Ukrayna’da Yabancı Dil Sorunu

Ukrayna-Dil-Sorunu

Ukrayna‘ya seyahat planı olanların aklına ilk gelen sorulardan biri ‘Ukrayna’da dil sorunu yaşar mıyım?‘ oluyor. Özellikle yabancı dil konusunda sorun yaşayanlar Ukrayna seyahati boyunca nasıl iletişim kuracağı konusunda endişe taşıyor.

Pasaport ihtiyacı olmadan yalnızca kimlikle gidilebilen ülkeler arasında bulunan Ukrayna’ya kimlikle geçiş uygulamasının başlamasıyla birlikte çok sayıda Türk seyahat etmeye başladı. Ukrayna’nın başkenti Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv gibi şehirlerin sokaklarında yılın her dönemi onlarca Türk’le karşılaşmak mümkün.

Ukrayna-Dil-Sorunu
Kiev, Ukrayna

Ukrayna’da Dil Sorunu 

Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca. Kiril alfabesiyle yazılan Ukrayna dili, Rusça’ya oldukça yakın. Rusça bilenler Ukraynaca konuşanları anlıyor, Ukrayna dilinde yazılan tabelaları okuyabiliyor. Slav dilleri ile akrabalığı olan Ukraynacayı Slav ülkelerinde yaşayan ya da Slav dillerinden birini bilen de az buçuk anlıyor, iletişim kurabiliyor.

Ukrayna, 45 milyona yakın nüfusu ve geniş yüzölçümü ile Avrupa‘nın en büyük ülkelerinden biri. Ülke genelinde ana dil Ukraynaca’nın yanı sıra Rusça bilenlerin sayısı da bir hayli fazla. İngilizce bilinirliği ise biraz karışık.

Ukrayna-Dili
Ukrayna’da ülkenin doğusunda Rusça egemenliği var.

Ukrayna’da İngilizce

Ukrayna’da yeni nesil ve üniversite eğitimi alan kesim İngilizce’ye hakim. Özellikle genç nüfusun ağırlıkta olduğu şehir merkezlerinde İngilizce bilen birilerine rastlamak kolay. Merkezi noktalardan uzaklaştıkça İngilizce bilinirlik düzeyi azalıyor. Bu da Ukrayna’da İngilizce iletişim kurmak isteyenler için zorluk yaratıyor.

Havalimanları dahil olmak üzere Ukrayna’da turistle etkileşimi olan kişiler İngilizce konuşuyor. Turizmle henüz yeteri kadar tanışamamış dükkan, restoran, kafe gibi yerlerde ise menü dahil olmak üzere İngilizce yazı ya da İngilizce bilen kişilerle karşılaşmak zorlaşıyor.

İngilizce bilen kişilerle karşılaştık diyelim bu kez bizim İngilizce’ye hakimiyetimizin ne noktada olduğu sorgulamaya başlamamız gerekiyor. Ülkemizde yabancı dil bilme oranı yüksek gibi görünse de temel seviyede iletişim kurma dışında pratik İngilizce konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

Ukrayna’ya seyahat planı yapan birçok kişinin bana Ukrayna ile ilgili sorduğu sorulardan biri ‘Ukrayna’ya gideceğim ancak İngilizce bilmiyorum, oraya gittiğimde sorun yaşar mıyım?’ oluyor. Ukrayna’ya gitmek isteyen ve yabancı dil bilmeyenlerin birçok noktada sorun yaşayacağı çok açık ancak teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımızdaki onca sorunu çözerken yabancı dil eksikliğimizi de bir şekilde gidebiliyoruz.

Ukrayna’ya gitmek isteyen ve İngilizce’de temel seviyede iletişim kuramayanlara ilk önerim seyahat boyunca internet bağlantısı olan bir akıllı telefonu yanlarından eksik etmemeleri. Türk hatlarının yurt dışındaki kullanım maliyetlerinin fazla oluşu nedeniyle Ukrayna’ya iner inmez ilk iş olarak havalimanında yerel bir telefon hattı (SIM kart) satın alarak 7/24 internet bağlantısına sahip olmak olası sorunları engelleyecek güçte.

Google Translate gibi basit cümleleri anlık çeviren programlar sayesinde Türkçe-İngilizce, Türkçe-Ukraynaca ya da Türkçe-Rusça dillerinde çeviri yapmak mümkün hale geliyor. Programın çalışabilmesi için önşart internet bağlantısının olması. İngilizce bilmiyor, yerel halkla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız Google Translate üzerinden Türkçe yazacağınız cümleyi anında yerel dile çevirip birilerinden yardım isteyebilirsiniz. Çevrimiçi program sayesinde taksi, restoran, kafe, hostel gibi noktalarda nereye gitmek, ne yapmak, ne yemek ya da içmek istediğinizi anlatarak derdinize çare bulmanız çok kolay.

Ukraynada-Dil-Sorunu

Ukrayna’da etnik yapı

Sokak tabelalarının Ukraynaca ve Latin alfabesi ile yazıldığı Ukrayna, bölgenin çok kültürlü, çok uluslu devletlerinden. Ülkenin dört bir yanında farklı milletlerden insanlar bir arada yaşıyor. Bu çok kültürlü yapı aynı zamanda çok sayıda yerel ve yabancı dilin konuşulduğu bir ortam yaratıyor.

Ukrayna’da Ukraynalılardan sonra en kalabalık etnik grup yüzde 17 ile Ruslar. Rusların dışında ülkede yaşayan azınlıklar arasında Kırım tatarları, Azeriler, Özbekler, Ermeniler, Lehler, Rumenler de bulunuyor.

Sovyetler Birliği döneminde Rusya egemenliği altında uzun yıllar yaşayan Ukrayna’da Rusça’nın yaygınlığı bu dönemin eseri. Sokaklarda birçok tabelanın Kiril alfabesiyle yazılmasından dolayı Kiril alfabesine Ukrayna’ya gitmeden önce şöyle bir bakmakta yarar var.

Metro istasyonu, cadde ve sokak adları ile dükkan tabelalarının çoğu hem Kiril hem de Latin alfabesiyle yazılı. Kiril alfabesinin Latin alfabesindeki karşılığını görmek Ukrayna’da günlük yaşam sırasında büyük bir kolaylaştırıcı.

Uygun uçak bileti kampanyaları ve kimlikle gidilebilen ülkeler arasında olması nedeniyle Ukrayna’ya her yıl binlerce Türk vatandaşı seyahat ediyor. Ukrayna’da dil sorunu yaşamamak için çok basit önerilere kulak vermek yeterli.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like