Tutkusunu Mesleğe Çevirdi Profesyonellere Rehber Oldu

Ozkar-Sarp

Uzun yıllar boyunca yurt içi ve yurt dışına tur düzenleyen tur operatörlerinde farklı pozisyonlarda çalışan Sarp Özkar, kurucusu olduğu Only Travel Marketing ile turizm sektörünün oyuncularına yol gösteriyor.

Sarp Özkar, yıllarını turizm sektörüne vermiş bir isim. 25 yıl boyunca yurt içi ve yurt dışına tur düzenleyen tur operatörlerinde farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra marka yönetimi, stratejik iletişim danışmanlığı ve turizmde medya iletişimi konuları üzerine yoğunlaşmak üzere Only Travel Marketing’i kurdu. Hem işi hem de gezmeye olan merakı nedeniyle sık sık seyahat etme şansı bulan Özkar, güçlü marka algısının turizm sektörünün oyuncuları için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor.

Ozkar-Sarp
Sarp Özkar

Seni çok kısa tanımak istesek?

1975 yılında İstanbul’da doğdum. Evli ve 2 erkek çocuk babasıyım. 7-8 yaşlarımda Rumeli Kavağı’nda sattığım su, limonata ve hanımlar için kolye, küpe, bilezik işini saymasam da çok erken yaşlarda çalışmaya başladım diyebilirim. 1991-1993 arası bilgisayar oyunları satan kuzenimle ortak açtığımız bir dükkan ile ticarete atıldım. İngilizce oyunları Türkçeleştirme, oyun – bilgisayar malzemeleri satma ve bilgisayar tamiri konularında hizmet verdik. 1993’te o dönem Türkiye’nin en büyük yurtiçi turizm şirketlerinden İremtur’da önce Transfer elemanlığı ve sonrasında tur liderliği yaparak turizme adım atmış oldum.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

1997’de ilk yurtdışı seyahatimi yaptım. O dönemde İtalya’ya charter uçak kaldıran 2 firma vardı, Allegro Tur ve Astro Turizm. Ben Astro Turizm’de hem satış hem de operasyonlardan sorumluydum. Astro sayesinde bir 29 Ekim turunda Venedik’i ilk görüşümde, çok etkilenmiştim. Sonrasında aynı şehre aynı heyecanı bir daha hiç o denli güçlü duyamadım. Büyülenmiştim Venedik’i ilk gördüğümde ve ardından günübirlik Floransa’yı da görünce, önce çevresindeki şehirleri, sonra da komşu ülkeleri merak etmeye başladım. her ziyaret ettiğim ülkede, acaba bunun yanındaki ülke nasıl diye bir düşünce beni düzenli olarak dürtmekteydi. Ben de çalıştığım sektörün nimetlerinden faydalanıp, çılgınca gezeyim bari diye düşündüm ve uyguladım.

Sarp-Ozkar

Uzun yıllar turizm profesyoneli olarak çalıştın ve sonunda kendi şirketini kurdun. Only Travel Marketing’in kuruluş hikayesinden bahseder misin? 

Dile kolay çeyrek asır, tam 25 sene, yurtiçi ve yurtdışına tur düzenleyen tur operatörlerinde çalıştım. Sırasıyla yurtiçinde transfermenlik ve tur liderliği, yurtdışı turlar departmanında, satış, operasyon, vize, acenteler sorumluluğu ve pazarlama yaptım. Bu saydıklarımın vize hariç tamamında departman yöneticiliği görevlerini de ifa ettim. Yani uzun süre hem personel, hem de aynı işlerin müdürü seviyelerinde görevler aldım. Çalıştığım tur operatörlerinin hemen hepsi Türkiye’nin en büyükleri idi. Sırasıyla; İremtur, Astro Turizm, Tur Dünyası, Asya Tur, Club İrem Tur ve son olarak da Prontotour. 4 sene emek verdiğim İremtur dışında, en çok faydamın dokunduğu ve bana da aynı oranda kişisel gelişim anlamında faydası olan Prontotour oldu. İşe başladığımda çok çok az kişi tarafından tanınan Prontotour’u, başta yönetim kurulu başkanı vizyoner insan Ali Onaran ve ekip arkadaşlarımızla birlikte, Türkiye’nin yurtdışı turlarında lider tur operatörü konumuna getirmeyi başardık.

