Ukrayna’da Hayat Şartları

28
23338

Karadeniz komşumuz Ukrayna, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat ettiği Avrupa ülkelerinden. İki ülke arasında gelişen ilişkiler turistik ziyaretleri artırıyor. Kısa uçuş mesafesi, uygun uçak bileti bulma imkanının yüksek olması ve Ukrayna’nın Türkiye‘ye göre ucuz olması Türklerin Ukrayna’ya olan ilgisini açıklamak için yeterli sebepler.

Ukrayna’ya gitmeyi planlayan birçok kişinin aklına Ukrayna’da yaşam şartları nasıl, Ukrayna’da fiyatlar nasıl, Ukrayna’ya giderken yanımızda ne kadar para götürmeliyiz gibi sorular geliyor. Türkiye’deki zam yağmuru, dövizdeki dalgalanmalar ve yaşam şartlarının giderek ağırlaşması seyahat etmek isteyen herkesi her an hesap kitap yapmaya zorluyor.

Ukrayna-Hayat-Sartlari
Odessa, Türkiye’ye 1,5 saatlik uçuş mesafesinde

Ukrayna’da yaşam şartları nasıl

Ukrayna’ya yaptığım seyahatlerden vereceğim karşılaştırmalı fiyat örnekleri, seyahatiniz öncesinde bütçe yapmanızı kolaylaştırabilir. 603,628 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip ülkenin 50 milyona yaklaşan nüfusu var. Kişi başına düşen milli gelir ise 3.862$. Bu tutarı Türkiye ile karşılaştırdığımızda Ukrayna için 3 kat daha fakir diyebiliyoruz.

Ukrayna’nın para birimi Grivna. Grivna UAH kısaltması ile ifade ediliyor. Ukrayna’nın tüm şehirlerinde ana arterlerde döviz büroları ve küçük büfelerde para değişimi yapılabiliyor. En yaygın kullanılan ve az komisyonlu para değişimi için Amerikan Doları ve Euro götürmeniz öneriliyor.

Ukrayna-Yasam-Sartlari
Kherson, Ukrayna

Ukrayna para birimi: Grivna

Grivna (Ukraynaca: гривня), 2 Eylül 1996’den beri Ukrayna para birimi olarak kullanılıyor. 1 Grivna 100 Kopiyka’ya eşit. Ülkede tedavülde olan kağıt paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 (Grivna) şeklinde sıralanırken; madeni para olarak da 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiyok, ve 1 Grivna bulunuyor.

Ukrayna-Grivnasi

Güncel Ukrayna Döviz Kurları
(3 Mart 2017)

1 Euro = 28,60 Ukrayna Grivnası
1 Dolar = 27,10 Ukrayna Grivnası
1 Türk Lirası = 7,27 Ukrayna Grivnası

Ukrayna yaşam maliyeti ve fiyatlar nasıl?

Ukrayna’da fiyatların nasıl olduğunu anlamak için gündelik hayattan en çok satın aldığımız ürünlerle karşılaştırma yapmak mantıklı olacak. Şehir içinde 3 km’lik taksi yolculuğu 44 Grivna, belediye otobüsü bileti 2 grivna, bale gösterisi loca (4 kişi) 200 Grivna, 1 paket Kent Switch 26 Grivna, 1 şişe yerel 50’lik bira 14 Grivna, 1 litre yerel (en kaliteli) votka 106 Grivna, mercimek çorbası 40 Grivna, dürüm döner 50 Grivna. Benim gibi karşılaştırma yapmayı sevenler için en dikkat çeken ucuz kategorisinde et, sigara, alkol ve şehir içi ulaşım bedeli yer alıyor. TL’nin kaybettiği değere rağmen Ukrayna hala keyifle seyahat edebileceğimiz ülkelerden.

28 YORUMLAR

 1. Ukranya gerçekten güzel bir ülke, Kiev’e zaten diyecek bir söz bulamıyorum benim çok hoşuma gitmişti herkese tavsiye ederim.

 2. kasım aralık gibi gitmek istiyorum 3 4 hafta kadar kalmak istiyorum gece hayatı olmasını isterim ama kaldığım yer falan ortalama yerler olabilir ne kadar para almam gerekir yanıma ?

  ikinci sormank istediğim dili bilmiyorum ama öğrenmek için çabalayabilecek biriyim çok zorlanır mıyım ?

