Uçak Biletini Ucuza Getirme Önerileri

Ucak-Biletini-Ucuza-Almak

Seyahatin, yemek-içmek gibi temel ihtiyaca dönüşmesiyle birlikte her fırsatta nasıl daha çok seyahat edebilirizi düşünmeye başladık. Uzakları yakın eden uçak yolculukları daha çok seyahat edebilmek için en büyük kolaylaştırıcı. Özellikle zaman sıkıntısı olan ve zamanını verimli bir şekilde kullanmak isteyenler için uçaklar hayat kurtarıcı.

Uçakların hayatımızda bu kadar çok yer almaya başlamasıyla birlikte yeni bir sorun da hayatımıza dahil oldu. Ucuz uçak bileti bulma sanatı kimilerinin övündüğü, kimilerinin bir türlü başaramadığı bir şey olsa da aslında kafada büyütüldüğü kadar zor değil. Basit öneriler ve akılcı çözümlerle imkansız görünen yolculukları uçak bileti maliyetlerini düşürerek hayata geçirmek sizin elinizde.

Ucak-Biletini-Ucuza-Almak

Uçak Biletini Ucuza Getirme Yöntemleri

1. Hava yolu şirketlerinin mil programlarına katılın

İster ayda bir kez, ister yılda bir kez uçun genellikle benzer hava yolu şirketini seçmeye çalışın. Hava yolu şirketlerinin özel mil programlarına üye olarak her uçuş öncesinde üye numaranızı belirtin.

Türk Hava Yolları’nın Miles&Smiles programı, Pegasus BolBol, SunExpress Sun Points, Qatar Airways Privilege Club ilk aklıma gelen mil programlarından. Miles&Smiles ile Pegasus BolBol bazı anlaşmalı noktalardan da ekstra puan kazanabileceğiniz bir sisteme sahip. Milleri, puanları ve liraları biriktirerek bir sonraki seyahatinizi bedavaya gerçekleştirebilirsiniz.

2. Kredi kartınızı bilinçli kullanın

Gündelik hayatta ve online satış kanallarında yaptığımız alışverişlerde büyük kolaylık sağlayan kredi kartları verimli kullanıldığında iyi bir bütçe yöneticisine dönüşebiliyor. Bazı kişilerin korkulu rüyası olan ve kontrolsüz harcamalar nedeniyle başını ağrıtan kredi kartlarında ilk adım doğru banka ve kartı seçmek.

Bazı bankalar sık uçan yolcuları için hava yolu şirketleriyle anlaşmalı ürünlere sahip. Ben Türkiye İş Bankası’nın MaxiMiles Black kartını kullanıyorum. Kartım her alışverişte MaxiPuan yerine MaxiMiles topluyor. Bu millerle birkaç defa İzmir-İstanbul uçuşumu bedavaya getirdim.

Garanti Bankası’nın Miles&Smiles, ING’nin Pegasus BolBol, Yapı Kredi’nin Adios kartı da aklınızda olsun.

3. Karşılaştırmalı uçak bileti sitelerine göz atın

Ucuza-Ucak-Bileti

Uçak bileti satışlarının yıldan yıla büyük artış göstermesiyle birlikte online satış kanallarında da büyük rekabet yaşanıyor. Dünyaca ünlü internet sitelerinin yanına neredeyse her yıl yerli 2-3 yatırımcı katılıyor. SkyScanner.com yıllardır bu alanda en iyi tanınan uluslararası markalardan.

Türk girişimcilerin hayata geçirdiği seyahatim.com, Turna.com, EnUygun.com, OBilet.com gibi online satış sitelerinde tarih, gidilecek şehir yazıldıktan sonra farklı hava yolu şirketlerinin fiyatlarını tek bir ekrandan görebiliyorsunuz. Bu sitelerin bazıları taksitli alışveriş imkanı da sunuyor.

4. Hava yolu şirketlerinin e-posta listelerine abone olun

Cheap-Flights

Hava yolu şirketleri yılın belirli dönemlerinde büyük indirim kampanyaları düzenliyor. Bazen tek bir destinasyonda, bazen belirli bir tarih aralığında dünyanın birçok yerine özel fiyatlar veriliyor.

Bu kampanya ve indirimlerden haberdar olmanın en kolay yolu hava yolu şirketlerinin e-posta listelerine kayıt olmak. Hava yolu şirketleri duyurularını en önce ellerindeki e-posta listesine gönderiyor.

5. Aktarmalı uçuştan korkmayın

Çoğu kişi uçak bileti araştırması yaparken direkt uçuş seçeneğine bakıyor. Zaman zaman bağlantılı uçuşlar direkt uçuşlara göre daha uygun olabiliyor. Uçak bileti aramalarında bağlantılı uçuş seçeneğini tıklamak fiyat karşılaştırması yapmak için faydalı bir adım. Yüksek sezonda Türkiye çıkışlı uçuşların fiyatlarının artması ile otobüs aktarmasını da aklınızın bir köşesine yazın.

Selanik, Sofya gibi komşu kentlerden Avrupa yönlü uçuşlar, Ukrayna, Rusya, İran’dan Uzak Doğu’ya olan uçuşlar Türkiye çıkışlılara göre yarı yarıya daha uygun. Atina’ya gitmek için uçuşları kontrol ederken Sakız Adası’ndan 45€’ya Atina’ya uçak bileti bulunca, İzmir-Çeşme-Sakız yolculuğunun ardından Atina’ya adadan uçakla geçmek daha mantıklı gelmişti. Siz de bu tip alternatiflere açık olun.

6. Herkesle aynı zamanda seyahat etmeyin

Resmi tatiller, özel günler, bayramlar ve okulların kapandığı yaz tatili… Herkesin benzer zamanda seyahat etmeye ve tatil yapmaya çalışması uçak bileti başta olmak üzere tüm harcama kalemlerinin fiyatlarını artırıyor. Tatil tarihi konusunda esnekliğiniz varsa ilkbahar ve sonbahar dönemi daha uygun.

Bu dönemler hem daha ucuz uçak bileti bulmak için hem de gidilecek yerlerdeki insan kalabalığı yüzünden sıkıntı yaşamamak için avantajlı. Özel günlerde havalimanlarında başlayan kalabalıkla tatili kabusa çevirmemek sizin elinizde.

Uçak biletini ucuza getirip dünyanın dört bir yanını dolaşanlara öykünmek yerine siz de kendi ucuz uçak bileti deneyimini yaşayın!

  1. Ucuz bilet bulunca kendimi gerçekten şanslı hissediyorum hele 27 39 tl gibi rakamları görünce gitmesem bile bir yere gidesim gliyor 🙂

  2. Pınar Can says:

    Sık seyahat edenler için uçak biletini ucuza getirmek hayati derecede önemli! Öyle ki sırf bilet ucuz diye hiç aklımda olmayan bir yere gittiğim, destinasyon değiştirdiğim bile oluyor.

  3. Ucuz bilet bedava yolculuk etkisi yaratıyor bende. Çocuk gibi seviniyorum Bilete az para verince gezebileceğim yer sayısı da artıyor

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like