Ayda 500 Dolar ile Yaşayabileceğiniz Ülkeler

6
30073

Yüksek kiralar ve sonu gelmeyen harcamalardan uzakta, ayda ortalama 500 dolar harcayarak yaşamınızı sürdürebileceğiniz ülkeler olduğunu biliyor musunuz? Hem ucuz yaşama koşulları hem de muhteşem doğası ile huzuru yeniden bulacağınız bu ülkeler, belki de yıllardır hayalini kurduğunuz yaşama kavuşma şansı sunuyor olabilir. 

Belki uzun yıllar bambaşka bir ülkede yaşama fikri cazip gelmeyebilir ama en azından birkaç yıl boyunca bu ülkelerde kalmak, farklı deneyimler edinmeyi sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Dünyada ayda 500 dolar ve daha az bir bütçeyle yaşayabileceğiniz çok sayıda ülke var. Evden uzakta bambaşka bir coğrafyada olmanın keyfini çıkarmaya hazırlanın.

Ayda 500 Dolar Harcayarak Yaşayabileceğiniz 6 Ülke

1. Tayland

Tayland, muhteşem sahillerde parıl parıl parlayan güneşin altında keyif sürebileceğiniz bir cennet. Tayland, ayda 500 dolar harcayarak, lüks bir şehir merkezinde oturmanıza imkan vermiyor olsa da, kuzeyde Chiang Mai gibi küçük bir yerde, ayda 30-90 dolar arası bir ücretle konaklamanız mümkün.

Chiang Mai’de sokakta satılan sebze ve meyveler de oldukça düşük fiyatlı olduğu için bütçenizden yemeğe vereceğiniz pay da azalıyor. Ev yerine dışarıda yemek yemeyi düşünenler ise Tay yemeklerini deneyebilir. Ay sonunda konaklama ve yemek harcamalarından sonra yanınıza kalacak olan 150-200 doları ise eğlenmek için kullanabilirsiniz.

2. Kamboçya

Kamboçya, ucuz yaşam şartları konusunda Tayland ile yarışır durumda. Son dönemlerde ülkedeki kiralar artış gösterip, yaklaşık 200 dolar seviyelerine yaklaşsa da bu durumu ev arkadaşı bularak çözmeniz mümkün. Yemek fiyatlarının Tayland’a göre biraz daha uygun olduğu Kamboçya’da 2 dolara yemek yiyebilir veya biraz daha ucuz olan sokak yemeklerini tercih ederek, kiraya ödediğiniz yüksek ücreti dengeleyebilirsiniz.

Kamboçya’da, ulaşım için ise arkası sepetli ve motosiklete benzeyen ‘Tuk Tuk’ isimli aracı kullanarak, birkaç dolara ucuz ve konforlu bir şehir içi yolculuğu yapabilirsiniz.

3. Endonezya

Endonezya, yaşam maliyetleri anlamında da uygun fırsatlar sunuyor. Oldukça sıcakkanlı ve güleryüzlü insanların yaşadığı ülkede, sadece yemek değil, giyim kuşam anlamında da oldukça uygun seçenekler bulunuyor.

Endonezyalılar sokakta yemek yemeyi çok sevdiği için seyyar satıcı veya sokak restoranlarına uğrayarak karnınızı uygun fiyatlara doyurabileceğiniz ülkede, ulaşım konusunda da taksiler oldukça avantajlı. Ayrıca normalde 150 liradan aşağı bulamayacağınız masaj gibi lüks ihtiyaçlarınızı bile bu ülkede oldukça düşük ücretlerle gidermeniz mümkün.

4. Belize

Belize, resmi dili İngilizce olduğu için iletişim anlamında büyük kolaylıklar sunan, Amerika kıtasının en güzel ülkelerinden biri. Doğal hayat ve iklim koşullarındaki zenginliğinin yanı sıra yaşamak için de oldukça düşük bir bütçenin yeterli olduğu Belize, dünyanın en iyi sualtı ekosistemlerinden birine sahip olması nedeniyle, dalış tutkunları için de muhteşem bir destinasyon. 