 3. 1 aylik bir tatil icin minimum kac tl goturursem beni idare eder? Ucak bileti ve kalcak yer var.. gece hayati yada lux yasam yok.. sadece ev icin mutfak masraflari ve haftada bir iki kez disarida yemek 2 kisi.. bir yardimci olursaniz tesekkurler

 4. UKraynada dil sorun ben 2 kere gittim 3 şehir gezdim çoğu İngilizce bilmiyor yazıları okuyamıyor insanlarla diyalog kuramıyorsunuz sadece Otel görevlisi birkaç taksi şöförü ve havaalanında birkaç kişi biliyor…
  Rusça bence şart rahat gezersiniz

 5. merhaba ben liviv tarafına yerlesmeyi düsünüyorum arada ama korkularim var. simdi saglik yonunden erken emekli oldum ben (malulen tskdan) 2300 tl emekli maasim var bu gelir bana orada nasil bir hayat yasatir nasil bir evde oturabilirim mesela? yani turkiyede örnegin izmir gibi bi yerde kac lira maas alan adamin hayatini yasayabilirim orada??

  • Merhaba, Ukrayna genel olarak uygun bir ülke. Ancak Lviv, Ukrayna’nın en pahalı şehirlerinden biri.

   Birikiminiz varsa ev almayı planlıyorsanız, kira derdiniz olmayacaksa gayet rahat yaşayabilirsiniz. Ancak kirada yaşayacaksanız merkezin biraz dışında rahatlıkla geçinebilirsiniz.

  • 700 800 $ maaş ile rahat geçinilir. Ev krası 150 200 $ Ukraynalı en fazla 200 $ maaş alır
   Liviv yerine çarkazy karkov daha hesaplı olabilir..

