park adını, ev sahipliği yaptığı kuğulardan almaktadır. Yeşil ağaçların arasında sıralanan banklarda oturabilen ziyaretçiler, şehrin günlük koşuşturmalarından uzaklaşabilmektedir. Günümüzde sit alanı olarak koruma altına alınan Kuğulu Park’ın girişinde Tunalı Hilmi Bey heykeli görülebilmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen geniş bir arazi üzerine kurulan Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında açılmıştır. Türkiye’de tarımın gelişmesi kapsamında öncü niteliğinde olan destinasyon, günümüzde büyük ölçüde rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır. İçerisinde Atatürk Evi, Saat Kulesi ve Gazi Orman Çiftliği gibi görülmesi gereken yerlerin bulunduğu çiftlik, özellikle ilkbahar aylarında şehrin en gözde destinasyonlarından biri olmaktadır.

Önceki İçerikBir Seyahat Blog Yazarı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey
Sonraki İçerikEvde Kolay Amerikan Kurabiyesi Tarifi (American Cookie)
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz