Ukrayna Nerede?

Ukrayna-Nerede

Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, topraklarının tamamı Avrupa kıtasında bulunan yüzölçümü en büyük ülke. Türkiye‘nin kuzeyinde Karadeniz kıyısında yer alan Ukrayna 603 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile çok sayıda Avrupa ülkesi ile komşu.

Ukrayna’nın doğusu ve kuzeydoğusunda Rusya, batısında Polonya, Slovakya, Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, kuzeybatısında ise Belarus yer alıyor. Ülkenin Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı da var. Kırım Yarımadası Rusya’nın ilhakından sonra Ukrayna yönetiminden çıktı.

Ukrayna-Nerede
Kiev, Ukrayna

Türk vatandaşlarının kimlikle gidebildiği ülkelerden Ukrayna, kimlikle seyahat uygulamasının başlamasının ardından her geçen yıl daha çok Türk ziyaretçi ağırlıyor. Ukrayna’ya seyahat planı yapanların pasaporta ihtiyacı yok. Özellikle gece hayatı ile ünlü olan ülke, bölgenin en önemli tarım ürünleri üreticisi. Türkiye, Ukrayna’dan hatırı sayılır bir miktarda buğday ve arpa satın alıyor.

Resmi dilin Ukraynaca olduğu ülkede, halkın büyük çoğunluğu Rusça da biliyor. Hristiyanlığın Ortodoks mezhebi ülkede en yaygın dini inanç. Ukrayna’nın nüfusu ise 48 milyon. Geniş toprakları içerisinde oblast adı verilen 26 idari bölgeye ayrılan Ukrayna’nın başkenti Kiev. Ülkenin en büyük kenti ve başkenti olan Kiev dışında Lviv, Odessa, Kharkov, Donetsk, Yalta, Dnipro, Zaporijya ve Kherson şehirleri yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde olan Ukrayna şehirlerinden Kiev, Odessa, Lviv, Donetsk, Zaporijya, Kharkov ve Kherson’a Türkiye’den direkt uçak seferi var. Uçak seferleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan gerçekleştiriliyor. Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlasglobal, Onur Air ve Ukraine International Airlines’ın uçuşları ile ülkeyi keşfedebiliyorsunuz. Ukrayna ile Türkiye aynı zaman dilimini kullandığından aramızda saat farkı yok.

Ukrayna haritası

Ukrayna-Ulke-Haritasi

Ukrayna nerede?

Ukrayna’ya ne zaman gidilir?

Ukrayna’nın genelinde karasal iklim görülüyor. Bu nedenle ülkede yaz ayları sıcak, kış ayları ise aşırı soğuk geçiyor. Yalnızca Karadeniz kıyısında olan Kherson ve Odessa görece daha ılıman. Soğukla aranız iyi değilse ve yağmursuz çamursuz bir dönemde ülkeyi keşfetmek istiyorsanız temmuz-eylül ayları ziyaret için en uygun zaman dilimi. Bahar aylarında hava sıcaklıkları gece 10 dereceye kadar düşüyor. Hava konusunda seyahat öncesinde mutlaka önaraştırma yapmak gerekiyor. Ben kasım ayında Odessa’ya gitmiştim. Hayatımda yaşadığım en soğuk seyahatlerden biriydi. İçlik, eldiven ve bereye rağmen burnum donmuştu sokaklarda gezerken.

Yeni tip kimlik kartıyla, pasaportsuz ve vizesiz seyahat edilebilen Ukrayna, kısa uçuş mesafesi ve ekonomik olması nedeniyle yurt dışı seyahati planlayanların son dönemde gözdesi. Dört bir yanında doğal, kütürel, tarihi zenginlikler bulunan Ukrayna’nın gece hayatı ve yemek kültürü de harika.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like