 6. Merhabalar. 2004 yılından şimdiye kadar Ukrayna’ya değişik tarihlerde en az 20 defa gittim ve her gidişimde 1 hafta 10 gün arası kaldım. Kiev, Yalta, simferopol, lvov, vinitsa, Jitomor, chernivitsi, kremençuk, dnepro, zaporajiya, yaremçe, karpatia,,, gibi
  Öncelikle ilk gittiğim 2004 yılında 1 $=5-6 grivniydi. Şimdilerde 1$=25 grivni ama grivninin alım gücü çok düşmüş. Yani 2004’te 10 $’a kaldığım otelde şimdi ancak 70-80 $. Yeme içme şehirden şehire ve şehrin semtlerine göre değişen ücrettedir. Aynı tavuk çorbasını 1-2 dolara da 40-50 dolara da içebilirsiniz. Sigara içki Türkiye’den ucuz ama bu yaz gece 22’den sonra market ve büfelerde satış orda da yasakmış. Eğer domuz eti yememek isterseniz tavuk veya sebze yemekleri tercih edin.
  Ve hayatında ilk defa yurt dışı tecrübesini ukrayna olarak yaşamak isteyenler kesinlikle tek gitmesin ve büyük şehirlerde ana güzergahların, merkez, çarşı ve kulüplerin dışına pek çıkmasın (ordan tanış bir Türk arkadaşı olan, Rusça, Ukraynaca çat pat bilenler hariç). Eğer biraz eğleneyim, bayan falanla beraber olayım, gezeyim, tozayım, tarih, doğa vb. (Ukrayna’nın çok güzel coğrafyası ce tarihi eserleri mevcut. Sanatsal anlamda çok özgün eserleri mevcut.) Gibi şeylere ,otel hariç, günlük ortalama 100$ minimum. Maksimumun sınırı yok. Ukrayna’da geceleri serseri tipler mevcut ve bizim Türkiye tabiri vardı ÖNCEdEN (bizim insanımızda en azından Allah korkusu var) . Yani kötüsüne denk gelmemek en iyisi. Olur da denk gelirseniz, hiç bulaşmayın ve hemen uzaklaşın. Çünkü ne tanışınız var orda ne de polis sizi dinler.
  Ukrayna’da geceleri tenha yerlerde, kulüplerde yalnız takılan bir Türk pek iyi karşılanmaz.
  Şunu hiç unutmayın: Ukrayna genelev değildir… Ukrayna kızları bazı …msalak Türkler yüzünden Türkler için para tuzaklarını her geçen gün çeşitlendiriyorlar.
  Türkiye’de hayatında hiç kulübe, bara, diskoya gitmemiş Tlf ile bir bayan arayıp da çağırmamış olanlar mümkünse hiç girmesin. Çünkü sadece hüzün ve hayal kırıklığı ile dönerseniz şanslısınız, derim. Veya gidin otelde bi çalışana veya dışarda birisine size parayla çalışan kızların telefonunu versin işi böyle halledin. Zaten bu şekilde çalışan kızlar deyince Türkiye’yedeki çalışan kızları düşünmeyin. Bazen Türkiye’de Nişantaşı güzeline 10 basacak güzellikte kızlar. Ve birisi ile arkadaş olarak tanışıp biraz gezip tozmadan çok daha da ucuza malolur size.min. 50$. Ayrıca Eğer İngilizceniz varsa Türkiyede sosyal ortam tecrübeniz varsa tipiniz de normalse , Ukraynada da adam gibi gidip konuşma, tanışma teklif edersiniz. Oldu oldu yoksa hiç uğraşmayın dönün uzaklaşın başka bir bayana. Çünkü ısrarcı olursanız ve o kız istemez ise; türksünüz ve oranın kızları bizim Anadolu kızları gibi değildir. Sizi pişman eder. Hem Yasal hem erkeğe saldırı olarak. Yani uyanık olun.
  Unutmayın. Ukrayna bir genelev değildir. Siz orda yabancısınız ve en önemli belge pasaport ya da nüfus cüzdanı. Bunlara iyi sahip olun.
  Burada yazdıklarım olumsuzlukları yaşamadım ve hiç para ile ilişki yaşamadım ama birçok problem yaşayan, hastalık, dolandırılma vs. havaalanında ağlayan ve anlatan, sokaklarda küfür yiyen Türkleri çok gördüm. Kulüplerde, diskolarda Türkleri söğüşleyen çok kız ve kulüp çalışanları gördüm. Kulüplerde sızan Türkler gördüm. Yani dikkatli olmak gerek.
  Ancak bunun yanında benim ülkem Türkiye’de çoğu insanın diğerine yapmayacağı çok iyiliği bana yaptılar. Beni evlerine aldılar, benim için 1000km yol yapan aileler tanıdım, benim kültürüme saygı için “domuz eti yok” diye Türkçe ifade eden insanlar gördüm. Adres sorunca beni arabasına alıp 6-7 km uzak mesafeye görüren insanlar gördüm, benim Türk olduğumu öğrenince yanıma yaklaşıp konuşmamı dinlemek isteyenler oldu, taksici ile biraz muhabbet sonrası bana Ukrayna bayrağını hediye veren taksici gördüm. Benimle konuştuktan sonra Türkleri daha önce hiç tanımadığını veya yanlış tanıdığını söyleyen insanlar gördüm. Bunun gibi bir sürü sürpriz ama uzatmayayım. Onlar da bizim gibi inşa ama kültürleri farklı bizden. Sadece saygı istiyorlar. Yani Ne ekersen onu biçersin.
  Birçok arkadaşım oldu Ukrayna’dan, hemen hemen Her şehrinden. Onlar da razı ben de. Problem yok.
  Good luck, be careful, safe yourself
  Udaçi vam, astarojna, Beregi sibya

 7. Hocam aklımda deli bi soru var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Hafta sonuna zaphorijha ya bilet aldım. Pasaportumun süresi bitmiş yeni fark ettim. Yeni TC kimlik kartım var. Yeni kimlik ile gitsem bi problem çıkarmı? Gümrükte neler bekler beni? Ev kiraladım bilet aldım yoksa hepsi boşa çıkacak 🙂

 8. Merhabalar. Ukraynaya 3 -4 günlüğüne gitmek istiyorum. Amacım gezip tozmak değişik kültür görmek gece kulübünde eğlenmek kızlarla tanışmak takılmak vsvsvs. Kısacası amacım bana göre çılgınlık ( size göre basit birşey olabilir). Yanıma tl bazında ne kadar almam gerekiyor. Çok lüks yerde kalıp lüks yememe gerek yok gezip tozacagım yeni insanlarla tanışacagım kadar param olsun yeter. Cevabınızı merakla bekliyorum. Ayrıca diğer sorum eğer gittiyseniz gece hayatı olarak kızlar olarak ukrayna mı daha iyidir sırbistan mı. Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here