Urla Barbaros Nerede, Barbaros’a Nasıl Gidilir?

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Barbaros köyü, şirinliği ile gezginlerin dikkatini çekiyor. 700 yıllık bir geçmişe sahip olan Barbaros; sessiz ve sakinliği ile bugünlere kadar gelmeyi başarsa da son yıllarda düzenlenen festivaller ve etkinlikler ile popülaritesini artırıp adını duyurmaya başladı. Barbaros’ta tarımsal, kültürel ve geleneksel değerler çok önemli.

Köyün simgesi ise hemen hemen her noktada karşınıza çıkan ‘korkuluklar’. Barbaros’ta korkuluğa ‘oyuk’ deniyor. Hatta Oyuk Festivalleri bile düzenleniyor. İlk kez 2016 yılında düzenlenen Obruluk Festival’i yoğun ilgi görüyor. Köyün turizm değerini artıran Obruluk Festivali’nde pek çok yarışma, etkinlik düzenleniyor. Köy sokakları doğal ürünlerin, el işlerinin, dantellerin satıldığı tezgahlarla dolup taşıyor.

Barbaros’u ezerken bazı evlerin kapısında ‘Çat Kapı Evi’ yazısını görebilirsiniz. Acıktığınızda yapacağınız tek şey bu evlerden birine girmek olacak. Ev sahibinin size sunduğu birbirinden lezzetli yemekleri yiyebilir ve biraz para ödeyerek evden çıkabilirsiniz.

Barbaros’a ait bir sistem olan Çat Kapı Evleri sayesinde köy halkı turizmden gelir elde ediyor. Barbaros sakinleri köyü kentselleştirmeden modern hale getirmeyi iyi biliyor.

Barbaros nerede? 📍

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Barbaros, kent merkezine 55 km uzaklıkta bulunuyor. Urla’ya 22 km mesafede bulunan Barbaros, 2014 yılında köy statüsünden çıkıp mahalle olarak kaydedildi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet kapsamına alındı.

Barbaros’a Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Barbaros’a ulaşım

✔︎ İzmir’den Barbaros’a Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezi ile Barbaros arasında 55 km’lik mesafe bulunuyor. Özel aracınız ile yaklaşık 1 saatlik yolculuğun sonunda Barbaros’a ulaşabilirsiniz. İzmir Çeşme Otoyolu üzerinden D300 yönünde sola dönerek, Barbaros Köy Yolu Caddesi’ni takip ederek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Urla’ya ortalama 20 km uzaklıkta yer alan Barbaros Köyü’ne Urla’dan, özel aracınız ile 20-25 dakikada gidebilirsiniz. İzmir kent merkezinden Barbaros’a gitmek için Urla/Çeşme tabelalarını takip ederek İzmir/Çeşme Otoyolu’na çıkmanız gerekiyor.

İzmir kent merkezinden Barbaros’a gitmek için Urla/Çeşme tabelalarını takip ederek İzmir/Çeşme Otoyolu’na çıkmanız gerekiyor. Karaburun gişelerinden çıktıktan sonra Gülbahçe yönünde devam etmeli ve İzmir Çeşme yolu üzerinden Barbaros Köy Yolu Caddesi’ne doğru gitmelisiniz.

✔︎ İstanbul’dan Barbaros’a Nasıl Gidilir?

Barbaros ile İstanbul arasındaki uzaklık 547 km. Bu mesafe özel araçla 5 saat 41 dakikada kat ediliyor. Barbaros’a İstanbul’dan gitmek için Yalova, Bursa, Balıkesir güzergahını takip ederek İzmir çıkışından çıkmalı, Çeşme-Aydın yönünde İzmir Çevre Yolu üzerinde ilerlemelisiniz.

Karaburun gişelerinden çıktıktan sonra ise Gülbahçe yönünü izleyerek Barbaros Köy Yolu Caddesi rotasını izleyerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

✔︎ Ankara’dan Barbaros’a Nasıl Gidilir?

Barbaros ile Ankara arasındaki mesafe 656 km. Ankara’dan Barbaros’a 7 saat 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Afyon, Uşak, Turgutlu rotası üzerinden Ankara’dan Barbaros’a ulaşılıyor. Barbaros’a gitmek için zmir-Çeşme Yolu/D300 rotasını izleyin.