Prontotour’daki çalışma dönemimin son 2 senesi tekrara düşmeye başladı, her ne kadar o şirket için değerli bir çalışan olduğumu bilsem de artık eskisi kadar katkı yapamayacağımı hissetmeye başladım. Bunu yönetim kurulu başkanımız ile de zaman zaman paylaştım ve son 2 sene birlikte çok güzel işler başarmış olsak, ödüller de alsak, beni tatmin etmeyen bir şey vardı. Bir gün, seyahat yazarı ve instagrammer arkadaşlara bir gezi organize ettim ve o gezide tanıdığım arkadaşlar beni çok şaşırttı. Sonrasında onların da birlikte çalıştıkları kişiler ile aynı ortamlara girmeye başladım. Gördüm ki, aslında hayatı sen istediğin şekilde kurmalısın… Her sabah 9’da işe gitmek, kapıdan girer ve çıkarken parmak okutmak veya bugün nerede olup, ne yaptığını raporlamak bana son derece ters gelmeye başladı. Oysa ki 22 sene boyunca SGK’lı bir çalışan olarak bunlara alışıktım ancak o an o kadar gereksiz geldi ki anlatamam. Herkes sana bey diyecek makamına hürmet edecek, önünde ceketini ilikleyecek kapını vurup içeri girecek, Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yönetici olacaksın ama sen seyahat bloggerı kadar para kazanacaksın. Üstelik seyahat yazarı arkadaş bugün Cafe’de, yarın çimlerin üzerinde çalışacak sen anlamsız toplantılara girip, bilip bilmemen gereken her şeyin içinde olacaksın. Pişman mıyım, tabii ki değil. Her şeyin bir zamanı olduğuna inanıyorum, demek ki benim de zamanım 2 sene önce o aydınlanma ile gelmiş. Yine bir gün ofise bu düşünceler ile gelmişken, karşı duvarıma yaptırdığım bir plazanın devasa penceresinden Manhattan manzarasına bakarken, o pencerede bir ışık belirdi. Sanki çık dışarı ve bir daha asla dönme diyordu. Bu kesin bir işaret diye düşünürken, kısa zaman içinde biri çok sıradan, biri de ne zaman olsa canımı sıkacak türden ve çözümü bende olmayan bir sorunla karşılaşınca, evet budur dedim… İçimdeki o ferahlama istifamı kolaylaştırdı.

Sarp-Ozkar-Travel-Marketing

Turizm sektöründe Prontotour’da 12 yıl boyunca Satış Müdürlüğü beraberinde Pazarlama Müdürlüğü de yaptığımda, gördüm ki sektörde pazarlama konusunda ciddi bir eksiklik var. Büyük şirket sahipleri, sadece tur operatörleri de değil, otelciler ve havayolları dahil herkes, şu yaptığın işleri bizim şirkete de uyarlasan demeye, beni açık çek teklif edip transfer etmeye çalıştıklarında anlamıştım kendi işimi kurmam gerektiğini. En başarılı alan pazarlamanın da içinde önemli bir tamamlayıcı niteliğindeki marka yönetimi, stratejik iletişim danışmanlığı ve turizmde medya iletişimi konuları üzerinde yoğunlaşmak üzere Only Travel Marketing’i kurdum.

Only Travel Marketing neler yapıyor?

Sadece Turizm sektörüne hizmet veriyor ve diğer sektörlerden gelen hiçbir talebi kabul etmiyor. Benim uzmanlığım turizm ve pazarlama çünkü. Medya iletişimi, marka yönetimi ve müşteri temsilciliği konularında deneyimli kardeşim ve kuzenimden oluşan çekirdek bir kadromuz var. Medya iletişim hizmetlerinin yanı sıra, sosyal medya yönetiminden, kreatif reklamlara, kurumsal malzemelerin yapımından, satış-call center eğitimleri, operasyonel eğitimler, organizasyonlara kadar pek çok destek verebiliyoruz.

Turizmle uğraşanlara bir pazarlama yöneticisi olarak önerin ne olur?

Turizm sektöründe çalışan markaların halen medya iletişim hizmeti almayanları var. Ve bunu gereksiz bir masraf görenlerin olması çok şaşırtıcı. Sektörde bazı şirketler reklamı verir, satışımı yaparım düşüncesinde. Bu maalesef vizyonu son derece açık, ileri görüşlü olması gereken bir sektör için iç acıtıcı bir durum. Evet reklam da reklam verilecek mecralar da çok değerlidir bunun aksini söylemiyorum. Ancak pazarlama 360 derece yapılmalı, marka konumlandırmasına giden yolda pazarlamanın en güçlü unsurlarından biri olan Medya iletişimi de yıllık belirlen stratejiler paralelinde yürütülürse, daha hızlı markalaşma ve en önemlisi sektörde doğru konumlandırma sağlar. Konumlandırma doğru olduğunda ise aynı reklamı rakipler çıksa dahi, marka algısı yüksek şirket daha pahalı satıyor olsa da önce satan olur. Evet satış yapmak çok şeydir, ancak güçlü bir marka algısı olmadan bir gün tükenmeye mahkumdur. Güçlü marka algısı hem satışı zaman içinde arttıran bir unsur, hem müşteriye güven aşılayan bir faktör, hem de şirketi satarken değerini en üst seviyelere çıkaran önemli bir sebep.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Kapadokya, Kekova-Simena ve Selimiye-Bozburun
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Sri Lanka, Kuzey Avrupa Fiyortları ve Kenya
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: 20 yıl önce Venedik
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: İçine gemi bileti de dahil ise Patagonya veya Kuzey Kutbu
En son seyahat ettiği yer: Londra, Berlin, Ruanda

[/button]

Only-Travel-Marketing

Son olarak söylemek istediklerin?

İster otel zinciri veya vizyoner bir butik otelci, ister havayolu, isterseniz tur operatörü veya seyahat pazarlama portalı olsun, Medya iletişim hizmetlerini, reklamı aynı paralelde yürütmek ve marka konumlandırmasını doğru yaparak, rakiplerinden ayrılmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki her şeyi yapan değil, bir işte uzman olanın ve o işte uzman olduğu konusunda tüketici ile paydaşlar tarafında güçlü algıları bulunan şirketin ürünleri satılır. Ve o şirketler markalaşıp, yıllarca karlılığını düşürmeksizin çalışmaya devam ederler. Turizm sektöründe PR hizmeti almak isteyen profesyoneller, herhangi bir PR ajansı ile çalışıp da turizmin ne olduğunu, turizmin terminolojisini ve kendi ürünlerini defalarca anlatıp, onları bir partner olarak kabul edebilirler. Veya sektördeki profesyonel arkadaşımız bizim gibi bu sektöre 25 senesini vermiş ve turizmciyi en iyi anlayan, turizmi en iyi bilen PR ajansı ile çalışabilir. Tıpkı değerli müşterilerimiz MSC Cruises, Neredekal.com ve Singapore Airlines’ın yaptığı gibi. Ve bizimle çalışmış, çalışmaya devam Turizm Tanıtma ofisleri gibi.

  1. İnsanlara reklamın ve medya iletişiminin önemini anlatmak gerçekten çok zor. Bunu boşa harcanan para ve zaman kaybı olarak gören insan sayısı çok fazla.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.