Ukrayna’ya Gitmek İçin 8 Sebep

Kiev-Ask-Tuneli

Türk seyahat severlerin pasaportsuz, kimlikle gidebildiği ülkeler arasında bulunan Ukrayna, her yıl yüzbinlerce yabancı ziyaretçi ağırlıyor. Doğu Avrupa’nın en hızlı yükselen turistik destinasyonlarından biri olan Ukrayna’da başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson, Kharkov gibi şehirler yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği kentlerden.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya Türk seyahat severlerin ilgi göstermesindeki en önemli sebep pasaport ihtiyacı olmadan yeni tip kimlik kartı ile vizesiz seyahat imkanı bulunması. Farklı hava yolu şirketlerinin kampanyaları da eklenince Ukrayna, yurt dışı seyahat planı yapanlar için gözde bir ülke haline geliyor.

Ukrayna’ya Gitmek İçin 8 Sebep

1. Muhteşem doğa

Hoverla Dağı

Ukrayna’ya seyahat etmenin en önemli sebeplerinden biri ülkenin muhteşem doğasını keşfetmek. Yemyeşil geniş düzlükler, derin göller ve sık ormanlar doğa tutkunları için unutulmaz bir deneyim sebebi. Ukrayna, hayran kalacağınız 20 doğal rezerv alanına sahip. Karpatlar’daki Hoverla Dağı’nın 2.061 metre yüksekliğindeki zirvesi şaşırtıcı güzellikte. 800’den fazla hayvan türüne sahip olan el değmemiş Askania Nova Park veya iki denizdeki (Azak Denizi ve Karadeniz) gün batımları, görülmemiş bir doğa güzelliği ile sizi derinden etkileyecek.

2. İlginç gelenekleri öğrenmek

Ukrayna, hala asırlık gelenekleri onurlandıran bir ülke. Yaz aylarında, Ivana Kupala’ya (yaz gündönümü kutlaması) katılabilir ve şenlik ateşinin üzerinden atlayabilirsiniz. Kışın pankek haftası ve Maslenitsa’nın (Ortodoks şenliği) tadını çıkarabilir ve 988’den kalma bir gelenek olan Kiev’deki Hıristiyanlaşmanın onuruna 19 Ocak’ta buz deliğine dalma gibi tuhaf geleneklere katılabilirsiniz.

3. Antik mimari

Kiev Pechersk Lavra

Ukrayna’daki her bir şehrin eski ve güzel olduğu aşikâr. Ancak, en çok ziyaret edilenler kesinlikle dünya mimarisinin değerli yapı taşları. Ukrayna’da birçok kale ve katedral inşa edilmiş. Başkent Kiev’deki Mağaralar Manastırı (Kiev Pechersk Lavra), Lviv yakınlarındaki Pochayiv Lavra ve Donetsk’teki Sviatohirsk Lavra adlı üç büyük ve şaşırtıcı kompleksin her biri adını mimarlık tarihine yazdıran yapılar. Ülkede çok sayıda şato, binlerce kilometre Arnavut kaldırımlı sokak ve yüzlerce tarihsel açıdan önemli anıt var.

4. Romantik bir anı

Ukrayna’ya sevdiklerinizle birlikte seyahat ederken özel bir gece geçirme şansını kaçırmayın. Ukrayna’nın mükemmel manzaralı lüks ama uygun fiyatlı mekânları romantik bir atmosfer sağlıyor. Çiftlerin dilek dileyebileceği bir nokta da mevcut. Kiev’deki Park Köprüsü, çitin üzerindeki kilit sayısından da anlaşılacağı üzere çok sayıda düğüne ve aşka tanık olmuş. Klevan’daki (Batı Ukrayna) Aşk Tüneli, bu yeşil kemer altındaki bir öpücüğün çiftin birlikte uzun ve mutlu bir hayat yaşayacağı efsanesinden dolayı sıklıkla ziyaret ediliyor.

5. Ukrayna mutfağı

Pancar çorbası

Ukrayna mutfağı, birçok komşu kültürün ve yerel ürün zenginliğinin etkisi ile şekillenmiş. Her bir tabak, birlikte olağanüstü bir tat oluşturan, ilginç içerik birleşiminden oluşuyor. Pancar çorbasının en az 15 farklı sebze ile pişirildiğini söylemek bile bu zengin mutfak kültürünü anlatmak için yeterli olur sanıyorum.

6. Yerel yürüyüş parkurlarını keşfetmek

Oleshky Kumulu

Nefes kesen manzaralarla yürüyüş yapmayı tercih edenler, Ukrayna’daki yerel yürüyüş parkurları deneyimlemeli. Birçoğu doğa parkları ve biyosferik rezervlerden geçen bu parkurlar arasında en popülerleri Karpatlar’daki Oleshky Kumulu (Ukrayna çölü), Marmarosh Masifi ve Chornohora’nın yanı sıra Güney Bug Nehri, Aktove Kanyonu ve Myhiya köyünün kıyıları olarak sıralanıyor.

7. Neşeli Ukraynalılar ile takılmak

Ukrayna gece hayatı

Ukrayna’da alkol kültürünün ne kadar yaygın olduğunu duymuşsunuzdur. Eski çağlardan beri yerli halk çeşitli alkollü tarifleri icat etmiş – medovukha (bal ile aşılanmış votka), horilka (su ve saflaştırılmış alkol solüsyonu), spotkika (çilek ve baharatla dolu votka) ve diğerleri. Bu yüzden, Ukrayna’ya gelip ve yerli halk ile geleneksel içecekleri tatmak, Ukrayna seyahatinin olmazsa olmazlarından.

8. Şık hediyelik eşyalar

Ukrayna, geleneksel kıyafetlerin dünya çapında popüler olduğu ülkeler arasında. Yapay çiçeklerden ve canlı çiçeklerden yapılan muhteşem çiçek çelenkleri dikkat çekiyor. Ukraynalı vyshyvanka (işlemeli gömlek) de ilgi çekici. Örneğin, yerel tasarımcı Vita Kin’in elbiseleri ve gömlekleri el yapımı olduğu için gerçekten eşsiz. Klasik hediyelik eşyalardan buzdolabı süsleri ve alkollü içecek çeşitleri de Türkiye’ye dönmeden önce alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like