Ukrayna’da Hayat Şartları

20
16389

Karadeniz komşumuz Ukrayna, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat ettiği Avrupa ülkelerinden. İki ülke arasında gelişen ilişkiler turistik ziyaretleri artırıyor. Kısa uçuş mesafesi, uygun uçak bileti bulma imkanının yüksek olması ve Ukrayna’nın Türkiye‘ye göre ucuz olması Türklerin Ukrayna’ya olan ilgisini açıklamak için yeterli sebepler.

Ukrayna’ya gitmeyi planlayan birçok kişinin aklına Ukrayna’da yaşam şartları nasıl, Ukrayna’da fiyatlar nasıl, Ukrayna’ya giderken yanımızda ne kadar para götürmeliyiz gibi sorular geliyor. Türkiye’deki zam yağmuru, dövizdeki dalgalanmalar ve yaşam şartlarının giderek ağırlaşması seyahat etmek isteyen herkesi her an hesap kitap yapmaya zorluyor.

Ukrayna-Hayat-Sartlari
Odessa, Türkiye’ye 1,5 saatlik uçuş mesafesinde

Ukrayna’da yaşam şartları nasıl

Ukrayna’ya yaptığım seyahatlerden vereceğim karşılaştırmalı fiyat örnekleri, seyahatiniz öncesinde bütçe yapmanızı kolaylaştırabilir. 603,628 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip ülkenin 50 milyona yaklaşan nüfusu var. Kişi başına düşen milli gelir ise 3.862$. Bu tutarı Türkiye ile karşılaştırdığımızda Ukrayna için 3 kat daha fakir diyebiliyoruz.

Ukrayna’nın para birimi Grivna. Grivna UAH kısaltması ile ifade ediliyor. Ukrayna’nın tüm şehirlerinde ana arterlerde döviz büroları ve küçük büfelerde para değişimi yapılabiliyor. En yaygın kullanılan ve az komisyonlu para değişimi için Amerikan Doları ve Euro götürmeniz öneriliyor.

Ukrayna-Yasam-Sartlari
Kherson, Ukrayna

Ukrayna para birimi: Grivna

Grivna (Ukraynaca: гривня), 2 Eylül 1996’den beri Ukrayna para birimi olarak kullanılıyor. 1 Grivna 100 Kopiyka’ya eşit. Ülkede tedavülde olan kağıt paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 (Grivna) şeklinde sıralanırken; madeni para olarak da 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiyok, ve 1 Grivna bulunuyor.

Ukrayna-Grivnasi

Güncel Ukrayna Döviz Kurları
(3 Mart 2017)

1 Euro = 28,60 Ukrayna Grivnası
1 Dolar = 27,10 Ukrayna Grivnası
1 Türk Lirası = 7,27 Ukrayna Grivnası

Ukrayna yaşam maliyeti ve fiyatlar nasıl?

Ukrayna’da fiyatların nasıl olduğunu anlamak için gündelik hayattan en çok satın aldığımız ürünlerle karşılaştırma yapmak mantıklı olacak. Şehir içinde 3 km’lik taksi yolculuğu 44 Grivna, belediye otobüsü bileti 2 grivna, bale gösterisi loca (4 kişi) 200 Grivna, 1 paket Kent Switch 26 Grivna, 1 şişe yerel 50’lik bira 14 Grivna, 1 litre yerel (en kaliteli) votka 106 Grivna, mercimek çorbası 40 Grivna, dürüm döner 50 Grivna. Benim gibi karşılaştırma yapmayı sevenler için en dikkat çeken ucuz kategorisinde et, sigara, alkol ve şehir içi ulaşım bedeli yer alıyor. TL’nin kaybettiği değere rağmen Ukrayna hala keyifle seyahat edebileceğimiz ülkelerden.

20 YORUMLAR

 1. Ukranya gerçekten güzel bir ülke, Kiev’e zaten diyecek bir söz bulamıyorum benim çok hoşuma gitmişti herkese tavsiye ederim.

 2. kasım aralık gibi gitmek istiyorum 3 4 hafta kadar kalmak istiyorum gece hayatı olmasını isterim ama kaldığım yer falan ortalama yerler olabilir ne kadar para almam gerekir yanıma ?

  ikinci sormank istediğim dili bilmiyorum ama öğrenmek için çabalayabilecek biriyim çok zorlanır mıyım ?

 3. 1 aylik bir tatil icin minimum kac tl goturursem beni idare eder? Ucak bileti ve kalcak yer var.. gece hayati yada lux yasam yok.. sadece ev icin mutfak masraflari ve haftada bir iki kez disarida yemek 2 kisi.. bir yardimci olursaniz tesekkurler

 4. UKraynada dil sorun ben 2 kere gittim 3 şehir gezdim çoğu İngilizce bilmiyor yazıları okuyamıyor insanlarla diyalog kuramıyorsunuz sadece Otel görevlisi birkaç taksi şöförü ve havaalanında birkaç kişi biliyor…
  Rusça bence şart rahat gezersiniz

 5. merhaba ben liviv tarafına yerlesmeyi düsünüyorum arada ama korkularim var. simdi saglik yonunden erken emekli oldum ben (malulen tskdan) 2300 tl emekli maasim var bu gelir bana orada nasil bir hayat yasatir nasil bir evde oturabilirim mesela? yani turkiyede örnegin izmir gibi bi yerde kac lira maas alan adamin hayatini yasayabilirim orada??

  • Merhaba, Ukrayna genel olarak uygun bir ülke. Ancak Lviv, Ukrayna’nın en pahalı şehirlerinden biri.

   Birikiminiz varsa ev almayı planlıyorsanız, kira derdiniz olmayacaksa gayet rahat yaşayabilirsiniz. Ancak kirada yaşayacaksanız merkezin biraz dışında rahatlıkla geçinebilirsiniz.

  • 700 800 $ maaş ile rahat geçinilir. Ev krası 150 200 $ Ukraynalı en fazla 200 $ maaş alır
   Liviv yerine çarkazy karkov daha hesaplı olabilir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here