Tuz Gölü Nerede, Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tuz-Golu-Nerede

Türkiye‘nin üçüncü büyük gölü unvanına sahip Tuz Gölü, ülkemizin en az yağış alan noktalarından birinde, İç Anadolu Bölgesi‘nde, Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin kesiştiği yerde konumlanıyor.

Halk arasında Koçhisar Gölü olarak da bilinen Tuz Gölü’nün uzunluğu 90 km, genişliği ise 25 km’ye ulaşıyor. Her geçen yıl kuraklık ve göl çevresindeki hızlı kentleşmeden dolayı su kaybı yaşayan gölün gelecek nesillere ulaşamayacağı tahmin ediliyor.

Tuz-Golu-Nerede
Tuz Gölü

Derinliği 1-2 metre arasında değişen Tuz Gölü, sıcaklık etkisiyle buharlaşan suların geride bıraktığı tuz tabakasından ismini alıyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan göl, yaz aylarında bembeyaz tuz tabakasıyla muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Tuz Gölü Nerede? 📍

Tuz Gölü, Ankara-Aksaray Karayolu üzerinde Ankara’nın şehir merkezine en uzak konumdaki ilçesi Şereflikoçhisar sınırlarında yer alıyor. Gölün diğer kıyısı ise Ankara-Konya Karayolu üzerindeki Cihanbeyli ilçesinde bulunuyor.

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir? 🚌

Tuz Gölü’ne ulaşmak ve gölün muhteşem doğasına tanık olmak için iki farklı noktadan gözlem yapma şansınız var. Tuz Gölü, Ankara’nın güneyinde Konya ve Aksaray illeri arasında kuzeyden güneye doğru dik bir şekilde uzanıyor.

Gölün doğu kıyısı Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi sınırlarında, gölün batı kıyısı ise Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde.

Özel araçla Tuz Gölü’ne ulaşmak isteyenler Ankara-Aksaray Karayolu üzerindeki Şereflikoçhisar ilçesine giderek Tuz Gölü’nün doğu kıyılarını ziyaret edebiliyor.

Ankara-Şereflikoçhisar arasındaki mesafe 150 km. Bu mesafe özel araçla 1 saat 45 dakika sürüyor. Şereflikoçhisar İzmir’e 668 km (8 saat), İstanbul’a 597 km (6 saat 15 dk) uzaklıkta.

Tuz-Golu-Nasil-Gidilir

Gölün batı kıyısının yer aldığı Konya’nın Cihanbeyli ilçesi, Ankara-Konya Karayolu’nun 166. km’sinde yer alıyor. Ankara-Cihanbeyli özel araçla 2 saat sürüyor. Cihanbeyli İzmir’e 598 km (7 saat 15 dk), İstanbul’a 614 km (6 saat 30 dk) uzaklıkta.

Tuz Gölü Haritası

Özellikle yaz aylarında Tuz Gölü çevresindeki güzergahı kullananların akın ettiği göl, görsel şölen yaşatan bir görünüme bürünüyor. Gözün alabildiği sonsuzlukta bembeyaz bir manzarayı görebileceğiniz Tuz Gölü, ülkemizin geleceği tehlikede olan doğal güzellikleri arasında.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like