Ukrayna’da Yapılacak En iyi 10 Şey

Ukrayna-Yapilacak-Seyler-St-Sofia-Katedrali

Tamamı Avrupa sınırlarında bulunan yüzölçümü en geniş ülke unvanına sahip Ukrayna, Türk vatandaşlarının pasaport kullanmadan, yeni tip kimlik kartıyla seyahat edebildiği bir destinasyon. Kimlikle geçiş uygulamasının başlamasının ardından Ukrayna’yı keşfetmek isteyen Türk seyahat severler, ülkenin farklı kentlerine seyahat ediyor.

Büyüleyici manzaraları, masalsı kaleleri, ağız sulandıran yemekleri, şehir merkezindeki uçsuz bucaksız park ve bahçeleri ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin devam ettiği gece kulüpleriyle Ukrayna, seyahatten beklediğiniz her şeyi karşılayacak düzeyde bir ülke. Ukrayna’nın kültürünü, geleneklerini ve doğal güzelliklerini keşfetmek için Ukrayna’da yapılacak şeyler listeme göz atın.

Ukrayna’da Yapılacak Şeyler

1. Azize Sofya Katedrali’nin mozaiklerini görün

Azize Sofya Katedrali (Ayasofya Katedrali), dünya mimarlık yapı taşlarından biri ve Rus İmparatorluğunun müzelerinin ve anıtlarının bir kompleksini de içeren ulusal tapınak durumunda. Kiev’in en tanınmış sembollerinden biri olan katedralin Bizans sanatçıları tarafından yapılan, 11. yüzyılın ilk yarısına ait otantik mozaik ve fresklerden oluşan iç kısmı 177 farklı palet tonuna sahip. Çan kulesinde Kiev manzaralı bir görüntüleme platformu var.

2. Zipline’a binerek Kiev’in atmosferini hissedin

Dinyeper Nehri üzerinden muhteşem bir Kiev manzarasına sahip olan zipline hattı, adrenalin ve macera sevenler için kentin olmazsa olmaz aktiviteleri arasında. Halkların Dostluğu Kemeri’nin etrafında başlayan ve Trukhanov Adası’na bağlanan 532 metre uzunluğundaki hatta 40 saniyelik muhteşem bir yolculukla şehrin üzerinde özgürce uçabiliyorsunuz.

3. Borsch ve salonun tadına bakın

Ukrayna mutfağının, misafirperverliği sembolize eden iki ana yemeği var: Borsch ve salo. Borsch (borş) çorbası pancar, lahana, patates, domates ve et gibi malzemeler ile zengin ve eşsiz bir tada sahip. Salo ise domuz etinden yapılan bir atıştırmalık ve ekmek ya da votka ile servis ediliyor. Restoran Tsarske Selo, kuru erik ile hazırlanmış Borsch (pancar çorbası) denemek için ideal bir yer. Mekan, Kiev’in Pechersk Lavra Manastırı’nın yakınında.

4. Kamianets-Podilskyi Şatosu’nu ziyaret edin

Ukrayna’nın kuzeybatısında, Lviv’in güneyinde konumlanan Kamianets-Podilskyi şehri tarihi geçmişi 12. yüzyıla uzanan orta çağ surlarıyla çevrili. Günümüzde açık hava müzesi görünümünde olan şehir geçmişte içerisinde 175 bina bulunan savunma amaçlı bir merkez görevindeydi. Kendinizi orta çağ savaşçısı gibi hissetmek, bir okçuluk turnuvasına katılmak ya da kalenin tepesine tırmanmak için bu harika şehirde yapılabilecekler arasında. Her yıl düzenlenen sıcak hava balonu festivali sırasında şehirdeki hareketliliğe tanık olun.

5. Ayçiçeği tarlalarında fotoğraf çekimi yapın

Sosyal medyanın hayatımızın en önemli parçalarından biri olduğu günümüzde seyahat demek yeni fotoğraf karelerine hayat vermek demek. Ukrayna büyük bir ayçiçeği ihracatçısı olduğundan, ayçiçeği tarlaları ülke genelinde Slovenya topraklarının tamamını kaplayacak kadar geniş bir alana yayılıyor. Ukrayna’nın güneydoğu veya kuzeybatı bölgelerine giderken, sonsuz ayçiçeği tarlalarını her yerde görebilirsiniz. Ayçiçeği sezonu ve en iyi fotoğraf karelerini temmuz ayı boyunca yakalayabilirsiniz.

6. Sofiyivka Botanik Parkı’nı keşfedin

Kiev’in 200 km güneyindeki Uman şehrinde bulunan Sofiyivka Botanik Parkı, yılın her mevsimi muhteşem fotoğraf karelerine hayat veren, doğayla iç içe huzurlu bir nokta. Kont Pototskiy’in karısı Zofia Potocka’ya hediye olarak sunulan botanik parkında ilginç kayalar, mırıldanan şelaleler, harika heykeller ve anıtlara kadar farklı birçok şey bulunuyor.

7. Aşk Tüneli içinden yürüyün

Dünyanın en romantik yerleri listesinde kendine yer bulan Aşk Tüneli, Küçük Klevan köyünde bulunuyor. Yeşil tünel, Ukrayna’daki en romantik yeri olarak kabul ediliyor. Batı Ukrayna’da demiryolu üzerinde ağaç dalları ve çalıların mükemmel şekilde birleşmesiyle rastgele ortaya çıkan tünele sevgililer öpüşmek, fotoğraf çekilmek ve dilek dilemek için geliyor. İnanca göre, tünelde vakit geçirmek ilişkiyi güçlendiriyor ve mutluluk getiriyor.

8. Parti yapın, yüzün ve Odessa’nın tadını çıkarın

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki liman kenti Odessa, beach clubları, barları, kültür-sanat yaşamı ve birbirinden hoş kafeleriyle Ukrayna’nın popüler turistik destinasyonlarından. Şehirde her yaz düzenlenen Uluslararası Film Festivali döneminde kültür sanat yaşamı da hareketleniyor.

9. Lviv’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyün

Yüzyıllar boyunca, Polonya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na ait olan Lviv, Ukrayna’nın en batısında, ülkenin en Avrupalı kenti. Batı Avrupa’nın mimari etkisine sahip olan şehir, sürprizlerle dolu. Lviv’in Arnavut kaldırımlı dar sokakları, geleneksel yemekler ve kahve kokusuyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Lviv’in sıra dışı müzelerini ve inanılmaz güzellikteki katedrallerini keşfetmeye başlayın.

10. Karpat Dağları’nı görün

Ukrayna’nın doğal güzelliklerini keşfetmek için en doğru adreslerden biri Karpat Dağları. Çok sayıda milli park ve koruma alanını da içeren sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Karpat Dağları’nda 2 bin 61 metrelik yüksekliği ile Hoverla Dağı, Ukrayna’nın en yüksek noktası ve kampçılar için en popüler yer.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like