Ukrayna Nasıl Gidilir?

Ukrayna-Nasil-Gidilir

Doğu Avrupa‘nın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkesi Ukrayna, Türk vatandaşlarının pasaportsuz, vizesiz kimlik kartlarıyla ziyaret edebildiği bir destinasyon. Kimlikle gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, bu kolaylık nedeniyle çok sayıda Türk vatandaşının seyahat planı yaptığı ve ziyaret ettiği bir yere dönüştü.

Doğal ve tarihi güzellikleri, lezzetli yemekleri, canlı gece hayatı, ekonomik hayat şartlarıyla Ukrayna, son dönemde dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. Ukrayna’ya nasıl gidilir sorusuna yanıt vererek, Ukrayna planı yapanlara alternatif öneriler sunuyorum.

Ukrayna-Nasil-Gidilir

Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle giriş

Ukrayna ve Türkiye hükümetleri arasında yapılan anlaşma ile iki ülke vatandaşları karşılıklı ziyaretlerinden pasaporta ve vizeye ihtiyaç duymadan kimlik kartlarıyla seyahat edebiliyor. Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının pasaportsuz seyahatlerinde yeni tip TC kimlik kartına sahip olması şart. Eski tip nüfus cüzdanlarıyla Ukrayna’ya seyahat edilemiyor. Ukrayna’ya kimlikle seyahat eden Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 gün seyahat hakkı bulunuyor.

Ukrayna’ya nasıl gidilir?

Ukrayna’ya Türkiye’den gitmek için en kolay yöntem hava yolu ulaşımı. Deniz yoluyla da alternatif olsa da bu yolculuk çok uzun ve maliyetli olduğundan çok tercih edilmiyor.

1. Ukrayna’ya hava yoluyla ulaşım

İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarından Ukrayna’nın farklı kentlerine direkt ve aktarmalı uçak seferleri var. Antalya Havalimanı ile Ukrayna kentleri arasında yaz dönemi charter uçak seferleri bulunuyor. Uçakla gidilebilecek Ukrayna şehirleri arasında Kiev, Odessa, Kherson, Lviv, Kharkov, Zaporijya ve Dnipro bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air ve Ukrayna International Havayolları’nın uçuşları ile Ukrayna’ya seyahat edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları’nın Ukrayna’da sefer yaptığı hatlar: İstanbul-Kiev, İstanbul-Odessa, İstanbul-Kherson, İstanbul-Zaporijya, İstanbul-Lviv, İstanbıl-Kharkov.

Pegasus Havayolları’nın Ukrayna’da sefer yaptığı hatlar: Ankara-Kiev, Sabiha Gökçen-Lviv, Sabiha Gökçen-Kharkov, İzmir-Kiev.

Onur Air’in Ukrayna’da sefer yaptığı hatlar: İstanbul-Odessa.

Ukrayna Hava Yolları’nın Ukrayna’da sefer yaptığı hatlar: Ankara-Kiev, İstanbul-Kiev, İstanbul-Odessa.

Türkiye-Ukrayna uçak bileti fiyatları döneme ve talebe göre değişkenlik gösteriyor. Pegasus ve Ukrayna International Airlines’da daha uygun fiyata uçak bileti bulma şansı yüksek. Türk Hava Yolları da zaman zaman düzenlediği kampanyalarla uygun uçak bileti sunuyor. Türkiye-Ukrayna hattında gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları 350 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

Ukraynaya-Nasil-Gidilir

2. Ukrayna’ya deniz yoluyla ulaşım

Sea Lines firması İstanbul Haydarpaşa Limanı ile Odessa’nın Chornomorsk Limanı arasında Sea Partner gemisi ile yük taşımacılığı yapıyor. Bu gemide sınırlı sayıda yolcu kabul ediliyor. Gemiye araçla binmek de mümkün. Ukrayna’dan pazartesi ve cuma akşamları 21.00’de hareket eden gemi ertesi gün 23.59’da İstanbul’a varıyor. İstanbul’dan çarşamba günü 23.59’da kalkan gemi Odessa’ya cuma günü sabah 08.00’de varırken, İstanbul’dan pazar sabahı 08.00’de hareket eden gemi Odessa’ya pazartesi sabah 09.00’da ulaşıyor. Yolculuk ortalama 1 gün 180 dakika sürüyor. Tek yön yetişkin yolcu ücreti 100€, otomobille yolculuk için ise 450€ ücret ödemek gerekiyor.

Ukrayna gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer başkent Kiev. Ukrayna şehirleri arasında en kalabalık nüfusa sahip olanı Kiev gezilecek görülecek onlarca noktaya sahip. Ukrayna’da başkent Kiev dışında turistlerin ilgi gösterdiği şehirler arasında Lviv, Odessa, Kharkov, Dnipro, Kherson ve Zaporijya da bulunuyor.

  1. Merhabalar, uçak rezervasyonu ve geri dönüş bileti şart mı? Şart ise bu belgeleri uçağa binerken de mi gösteriyoruz yoksa sadece ukraynadaki havalimanına varınca mı?

  2. Ukraynaya gidip evlilik amacli bir bayanla tanisip evlenip turkiyede yasamak istiyorum.Ne onerirsiniz nasil yardimci olabilirsiniz

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like