Tuvaletsiz Evleriyle Viyana

0
1253

Avrupa’da Türkler deyince; Berlin, Brüksel, Paris, Zürih gibi kentlerle beraber anılıyor ismi Viyana’nın. Osmanlı’da Beç denilen Viyana’da hatırı sayılır bir Türk nüfusu var. Komşu başkentlerinden Bratislava, Budapeşte ve Prag’la olan yakın konumu bölgeyi gezenler için ciddi bir avantaj sağlıyor.

Avrupa’nın dondurucu soğuklarına çok az bir süre kala, havalimanları ve yollar karlarla kapanmadan sadece bir hafta önce o soğuğun gelişini iliklerimizde hissederek Viyana sokaklarına atıyoruz kendimizi.

Uzun yıllardır Viyana’da yaşayan Türk asıllı Avusturya vatandaşı akademisyen rehberimizin anlattıkları oldukça garibime gidiyor.

Macaristan Çek Avusturya 961

Evlerde Tuvalet Yok

Avusturya’ya 70’lerden itibaren yoğun olarak göçle gelen Türkler sayesinde evlerinin içinde tuvalet olmayan Avusturyalıların evlerine tuvalet gelmiş. Avrupalıların burun kıvırdıkları Türkler bir başka deyişle medeniyet getirmişler bu coğrafyaya. Kent merkezindeki evlerin %80’e yakını belediye mülkiyetinde sosyal konut bazlı olarak kiraya veriliyormuş. Bu yapıların içlerine sonradan eklenen tuvaletler yokken, Avusturyalılar ortak tuvaletleri kullanıyorlarmış. Türkler evleri kiralamaya başladıklarında tuvaletlerin olmadığını görünce şaşırıp kendi çabalarıyla oturdukları evlere tuvaletler eklemeye başlamışlar. Bunu gören Avusturyalılar zaman içerisinde aynı alışkanlığı benimsemişler. Bugün Avrupa’nın en önemli başkentlerinden olan ve sanat, opera gibi kavramlarla anılan Viyana’da evler tuvaletli ya da tuvaletsiz gibi isimlerle kiraya çıkarılıyor. Doğal olarak tuvaletli evlerin fiyatları tuvalet olmayanlara göre daha yüksek.

2 Milyonun 250 Bini Türk

2 milyonluk nüfusu ile bölgenin kalabalık başkentlerinden olan Viyana’da 200 bini artık Avusturya vatandaşı olan, 250 bin Türk yaşıyor. Osmanlı korkusunun bir türlü yok olmadığı Avusturya, Türklerin Avrupa Birliği üyeliğine şiddetle karşı çıkan ülkelerden biri. Aynı zamanda Türklerin kendi topraklarına dönmeleri gerektiğini düşündüğünü belirtenlerin sayısı da ortalama bakımından diğer ülkelere göre bir hayli yüksek.

Macaristan Çek Avusturya 960

Türkleri Sevmiyorlar

Sokakta adres tarif etmesini rica ettiğimiz yaşlıca Avusturyalı çiftle çok güzel bir diyalog kurduktan sonra birbirimizi iltifatlar edip, teşekkürlerimizi sunup yolumuza gidecekken çiftin nereli olduğumuz sorusuna verdiğimiz “from Turkey” yanıtı ile yüzlerindeki o değişimi hayatım boyunca unutamayacağım. Avusturyalılar Türklerden nefret ediyorlar demek belki ağır kaçabilir ama bizleri sevmediklerini ya da yaygın olarak bildikleri Türklerden hoşlanmadıklarını anlayabilmek hiç de zor değil.

Petrol Üreten Ülke Avusturya

Ülke petrol üreten ve ihraç eden ülkeler sıralamasında üstlerde yer alıyor. Sözel öğrencisi olmama ve ülkeler hakkındaki bilgilerime dip temel olmasa da güvenmeme rağmen Avusturya ve petrol ilişkisini bu gezi sayesinde öğrenmiş bulundum. Avrupa’nın en çok petrol ve doğalgaz üreten dördüncü ülkesinde bakır, demir, magnezyum, çinko ve grafit kaynakları da var. Aynı zamanda Avrupa’nın en çok orman varlığına sahip olan ülke olarak da biliniyor.

Avusturya ve Viyana hakkında bazılarını bildiğim bazılarını ise yeni öğrendiğim bilgilerle beraber sokaklara inerek ülkeyi ve başkenti yakından tanımak için sabırsızlanıyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz