Ucuz Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

0
233

Türkiye‘de sivil havacılığın gelişmesiyle birlikte birçok kişi uçak yolculuğu ile tanıştı. Bir dönem hava yolu şirketleri arasındaki artan rekabetle birlikte otobüs biletinden çok daha uygun fiyata bulunabilen uçak biletleri nedeniyle uçakla seyahat etmek hayatımızın normali haline geldi.

Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda tercih edilen uçakla seyahat alternatifi artan talep nedeniyle makul olmaktan çıkınca kısa süreliğine nostaljiye dönüşen otobüs yolculuklarını tekrardan hatırlamaya başladık. Yakın mesafedeki seyahatlerde zamandan tasarruf sağlayan otobüs biletini daha ucuza bulmak için ise birkaç basit öneriye dikkat etmek yeterli oluyor.

Otobüsle yolculuk etmeyi sever misiniz? Çok uzun mesafeler olmadığı sürece otobüsle bir yerden bir yere gitmek havalimanındaki bekleme sürelerini de düşününce daha akılcı. Otobüs yolculuğunda yol manzaralarını izlemek, dizi ya da film izlemek, seyahat sırasında cep telefonu kullanabilmek, birçok uçağa göre daha konforlu koltuklarda oturmak ya da gece otobüse binip sabah gitmek istediğiniz yerde uyanmak gibi yolculuğu avantaja çevirebileceğiniz birçok olumlu nokta var.

Havalimanına erken gidip uçak saatini beklerken bir suya 7-8 lira verip, aç karınla yolculuğun bir an önce bitmesini beklerken bir de rötar ile karşılaşmak gibi kötü sürprizleri yok otobüs yolculuğunun.

Ucuz Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Şehirlerarası seyahat imkanı sunan otobüs firmalarının son yıllarda kendilerini geliştirmesi ve özellikle teknolojiye yatırım yapmaları ile birlikte tıklım tıkış ve konforsuz otobüs yolculukları tarihe karıştı. Koltuk sayılarının azaltılması ile birlikte benim gibi bacak boyu uzun olanlar dilediği gibi bacağını uzatıp, yan koltuktaki kişi rahatsız olacak mı derdine düşmeden tekli koltukta rahat bir şekilde yolculuk yapabiliyoruz.

Peki, otobüs bileti almanın püf noktaları yok mu? Ucuza otobüs bileti nasıl bulunur? gibi sorular zihninizi bulandırıyorsa bu soruların yanıtlarını sizinle paylaşayım.

1. Eski alışkanlıklardan kurtulun

Birçok kişi otobüs bileti alırken eski alışkanlıklarına göre hareket ediyor. Kişiler seyahate kısa bir süre kala bildiği, güvendiği ya da daha önceden seyahat ettiği bir firmanın evine en yakın ofisine gidip bileti doğrudan otobüs firmasının acentesinden alıyor.

Geleneksel yöntemden hoşlanmayanlar ise en az acenteye gidip otobüs bileti almak kadar bir başka geleneksel yöntemi kullanıyor: İsmini bildiği, tanıdığı ya da önceden en az bir defa seyahat ettiği otobüs firmasının web sitesi ya da mobil uygulamasına girerek otobüs bileti kredi kartıyla online olarak satın alıyor.

Teknolojinin hayatımıza bu kadar yer ettiği şu günlerde otobüs firmasının web sitesi üzerinden otobüs bileti almanın neresi geleneksel bir yaklaşım diye sorabilirsiniz. Sorunun yanıtı, ‘Ya daha ucuza otobüs bileti bulma seçeneğiniz varsa’ cümlesinde gizli.

2. Tüm otobüs firmalarının fiyatlarını tek tıkla listeleyin

Seyahat etmek istediğiniz yeri ve tarihi seçerek gitmek istediğiniz yere seferi olan tüm otobüs firmalarını tek bir web sitesi üzerinden sorgulamak istemez miydiniz? Bu sorunun yanıtı hepimiz için kocaman bir ‘evet’ olmalı. Bilet.com web sitesi tam da bu kolaylığı sağlıyor. Hareket noktası, varış noktası ve tarih bilgisini girip arama butonuna basarak farklı otobüs firmalarının seferleri ve otobüs bileti fiyatlarını tek bir pencerede görebileceğiniz bu sistemde, en ucuz otobüs biletini bulduğunuzdan emin olarak alışverişinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Ayrıca satın aldığınız bileti iptal ettirmek ya da değiştirmek istediğinizde destek ekibine kısa sürede ulaşıp, gerginlik yaşamadan sonuç alabiliyorsunuz. Online iptal ve iade seçeneğinin olması da büyük rahatlık sağlıyor.

3. Otobüs biletini internetten almanın avantajları

Otobüs biletini internetten, tek bir mecra üzerinden fiyat karşılaştırması yaparak satın almanın aklınıza bile gelmeyen çok sayıda avantajı var. Farklı otobüs firmalarının fiyatlarını tek bir pencerede sıralı halde görebilir, bu firmalar arasında fiyat ederi karşılaştırması yapabilirsiniz.

Otobüs firmalarının web sitelerine özel düzenlediği kampanyalardan yararlanabilir, biletinizi internetten almış olsanız bile otobüs firmasının üyelere sunduğu özel avantaj ve puan biriktirme gibi olanaklardan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Evden çıkmadan, bilgisayar ya da telefon üzerinden çok kısa bir sürede tüm fiyatları listelediğinizden, farklı otobüs firmalarının web sitelerine tek tek girerek arama yapmaktan kurtulabilirsiniz. Aldığınız otobüs bileti SMS ve e-posta yoluyla gönderildiğinden bileti kaybetme riskinden kurtulup kağıt israfına da sebep olmadığınız için kendinizi kutlayabilirsiniz.

Uzun ya da kısa mesafe fark etmez, otobüsle seyahat etme planınız varsa daha ucuza otobüs bileti bulmak sandığınız kadar zor değil. Seyahat tarihiniz ve gideceğiniz yer belliyse tek yapmanız gereken bu bilgileri sisteme girip arama tuşuna basmak.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz