Ukrayna Hakkında İlginç Bilgiler

1
3096

Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebilmesi nedeniyle çok sayıda Türk seyahat severi ağırlıyor. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz’e kıyısı olan Ukrayna, yüzölçümü ile Avrupa‘nın en büyük ülkelerinden biri.

Türkiye‘den uçakla 1 saat 15 dakikada ulaşılan ülkede başkent Kiev’in yanı sıra Lviv, Odessa, Kharkov, Donetsk, Dnipro ve Kherson en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerden. Ülkemizle ciddi ticari ilişkileri bulunan Ukrayna, son yıllarda seyahat severlerin de gözde destinasyonlarından.

Ukrayna Hakkında İlginç Bilgiler

1. Alkol tüketimi ile zirvede

Ukrayna-Hakkinda-Ilginc-Bilgiler

Ukrayna, dünyada en fazla alkol tüketen ülkeler arasında yer alıyor. 15 yaş üzeri Ukraynalıların yıllık alkol tüketimi 15.6 litre. Sıralamada Rusya, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD zirvede yer alıyor. Bilinenin aksine Ukraynalıların en sevdiği alkollü içecek votka değil horilka. Horilka ne diye sorarsanız votkanın daha sert Ukrayna versiyonu. Kelime anlamı da yanan küçük su.

2. Avrupa’nın coğrafi merkezi Ukrayna’da 

Avrupalı coğrafyacıların ve bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre Avrupa’nın coğrafi merkezi, Ukrayna’nın batısında bulunan Karpatlar Bölgesi’ndeki Rakhiv kasabası.

3. Eğitimli nüfus oranı yüksek

Ukrayna nüfusunun tamamı okuma yazma biliyor. Sovyetler Birliği Dönemi’nden bu yana köklü bir eğitim geleneği olan ülkede nüfusun yüzde 20’sinden fazlası üniversite mezunu. Yüksek okul eğitimi alan Ukrayna vatandaşlarının oranı Avrupa ortalamasının üzerinde.

4. Melodik dil Ukraynaca

Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca ve Kiril alfabesi ile yazılıyor. Ülkede Ukraynacanın yanı sıra Rusça da yaygın olarak konuşuluyor. Paris’te 1934’te düzenlenen bir yarışmada Ukraynaca İtalyancanın ardından en melodik dil, Fransızca ve Farsçadan sonra dünyanın en güzel üçüncü dili seçilmiş. Ukraynacanın bu unvanları kazanmasında dilin fonetik yapısının etkisi var.

4. Ukraynacada p ve o hakimiyeti

Ukrayna dilindeki sözcüklerin çoğu p harfi ile başlıyor. Doğu Slav dilleri arasında bulunan Ukraynacada en fazla kullanılan harf o, en az kullanılan harfler ise f ve r.

5. Dünyanın en derin metro istasyonu Kiev’de

Ukrayna-Ilginc-Bilgileri

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Arsenalna Metro İstasyonu, 105.5 metre derinlikte. Dinyeper Nehri’nin altına inşa edilmesi nedeniyle bu kadar derine inilen metro istasyonunun inşa tarihi 1960. Yüzeyden metro istasyonuna ulaşmak yürüyen merdivenlerle 10 dakikadan fazla sürüyor.

6. Manganez zengini ülke

Çeliği sertleştiren maden olarak adlandırılan manganezin dünyada en çok bulunduğu iki ülke Ukrayna ve Güney Afrika. İki ülke tüm dünya manganez rezervinin yüzde 90’ına sahip.

7. Avrupa’nın en büyük ülkesi

Ukrayna, tamamı Avrupa kıtasında yer alan topraklarıyla kıtanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi. Avrupa’da yalnızca Türkiye ve Rusya’nın yüzölçümü Ukrayna’dan daha büyük. Ancak bu iki ülkenin tamamı Avrupa’da yer almıyor.

8. Dünyanın en uzun müzik aleti trembita

Ukrayna-Ilginc-Bilgiler

Ukrayna halk çalgısı trembita, dünyanın en büyük müzik enstrümanı olarak kabul ediliyor.

9. Ukrayna’nın toprakları çok verimli

Ukrayna, dünyanın sayılı tarım ülkelerinden biri. Topraklarının verimli olmasının yanı sıra, ülkenin büyük çoğunluğunun akarsularla beslenmesi sulama sorununu ortadan kaldırıyor. Türkiye’nin buğday, arpa gibi tahılgilleri ithal ettiği ülke Avrupa’nın birçok yerine tarım ürünlerini gönderiyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasının işgaline uğrayan Ukrayna, Nazi askerlerinin ülkenin bereketli kara toprağını yük trenlerine doldurup Almanya’ya götürmesiyle büyük bir şok yaşamış.

10. Dünyadaki ilk anayasalardan birini Ukraynalı yazdı

Ukrayna’nın dünya tarihine armağanlarından biri de anayasa yazımı. Ukraynalı Kazak Lider Filip Orlik’in Zaporog birliklerinin lideri olarak seçildiği 5 Nisan 1710 tarihinde ‘Zaporog Birlikleri Hak ve Özgürlükler Anayasasını’ ilan etti. Bu anayasa dünyanın ilk anayasaları arasında gösteriliyor.

11. Çernobil’in ülkesi

Ukrayna-Ilgınc-Bilgi

Dünyada yakın geçmişte yaşanan en büyük felaketlerden biri olarak adlandırılan Çernobil Nükleer Santrali kazası, Ukrayna topraklarında gerçekleşti.

12. Evlilik yüzüğü sağ ele takılıyor

Ukrayna’da Hristiyan Ortodoks inancına göre evlilik yüzüğü sağ ele takılıyor.

Bonus: Ukrayna bayrağının anlamı

Ukraynanin-Ilginc-Bilgiler

Ukrayna bayrağı eşit büyüklükteki 2 yatay şeritten oluşan ve üst şeridi açık mavi ve alt şeridi sarı renkli olan düzene sahip. Mavi kısım barışı ve ülkenin üstündeki gökyüzünü temsil ederken, sarı renk, refahı ve buğday tarlalarını temsil ediyor. Ulusal bayrak 1918 yılında kabul edildi.

Önceki İçerikKudüs Nerede?
Sonraki İçerikLut Gölü Nerede ve Hikayesi Hakkında Bilgi
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz