Ünü Türkiye Sınırlarını Aşan Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden

Alacati-Sokaklari

İzmir‘in popüler tatil merkezlerinden Çeşme‘ye bağlı bir mahalle olan Alaçatı, son yıllarda Çeşme’yi de geride bırakarak bölgenin en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından birine dönüştü.

Dillere destan ot festivali, hareketli eğlence hayatı, konsept butik otelleri, dört bir yanındaki el değmemiş plajları, sörf okulları, daracık taş sokakları ve yerel lezzetler sunan mekan ve kafeleriyle Alaçatı’yı keşfetmek için onlarca sebep var.

Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden

1. Film setini andıran hoş sokaklar

Alacati-Nerede

Geçmiş dönem mimarisini yansıtan taş yapılarıyla Alaçatı sokakları tam anlamıyla bir Ege kasabası görünümünde. Begonvillerin eşlik ettiği taş yapıların sıralandığı sokaklar, rengarenk mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Alaçatı’nın kalbinin attığı Kemalpaşa Caddesi ile Hacı Memiş Mahallesi’nin ara sokaklarında hemen hemen her köşede renkli bir fotoğraf karesine hayat vermek mümkün. Sokaklarda yürürken hediyelik eşya satan dükkanlar, tasarım atölyeleri, butikler, pastaneler, kafe ve restoranlar başınızı döndürecek.

2. Hoş butik oteller

Alacati-Neden-Gidilir
Chakra Boutique Hotel & Yoga Garden, Alaçatı

Alaçatı sayıları 200’ü aşan butik otele ev sahipliği yapıyor. Her biri az sayıdaki odasıyla farklı konseptte hizmet veren bu oteller tasarım ve hissettirdiği duygularla etkileyici.

Zengin kahvaltı sofralarıyla daha güne başlarken enerji ve mutluluk garantisi veren butik otellerden birinde konaklayarak Alaçatı’yı keşfetmek için ilk adımı atabilirsiniz.

3. Benzersiz Ege lezzetleri

Alacati-Yemekleri
Kumru, Alaçatı’da tadına bakmanız gereken lezzetlerden

Ege kültürünü en iyi yansıtan yerlerden Alaçatı, bu kültürün lezzetlerini deneyimlemek için de en güzel rotalardan. Özellikle lezzet düşkünlerini baştan çıkartan zeytinyağlılar, mezeler ve deniz ürünleri için Alaçatı’daki onlarca mekandan birine oturup gerisini mekana bırakmak yeterli.

İzmir’in ünlü lezzeti kumru, aynı zamanda Alaçatı’nın da milli yiyeceklerinden. Nohut mayasından yapılan kumru ekmeği arasına sucuk, tulum peyniri, domates ve turşu ile servis edilen bu lezzet Alaçatı’da mutlaka denenmeli.

4. El değmemiş plajlar

Alacati-Plajlari
Deliklikoy, Alaçatı’nın gözde plajlarından

Birçok insanın düşündüğünün aksine Alaçatı merkezde denize girilecek bir yer yok. Alaçatı kuzey ve güneyde iki farklı sahil şeridine sahip. Alaçatı merkezden 10-15 dakika gibi kısa bir sürede istediğiniz yönde ilerleyerek bölgenin en ünlü plajlarına ulaşabiliyorsunuz.

Ilıca Halk Plajı ile 10’dan fazla beach club Alaçatı çevresinde sıkça tercih ediliyor. Son yıllarda alternatif yer arayan İzmirli gençlerin tercihiyle giderek popülerleşen Deliklikoy ve Kleopatra plajları ziyaretçi rekoru kırıyor. Öte yandan Alaçatı Port’un olduğu bölge dünyanın sayılı sörf okullarına ev sahipliği yapıyor.

5. Renkli gece hayatı

Alacati-Sokaklari

Alaçatı’nın gündüzü kadar gecesi de renkli. Gündüz ağırlıklı olarak plaj ve kafelerde geçen Alaçatı rutini, hava karardıktan sonra eğlence mekanları ve meyhanelerde devam ediyor. Rakı-balık ve mezeli restoranların yanında her zevke hitap eden konsept kafelerde leziz kokteyllerden alkolsüz içeceklere kadar farklı seçenekleri bulmak mümkün.

Alaçatı Port bölgesinde sıralanan gece kulüplerinde sabaha kadar devam eden eğlence, yaz döneminde ağırlanan ünlü şarkıcı, gruplar ve renkli müzik festivallerinin etkisiyle katlanıyor.

İzmir merkezden 1 saatlik mesafede bulunan Alaçatı’yı yazın yaşadığı hareketli günlerin yanında kış dönemi sakinliğinde de keşfetmek gerek.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like