2. Uçakla Barbaros’a ulaşım

Barbaros’a en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Barbaros’a 66 km uzaklıkta. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Barbaros’a özel araçla 47 dakikada ulaşılıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Barbaros’a gitmek için HAVAŞ otobüslerini kullanarak Urla’ya kadar gelebilir ve buradan da aktarma yapabilirsiniz.

Urla güzergahına giden HAVAŞ otobüsleri havalimanından 00:00, 02:00, 04:00, 06:30, 08:30, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 18:00, 20:00 ve 22:00 saatlerinde hareket ediyor. HAVAŞ otobüslerinin ücreti 160 TL. Urla’ya geldikten sonra ise buradan hareket eden 737 numaralı ESHOT otobüsleri ile Barbaros’a geçebilirsiniz.

Dilerseniz Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan duraklardan 202 numaralı belediye otobüsüne binerek Üçkuyular Aktarma Merkezi’ne gidebilir, buradan 984 numaralı ESHOT otobüsleri ile Urla’ya geçebilir ve ardından 737 numaralı ESHOT otobüsleri Barbaros’a ulaşabilirsiniz.

3. Şehirlerarası otobüsle Barbaros’a ulaşım

Barbaros’a ulaşmak için İzmir Otogarı’nı kullanabilirsiniz. İzmir Otogarı’na Türkiye’nin pek çok yerinden direkt şehirler arası otobüs bulunuyor. İzmir Otogarı’ndan Barbaros’a gidebileceğiniz direkt ulaşım aracı maalesef bulunmuyor.

Dilerseniz tercih ettiğiniz otobüs firmasının kendi servisleri ile Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gelebilir ve buradan kalkan 984 numaralı ESHOT otobüsü ile Urla’ya ulaşabilir; ardından da Urla’dan hareket eden 737 numaralı ESHOT otobüsleri ile Barbaros’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Barbaros’a gitmek için bir diğer alternatif yöntem ise İzmir Otogarı’ndan kalkan 302 numaralı ESHOT otobüsleri ile Basmane’ye gelmek ve buradan da İzmir Metro ile Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne ulaşmak.

Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne ulaştığınızda ise yine aynı şekilde öncelikli olarak 984 numaralı otobüs ile Urla’ya ulaşmanız; ardından da 737 numaralı otobüsü kullanarak Barbaros’a gitmeniz gerekiyor.

4. Belediye otobüsü ile Barbaros’a ulaşım

İzmir kent merkezinden Barbaros Köyü’ne ulaşım bulunmuyor. İzmir kent merkezinden kalkan toplu ulaşım araçları ile Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne geldikten sonra, 984 numaralı toplu ulaşım araçlarına binerek Urla’ya gidebilir ve Urla’dan Barbaros Köyü’ne ulaşımınızı direkt sağlayabilirsiniz.

Urla’dan kalkan 737 numaralı belediye otobüsleri hafta içi her gün ve cumartesi günleri hizmet veriyor. Urla’dan kalkan otobüsler hafta içi 06:10, 08:00, 15:30, 17:30; hafta sonu ise 06:25, 08:15, 15:15, 17:15 saatlerinde kalkıyor.

Kadıovacık’tan kalkarak Bademli’den geçerek Urla’ya ulaşan 737 numaralı belediye otobüsleri ise hafta içi; 07:05, 08:55, 16:30, 18:30, cumartesi günü ise 07:20, 09:10, 16:15, 18:15 saatlerinde hareket ediyor.

✔︎ Urla-Kadıovacık belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. ESHOT ‘B’ Ücret Tarifesi geçerli. Urla-Kadıovacık Aktarma ESHOT otobüsünde tam bilet ücreti 13,44 TL, öğrenci 5,00 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı 11,52 TL, Bilet 35 kullananlar ise 1 kontör ödeme yapıyor.
✔︎ VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapmak mümkün.
✔︎ Bu hatta Halk Taşıt Uygulaması da geçerli. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında İzmirimkart ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda aktarma hakkı ise geçerli değil.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like