Çoğu ülkede olduğu gibi konaklama anlamında 200-300 doları gözden çıkarmanız gereken Belize’de, ev arkadaşları bularak, bu gideri azaltabilirsiniz. Kosta Rika ile benzer bir harcama tablosu ile karşılaşabileceğiniz Belize’de de, yerel marketlerden veya seyyar satıcılardan yapacağınız alışverişler, mutfak masraflarınızı düşürebilir.

5. Kosta Rika

Kosta Rika, tropik havanın etkisi görülen, sıcak ve eğlenceli insanları ile yaşamaktan oldukça keyif alınacak bir ülke. Kosta Rika’nın eşsiz sahillerinde sörf yaparken vücudunuzdaki adrenalinin artışını hissedebilirsiniz. Eğer bir ev arkadaşı edinirseniz ülkenin başkenti olan San Jose’de bile aylık 500 dolarla rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Başkentten biraz daha uzak yerlere gidildiğinde yaşam maliyetleri de ucuzluyor.

Yemek ücretlerine bakıldığında da bir öğün için 4 dolar harcamak istemeyenler, seyyar satıcıları ya da yerel marketleri tercih ederek, yemek giderlerini düşürebilir. Kosta Rika’da süpermarketlerin yerel marketlere göre neredeyse yüzde 30 daha pahalı olduğunu unutmamakta yarar var.

6. Filipinler

Filipinler‘de, ayda 500 dolar harcayarak yaşanabilecek en uygun bölgeler, birbirinden güzel kumsallarıyla hayran olacağınız Cebu ya da Damaguete City gibi yerler olabilir. Konaklama imkanları olarak bakarsak, Cebu’da 150 dolara bir daire kiralayabiliyorken, Damaguete City gibi kalabalık bölgelerde ise aylık 40 dolara bir oda kiralamanız mümkün görünüyor. Yemek maliyetleri konusunda da gözünüz korkmasın.

Mutfak masrafınız için ayda 200 dolar yeterli olacaktır. Çeşitli emeklilik vizesi imkanları da sunulan ülkede, hesabınızda 50 bin dolar varsa 35 yaşında bu imkandan faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca 50 yaş ve üzerindeki kişiler de, hesaplarında 10 bin dolar para ve aylık 800 dolar düzenli gelirleri olduğunu kanıtladıklarında, bu emeklilik vizesine sahip olabiliyor.

Lüks tutkusundan uzakta, yalnızca hayatın tadını çıkararak yaşamak isteyenler için oldukça uygun imkanlara sahip olan bu ülkeler, gerçek arzularınızı ve beklentilerini keşfedeceğiniz bir yolculuk için biçilmiş kaftan.

6 Yorumlar

  1. Arkadaş madem yazıyı çalıyorsunuz bari cümleleri değişirin, ülkeleri değiştirin. Ülkelere gitmeden gezi yazısı nasıl yapılır, internetten bul kopyala yapıştır… iyice bozdunuz he..

    • Ülkelerin çoğuna gidildi. Dediğini düşünürsek Türkiye’de gazetelerin ve medyanın yaptığı her haber ve yazı için oraya gitmesi; akademisyenin hazırlayacağı tez için iddiasını başkalarına değil de temelden sıfırdan kendisinin yeniden yapması gerekir. bazı şeyler bilgidir ve bilgi de paylaşıldıkça güzeldir. kalkıp oraya gitmek sadece milli gelir kaybıdır.

  2. bu yazı nedense bana 4 yıl önce yazılmış aynı başlıktaki şu yazıyı anımsattı 🙂

    emlakpencerem.com/iste-500-dolarla-bir-ay-yasayabileceginiz-5-ulke/42209

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz