Sırt Çantası ile Gezilebilecek En Ekonomik 10 Ülke

0
924

Yerel kültürleri öğrenip farklı deneyimler kazanmak, yeni insanlarla tanışarak hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yolculuk yapmak istiyorsanız, sırt çantanızı alıp yola çıkma zamanı. Günümüzde, ekonomik avantajlarından ziyade bir kültür haline dönüşen sırt çantalı seyahat, dünya genelinde giderek yaygınlaşıyor. 

Daha uzun süren ve daha özgür hareket edebildiğiniz geziler yapmanızı sağlayan bu seyahatlerde, yol haritanızı oluşturacak rotaları iyi belirlemeniz gerek. İşte sırt çantası ile gezilebilecek ekonomik ülkeler ve onlar hakkındaki küçük ipuçları.

Sırt Çantası ile Gezilebilecek En Ekonomik 10 Ülke 

1. Nepal

Dünyanın en yüksek yedi tepesine ev sahipliği yapan ve ‘Dünyanın çatısı’ olarak anılan Nepal, trekking tutkunları için tam bir cennet. Eğer tutumlu biriyseniz yeme, içme ve uyuma gibi ihtiyaçlarınız için günde yaklaşık 25 dolar sizin yeterli olabilir.

Dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkelerinden biri olan Nepal’i tam anlamıyla keşfetmek, çoğu sırt çantalı için bir kaç ay süren bir yolculuk anlamına geliyor.

2. Myanmar

Sahip olduğu zengin yeraltı kaynaklarına rağmen 1962 yılındaki askeri rejimden sonra dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelen Myanmar, komşusu Tayland’a göre oldukça uygun bütçeli bir tatil imkanı sağlıyor.

Ekonomik bir konaklama ücretinin günlük 5 – 15 dolar arasında değiştiği Myanmar’da, yemek için de günlük 2-4 dolarlık bir bütçe ayırmanız yeterli. Ayrıca Myanmar’daki fiyatlar, dolar kuruna bağlı olarak değiştiği için seyahat planlarınızı kurdaki değişiklikler doğrultusunda yapmanızda yarar var.

3. Kamboçya

Angkor Wat Tapınakları, Angkor Ulusal Müzesi, Ölüm Tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi gibi nefis yerlere sahip Kamboçya, sırt çantası ile gezilebilecek en ekonomik Güneydoğu Asya ülkelerinden biri.

Sadece 3-5 dolar ödeyerek, bir yurt yatağı kiralayabileceğiniz Kamboçya’da, paranızı tutumlu bir şekilde harcarsanız, günlük ihtiyaçlarınızı 25 dolara karşılayabilirsiniz.

4. Türkiye

Gezginlerin en sık ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, Doğu ve Batı kültürünü bir arada yaşamak isteyenleri cezbediyor. Her kültürden insana ev sahipliği yapan Türkiye’de, konaklama ve yiyecek ücretlerini ekonomik hale getirmek isteyenler, lüks restoranlar ve otellerde kalmak yerine daha ekonomik alternatiflere yönelmeli.

Sırt çantalı gezginler, bu sayede günde ortalama 25-30 dolar harcayarak, bir günlük ihtiyaçlarını sağlayabiliyor.

5. Nikaragua

Son zamanlarda giderek daha popüler bir turizm bölgesi haline gelen Nikaragua’ya yolculuk etmek istiyorsanız aralık, ocak ya da şubat ayını tercih etmelisiniz çünkü Nikaragua’nın aşırı sıcaklarından ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’da, 5-10 dolara uyku için bir yatak bulabilir, ortalama 2-4 dolara da ülkenin yerel yemeklerinden tadabilirsiniz.

6. Endonezya

Dünyanın en büyük takım ada devleti olan Endonezya’ya, yağışların daha az görüldüğü nisan ve ekim ayları arasındaki dönemde giderseniz, daha keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. 

Ortalama 25 dolar harcayarak, konaklama, ulaşım ve yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Endonezya’da, seyahatinizi ucuz ya da pahalıya tamamlamak ise tamamen sizin elinizde.

7. Peru

Görkemli güzelliğiyle ünlü yağmur ormanları ve her gezginin hayalini süsleyen İnka şehri Machu Picchu gibi görülmeye değer pek çok noktaya ev sahipliği yapan Peru, ekonomik bir seyahat için de oldukça ideal.

Son 10 yılda turizm alanındaki yatırımlarını artıran ve ekonomisini turizm temeline dayandıran ülke, sırtçantalı gezginleri cezbedecek uygun koşullara sahip.

8. Arnavutluk

Kültür gezileri yapmayı seven gezginlerin en sevdiği destinasyonlar arasında bulunan Arnavutluk, vizesiz ve ekonomik seyahat imkanlarıyla da biliniyor. 

Başkent Tiran’dan başlayacağınız Arnavutluk yolculuğunuzda, Osmanlı döneminden kalma bir çok tarihi yapıyı ve eseri de görebilirsiniz. Tiran’daki tarihi yapıların büyük bölümünün şehir merkezinde olması, ulaşım masrafınızı da ortadan kaldırıyor.

9. Sri Lanka

Budist ve Hindu Tapınakları, Tarihi Wolfndhal Kilisesi, Colombo Müzesi ve dünyanın en lezzetli çaylarının yetiştiği Nuwara Eliya’yı yakından görebileceğiniz Sri Lanka’da, gecelik 5 dolara kiralayacağınız yatağınızda konaklayıp, 1 dolara satın alacağınız körili sebzeler ve pirinçle karnınızı doyurabilirsiniz.

10. Kolombiya

Yakın geçmişte güvenlik sorunları nedeniyle gezginler tarafından pek tercih edilmeyen Kolombiya, son zamanlarda yeniden revaçta.

Güney Amerika bölgesini keşfe çıkan gezginleri enfes doğasıyla kendine hayran bırakan bu ülkede, geceliği 15 dolar olan odalarda ekonomik bir konaklama sağlayabilirsiniz.

Önceki İçerikKars’ta Görmeniz Gereken 10 Etkileyici Yer
Sonraki İçerikUçakta Evcil Hayvan Taşıma
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz